Minister Nijpels reikte Heemschut Persprijs uit Heemschut JAAP KAMERLING Cees Maas won met artikel over stiltegebieden Op 14 juni reikte minister Nijpels in het West-Indisch Huis in Amsterdam de Heemschut Persprijs uit aan de journalist Cees Maas van het Bredase dagblad De Stem voor zijn schitterende artikel 'Stiltegebieden... een onhaalbaar ideaal'in de Kerstbijlage van De Stem van vorig jaar. I\ De prijs, die in het jubileumjaar 1986 werd ingesteld en wordt gesponsord door de VNU werd voor de derde keer uitgereikt en is daarmee een waardevolle traditie ge worden. Eervolle vermeldingen gingen naar A. Bamard te Hardenberg, Hans Tul leners te Amsterdam en A. G. Visscherte Groningen. Bamard kreeg zijn eerbewijs voor een gedegen artikel over het behoud van monumentale gashouders in het Til- burgs tijdschrift voor Industriële Archeolo gie. Hans Tulleners voor zijn zeer leesbare artikelen in de Courant Nieuws van de Dag met name in de rubriek 'Binnenstad Beke ken'. A. G. Visscher tenslotte voor zijn ori ginele rubriek 'Oude Huizen'in het Nieuwsblad van het Noorden, waarin hij bewoners over hun eigen huis aan het woord laat. Minister Nijpels vatte zijn taak beslist niet licht op. Hij had zich grondig ingele zen en citeerde uit het blote hoofd letterlijk uit alle vier artikelen. De bewindsman prees de Heemschut Persprijs als feno meen. Door het bekronen van artikelen over cultuurmonumenten neemt de kwali teit ervan toe en wordt de interesse van de burger verder gestimuleerd. Hij was erg onder de indruk van het prachtige, poë tisch geschreven artikel over stiltege bieden van Cees Maas. Zelden las hij zo'n treffende typering van een stiltegebied als in dit artikel. Het grote verschil met de drukte van de stad demonstreerde de scri bent op aansprekende wijze door midden op het water van de Biesbosch een bandje met stadsgeluiden af te draaien. Nijpels herinnerde eraan, dat hij vorig jaar bij de Nieuwkoopse Plassen als eerste officiële stiltegebied het eerste verkeersbord te gen lawaaioverlast had mogen onthullen. Hij hoopt, dat veel provincies nog heel wat van deze monumenten van stilte zullen aanwijzen. Met 'stil' doelt de schrijver op het in de komende nieuwe verordening over stilte gebieden ontbreken van storend lawaai. De natuur zelf 'praat' bijna altijd maar dan op zijn eigen natuurlijke wijze: een boom ruist, een beekje murmelt en een vogel fluit of klapwiekt. Het streven is om weer gebieden te krijgen waar een mens zich zelf kan worden en de rust als weldadig middel tegen stress en andere geestes- kwalen kan ondergaan. 'De roep van de brandgans als alternatief geneesmiddel.' De jury wees terecht dit artikel aan als het winnende. Een woord van lof had zij ten slotte ook nog voor de huis-aan-huis bla den, die steeds meer over monumenten gaan schrijven. Het monument leeft. V.I.n.r. winnaar Cees Maas, Hans Tulleners, minister Nijpels, A. Bamard en A. G. Visscher (foto Johan van Gurp, De Stem). De Watertoren van Nijkerkbij de haven, zie art. op pag. 18 (foto Abele Reitsma). In dit nummer o.a.: Foto omslag: Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M. ten Cate Drs. H. C. Franssen, Meer monumentenzorg in verkiezingsprogramma's Dr. E. Jans Aan dit nummer werkten verder mee: W. Smit, Hilversum A. A. E .M. Gijsbers, Beek-Ubbergen H. H. J. Lubberding, Twello Abele Reitsma, Nunspeet Peter van der Horst H. Knijtijzer, Amsterdam Leo van der Meule, Leidschendam Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,-per jaar Voor 65+ 35,- en voor 30" 25,- Opzegging alleen vóór 1 december. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning: Channa Molenaar Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154-8 23 45 gironummer 4988 Grafische verzorging: grafische bedrijven Bosch Keuning - Baarn Lay-out: HenkWestra Heemschutdag'89 naar Limburg 6 Kardinaal Simonis en de neo-gotiek 7 Varende monumenten 8 Deventer Bergpoort moet terug 10 Nieuwe toekomst voor Batenburg 12 De Marinestad Den Helder 14 Nijkerk loopt voorop 18 Leningrad, zuster van Amsterdam 20 Laatste 'Rusmanshuus' bedreigd 22 Hooibergen verloederen 26 De Piramide van Cheops 28 De neo-gotische St. Vincentius in Amsterdam werd deze zomer gesloopt. Op de foto zijn traptoren, dak, daktuiter en pastorie al verdwenen. (Zie ook pag. 30). Foto Henk van Rinsum. Jaargang 66, no. 7/8, juli-augustus 1989 Heemschut verschijnt minimaal 6x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Beatrix Heemschut, juli-aug. 1989 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 5