1 Boekenkroniek Noord-Brabant mans treurigheid. Ben ik bezig met een mo numentenroute? Het lijkt trouwens alsof de dorpelingen nog nooit zoiets vreemds ge zien hebben als een man die met een boekje in de hand geveltjes bekijkt. En ze hebben gelijk. Monumenten van enig be lang heeft het plaatsje niet. De pastorie van de Nederlands Hervormde Kerk, dan heb je het wel gehad. Door het boekje overi gens opgetild tot een 'tweelaags kubusvor mig herenhuis onder een schilddak.De T- ramen met stucomlijstingen zijn met kui ven en ronde hoeken afgewerkt. In de achter- en zijgevels zitten zesruits schuifra men Toch heeft het wel iets van een sensatie in een dorp te belanden waar je bijna zeker je hele leven niet meer zult te rugkeren. Willemstad Ik neem de 'kortsluitroute' naar Willem stad, wat mij betreft het hoofddoel van mijn reis. De weg voert langs het dorp Fijnaart en biedt en passant alleraardigste boerde rijtjes en woonhuizen en alles bij elkaar heel wat zadeldakjes, rondboogvensters en stucomlijstingen met kuiven. De tocht is niet vergeefs, maar wel lang. Rond half zes kom ik in Willemstad aan, rij door naar het centrum, waar tot mijn verrassing allerlei terrassen zijn ingericht. Willemstad ligt aan het Hollands Diep en bezit een jacht haven, vandaar. Het is een indrukwekkend stadje. Onder meer bekend door zijn vestingwerken, in opdracht van Willem van Oranje aange legd en nog volledig intact. Het buitenge woon sfeervolle decor van stadsgracht, bastions, wallen en bijbehorende begroei- van de zogenaamde 'Hoffotograaf van de St. Janeen extra vermelding waard zijn. In dezelfde samenwerkingscombinatie verscheen eerder 'De St. Jan van 's-Herto- genbosch' 1985.128 pp. ISBN 90.6630.037 Prijs gebonden 35,-, genaaid 25,- j Wat betreft een onderzoek en enquête naar de invoering van de nieuwe gedecen traliseerde Monumentenwet en in hoe- i verre gemeenten daartoe zijn uitgerust verwijs ik naar het rapport o.l.v. dr. Nico Nelissen 'Uitvoering van de Gemeentelijke Monumentenzorg; een onderzoek naar de| voorzieningen, knelpunten en oplossing suggesties in Limburg, Noord-Brabant en Zeeland'. (Landgraaf, Groenevelt B.V. 1989. Prijs ca 30,- Informatie Universiteit Nijmegen 080-512044). Dit onderzoek heb ik in Heemschut 1989, afl. 5/6, p. 6 in het kort verslagen. Wat betreft de uitslagen specifiek voor Noord-Brabant zal men het rapport zelf ter hand moeten nemen. Aan het onderzoek heeft overigens ook Heem schut haar medewerking verleend. Ten slotte nog even uw aandacht voor het treu rige krantenbericht (NRC Handelsblad 26- 7-'89) dat de publicatie van het elfdelige Kunstreisboek al na vier delen (voorlo pig is stopgezet. De reden, hoe kan het anders, zijn de financiën, waarover de uit gever (Unieboek) en de Rijksdienst strij den. De delen Utrechten Noord-Brabant liggen echter persklaar te wachten op een oplossing, hopelijk wordt die snel gevon den, zodat deze nuttige serie voltooid kan worden. AMtC 12 Heemschutsept.-okt. 1989 Het Raadhuis van Klundert (foto J. W. Schulte Nordholt) ing staat garant voor een prachtige wan deltocht. Maar Willemstad heeft aanzien lijk méér te bieden. Nadat ik op een ter rasje heb uitgerust geef ik mijn ogen goed de kost. Een zeldzaam hoogtepunt is de Voorstraat. Deze heeft in het midden een heuse wandelpromenade, door lindebo men beschaduwd. Slechts de bankjes ont breken, opmerkelijk teken van Hollandse zuinigheid. Wat de straat stedebouwkun dig verder uniek maakt is de finishing touch aan de uiteinden van de lengteas. Deze wordt aan de ene kant voltooid door de Nederlands Hervormde Koepelkerk, aan de andere kant door de achtkante to ren van het voormalige Raadhuis. De Ne derlands Hervormde Kerk, gebouwd rond 1600, is de eerste kerk in het land, die spe ciaal voor de protestantse eredienst was bestemd. De zijgevel van het Raadhuis is opgenomen in de straatwand van de Voor straat, maar de toren springt juist vol doende uit om de straat te beheersen. Het Raadhuis zelf is ontroerend mooi. De toren bevat een opening, een zogenaamde 'roepstoel', die gebruikt werd voor afkon digingen. Met de fiets aan de hand bewonder ik de huizen van de Voorstraat, sla rechtsaf en sta dan voor het Mauritshuis, dat tegen woordig als stadhuis wordt gebruikt. Een topstuk uit 1623. 