Adoptiemonument gerestaureerd Biitnendieze I er nog een paar lagen appartementen bo venop. Was niet nodig'. Iets anders: 'Winkeliers mogen hier het interieur van hun winkel gewoon slopen om er één ruimte van te maken. Ook de pui aan de buitenkant wordt flink aange past aan hun commerciële wensen. Op zichzelf zakelijk gezien te begrijpen. Maar ik vind wel, dat ze dan bij vertrek van de zaak het pand weer in zijn oude staat be horen terug te brengen. Dat zou in de bouwvergunning moeten worden opgeno men. Dit geldt trouwens voor het hele land, hoor'. Ondergrondse concertzaal Een heel recent plan, waar Bergé zich ook over kan opwinden is het curieuze plan om een nieuwe concertzaal te bouwen onder de Parade, het plein voor de Sint Jan. Je tast dan weliswaar de gebouwde omge ving visueel niet al te veel aan, maar hoe moet al dat extra verkeer verwerkt wor den in die fijnmazige omgeving? Bouw zo'n zaal meer aan de rand van de stad. Dat geeft minder verkeersoverlast, vindt Bergé. Kunstwerk bij Noord-Brabants museum Soms vraag ik me wel eens af of Heem schut niet wat benepen bezig is, bijvoor beeld als het gaat om dat moderne kunst werk op het pleintje voor het oude Gou vernementshuis, het Noord-Brabants Mu seum, dat daar van Heemschut niet mag staan. Dat contrasteert toch heel leuk en een beetje confrontatie kan de culturele beleving ook stimuleren. 'Ja, maar we hebben ons ook nooit uitge sproken tegen dat kunstwerk op zichzelf. We zijn niet tegen modeme kunst. Het gaat hier alleen om de plaats waar het gezet wordt. Wij hebben destijds bij onze actie voor een zo zorgvuldig mogelijke verbou wing van het Gouvernementshuis - met respect voor het bestaande interieur - be dongen, dat het voorplein teruggebracht zou worden in de authentieke Louis XVI- stijl, dus een geheel vrije open ruimte met klinkers. Het perkje dat er in die tijd lag, moest in die visie weg. En nu moet er dan toch dat kunstwerk weer komen. Dat ver stoort de stedebouwkundige compositie en is in strijd met de afspraken die we met commissaris Van Agt maakten. Bergé is geen tegenstander van eigen tijdse architectuur in een historische om geving, maar dan moeten beide wel har moniëren en die nieuwbouw moet karak ter hebben. Moet het historiserend van stijl zijn? 'Nee, het moet karakter hebben, dat is het juiste woord'. En onder die voor waarde kan zelfs een licht contrast aan vaardbaar zijn, meent Bergé. Provinciaal beleid bergafwaarts Hoe ziet Uhet huidige provinciale monu mentenbeleid? "Vijf jaren geleden liep de provincie bijna voorop, maar het is daarna berg afwaarts gegaan. De subsidies zijn afge broken en het monumentenbeleid wordt nu hoofdzakelijk gevoerd in het kader van de stadsvernieuwing. In de stadsver nieuwingspot van Den Bosch zit nu 2 mil joen voor monumenten en beeldbepa lende panden. Maar wat gebeurt er mee? Verhoging van het woongenot wordt óók uit het monumentenpotje betaald. Goed monumentenbeleid wordt er nauwelijks mee gevoerd'. Rijksdienst heeft tegenspel nodig Wat vindt U van het beleid van Heemschut zelf? 'De strijdbaarheid is er nog wel, maar de aanwezige deskundigheid in de provin cies is niet meer toereikend, nu de wetge ving zo ingewikkeld is geworden. Het landelijk bureau behoort het deskundige centrum te zijn, vindt hij. Temeer omdat de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te genwoordig veel te soepel optreedt bij dreigende aantasting van monumenten. Die dienst gaf blindelings toestemming voor bijvoorbeeld de verbouwing van het Gouvernementshuis tot museum. Dat huis had gewoon commissariswoning moeten blijven. Een museum verdraagt nu een maal geen decoratief gedetailleerd inte rieur, dat afleidt van de collectie zelf. Ook de pr-functie zou vanuit Amsterdam ver der uitgebouwd moeten worden, meent Bergé, als we hem daarnaar vragen. Overi gens haalt de Brabantse commissie de provinciale pers heel regelmatig, maar dat gebeurt niet in elke provincie voldoende. Decentralisatie van het werk van Heem schut kan volgens Bergé best, maar dan alleen als het om kleinere kwesties gaat. Ingewikkelde zaken vergen landelijke be oordeling en behandeling. Ook vindt hij het belangrijk dat een provinciale commis sie kan schermen met de landelijke naam en reputatie van Heemschut. Dat geeft ons temidden van de vele locale actiegroepen veel gezag'. Na het interview wandelen we met Bergé door de stad. Het centrum ziet er redelijk gaaf uit. De nieuwbouw hier en daar valt tegen. Bergé kent ook eigenlijk geen voor beelden van erg geslaagde nieuwbouw in de binnenstad. Tenslotte brengt hij me naar het rondvaartbootje dat me even later over de Binnendieze voert. Een waterlo- penstelsel dat zich onder en achter de hui zen van de Bossche binnenstad uitstrekt. Oorspronkelijk wel bijna tien kilometer lang. De gemeente wou het water dempen, maar Beter Bestuur heeft dat destijds voor- j komen. De keermuren en de gewelven die het water overkluizen, worden nu geres taureerd. Een heel dure onderneming, want elke honderd meter kost een miljoen, maar de restauratie is de moeite meer dan waard. Het wordt een schitterend boot tochtje over een traject, dat rust én j schoonheid ademt. BW*1 I J. Eet kerkdorpje Deinen bij Ravenstein heeft er weer een fraai monumentje bij. In 1986, bij gelegenheid van het 75-jarig jubileum, adopteerde de provinciale commissie Noord-Brabant dit in zwaar verval verkerende gebouwtje. Dankzij sponsoring door DMV Campina, Gemeente j Ravenstein, Anjerfonds Noord-Brabant, Daf Trucks, Rabobank Ravenstein en Interpolis Verze keringen is het benodigde bedrag ad f 50.000bij elkaar gebracht. Eet kamhuisje is eigendom van de heer Van Zantvoort, die in de bijbehorende boerderij een veeteeltbedrijf uitoefent. Middels een notariële akte is het beheer ervan overgedragen aan een daartoe speciaal opgerichte heemkundekring 'Land van Ravenstein'. In nauwe samenwerking met deze heemkundekring is de restauratie uitgevoerd. Aangezien naast het kamhuisje een modeme ligboxenstal was gebouwd, is het gebouw een tiental meters verplaatst. Het past nu beter bij de 18de-eeuwse boerderij. Om het gebouwtje ook te laten functioneren is het verdwenen kammechanisme weer aangebracht. De reconstruktie van deze karnmolen is uitgevoerd door de firma Gebr. Adriaens, molenbouwers te Weert. De kosten ad f20.000heeft melkgigant DMV Campina op zich genomen. De heemkundekring Land van Ravenstein is voornemens het kamhuisje op te laten nemen in een toeristische route, alwaar het op bepaalde tijden 'in bedrijf bezichtigd kan worden, (foto Bart Tonies) JosBertens 10 Heemschut, sept.-okt. 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 10