III] n Hofklooster Nazareth te Oirschot KLOOSTERS r H. VAN STEENSEL Een procesmatige benadering van een stadsvernieuwingsprobleem: aandacht voor jongere bouwkunst Gevel van Hofklooster Nazareth (fotoNoud Aartsen) Centraal in het Brabantse land, op de overgang van het typische landschap van de Meierij van 's-Hertogenbosch naar dat van de Kempen, ligt het oude Kempische markt- dorp Oirschot: een historische kern met een 15e-eeuwse kapittelkerk, circa 120 rijksmo numenten en nog veel meer door de gemeente beschermde beeldbepalende panden. De bebouwing vertoont, met name in het centrum, stedelijke trekken. Het is dan ook geen wonder dat de gemeente al vele jaren actiefis op het terrein van stads- en dorps vernieuwing. Een fraai voorbeeld van Oirschotse zorg is bijvoorbeeld de Latijnse school, een monu mentaal pand uit de 17de eeuw dat in 1983 nog een nauwelijks herkenbaar en ernstig verminkt onderdeel vormde van een meubelfabriek. De gemeente kocht het, deed een onderzoek naar mogelijke alternatieven, en ontwikkelde een financieel goed onder bouwd plan voor de restauratie c.q. herbestemming tot 7 wooneenheden. Het gerestau reerde complex is ondergebracht in het gemeentelijk woningbedrijf, hetgeen voldoende garanties biedt voor een adequaat onderhoud. Stadsvernieuwing als proces De inwerkingtreding per 1-1-1985 van de Wet op de Stads- en dorpsvernieuwing heeft in Oirschot de overgang gemarkeerd van een incidentele aanpak van een reeks van vernieuwingsactiviteiten naar een meer procesmatige benadering. Daarbij vormt een zeer uitgebreide inventarisatie van actuele en/of potentiële knelpunten de basis van een jaarlijks door de gemeente raad bij te stellen meerjarenprogramma stadsvernieuwing. Problemen kunnen daarbij tijdig worden onderkend en in het stadsvemieuwingsproces worden opge nomen. Zo bestaat het actuele programma voor Oirschot uit een aantal voorgenomen saneringen van milieu-hinderlijke of schaalverstorende bedrijven, de nodige plannen in de openbare werken-sfeer, de subsidiëring van restauratie van beeldbe palende panden en de herbestemming van op termijn vrijkomende complexen. Laatstgenoemd aspect heeft namelijk be trekking op de kloosters die zich in Oir schot bevinden. Klooster Nazareth De gemeente was dan ook niet geheel on voorbereid toen een belangrijk deel van het klooster Nazareth door de Zusters Franciscanessen aan de gemeente werd aangeboden. In het verloop van de aan kooponderhandelingen werd er door de gemeente rekening mee gehouden dat sloop van het gebouw tot de mogelijkhe den behoorde. Dit leidde tot een bepaling in de koopover eenkomst die, toen zij in april 1988 in de openbaarheid kwam, tot grote onrust leidde. De bedoeling van de gemeente was echter alle mogelijkheden (in afwach ting van nader onderzoek) open te hou den! Hoewel Klooster Nazareth niet voorkomt op de Monumentenlijst is de ontstane on rust wel te begrijpen. Stedebouwkundig is het gebouw een dominant element in het dorpsbeeld, gelegen in de schil van het beschermd gezicht, daar waar de akkers van het buitengebied tot in het hart van de kem doordringen en aldus een uniek Ingang aan de Koestraat dorpsprofiel leveren. Bovendien is het een belangrijke voortzetting van de ge schiedenis van Oirschot, na de bloei die zich concentreerde in de 15de tot en met 18de eeuw, door met name de klooster vestigingen in de 19de eeuw. Het gebouw is ontworpen door Jan Stuyt die hier duide lijk afrekende met de tot dan gebruikelijke gestichtsstijl. Onderzoek en inspraak Teneinde tot een onbevooroordeelde af weging van de mogelijkheden te komen Heemschut, sept.-okt. 1989 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 13