'Strenge' renaissance van bijzondere schoonheid. Niet te geloven dat het gebouw nog niet zo lang geleden in verval was geraakt, voor een deel zelfs ge sloopt. Het gesloopte deel is gelukkig ge reconstrueerd. Hoeveel tijd reserveren? Het is laat en ik moet nog terug naar Ze venbergen. Het documentatiemateriaal van de Brabantse VW geeft geen enkele indicatie van de tijdsduur van mijn tocht. De 120 km van de officiële tocht kan alleen door mensen met een racefiets afgelegd worden. Want je moet ook nog tijd over houden om de monumenten te bekijken. Mijn eigen tochtje dreigt al uit de hand te lopen. Ik trap flink door. Klundert, ook in de route opgenomen, doe ik in een vloek en een zucht. Jammer, want het centrum ziet er zo aardig uit, met een juweel van een stadhuis. Vermoeid kom ik om acht uur in Zevenbergen aan, vanwaar over veertig minuten een trein naar Dordrecht zal vertrekken... Speurwerk naar nieuwe uitgaven bij boek handels en uitgeverijen leverde weinig nieuwe titels op over architectuur, monu mentenzorg, cultuurgeschiedenis van Noord-Brabant. Het zijn vaak Heemkunde- verenigingen die actief zijn op dit terrein en de uitgaven worden meestal alleen in plaatselijke boekhandels aangeboden. Hierbij volgt een selectie van de verza melde titels. Bij uitgeverij de Kempen in Hapert ver schijnt jaarlijks de 'Kroniek van de Kem pen', waarvan begin dit jaar deel 6 is ver schenen (252 pp. 39,50). Deel 7 is inmid dels in voorbereiding. Hierin is alles opge nomen wat er in het voorafgaande jaar over die streek is gepubliceerd in kranten, tijdschriften, boeken enz. Midden '88 ver scheen bij uitgeverij Akkolade te Amers foort het boek 'Heusden, medaillon aan de Maas'(108 pp. prijs 49,75), dat werd sa mengesteld door DickDijs. 'Wandeling door Sprangcapelle', werd uit gegeven door de plaatselijke Heemkunde- vereniging. Bij de bekende Europese Bi bliotheek in Zaltbommel verscheen on langs in de overbekende serie 'Helvoirt in oude ansichten'. De Walburg Pers in Zutphen geeft het 'Noordbrabants Historisch Jaarboek' uit te samen met de Stichting Brabantse Re gionale Geschiedbeoefening en het Noordbrabants Genootschap. Deze laatste aflevering (deel 6,1989,242 pp. prijs 29,50) bevat o.a. een bijdrage van L. F. W. Adriaenssen over 'de Bossche klokkengietersfamilie Moer (1450-1570)'en een verhandeling over benedictijnen abdijen in Oost-Brabant in de periode 1100-1300. Van zeer recente datum is tenslotte de uit gave "s-Hertogenbosch; portret van een stad'. (1989,128 pp. ISBN 90.6630.175.9. Prijs gebonden 49,50, paperback 39,50), een uitgave van Waanders in Zwolle in samenwerking met boekhandel Adr. Heinen in Den Bosch. Het boek werd geschreven door drs.Jan van Oudheus- den; de sfeervolle foto's zijn van Ernst van Mackelenbergh. Op een overzichtelijke manier wordt de geschiedenis van de stad per thema beschreven. Den Bosch is aan het eind van de 12e eeuw gesticht en vooral het centrum rondom de St. Jan ademt de sfeer van 8 eeuwen geschiede nis. In het hoofdstuk over pleinen, straten en stegen wordt de geleidelijke groei van de stad beschreven en hoe deze mede be paald is door de loop van de Binnendieze. Andere thema's zijn de vestingwerken, woonhuizen, kerken, kloosters en kapel len, barmhartigheid en tenslotte de groen voorziening. Een aantal grote monumenten zoals de St. Jan, het stadhuis, het voorma lige gouvernementshuis (nu museum) en het Geefhuis (nu Openbare bibliotheek) wordt apart beschreven. Achterin summe- ries en een uitgebreide literatuuropgave. Een degelijk boekwerk, waarvan de foto's

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 12