NIEUWS UIT DE Zeeland Kerk in perspectief Restauratie 42 Haagse panden Restauratie Willibrordus in Ziexikzee KNSM-eiland moet openbaar Bezorgdheid over 'wild baggeren' Dorpsschool niet slopen Verleden en heden van de Sint Maartenskerk te Wemeldinge Den Haag - De gemeente Den Haag is begonnen met de restaura tie van 42 panden in het oude cen trum. Het gebeurt in het kader van een project, 'Dwarsweg-weg' ge heten. In 1982 zag de gemeente raad definitief af van een verkeers weg, dwars door de stad met inbe grip van het oude centrum. De dwarsweg was dus weg, en men kon zijn aandacht gaan richten op een verbeteringsplan van de oude wijken. De restauratie van de 42 monumenten werd een onderdeel daarvan. De panden verschillen sterk van elkaar. Er zijn er met zeventiende eeuwse gevels en met Jugendstil- omamenten. Een deel is bewoond, een ander deel is bedrijfsruimte. De panden staan aan het Spui, de Bierstraat, de Kranestraat, de Nieuwe Molstraat, de Stille Veer kade, de Amsterdamse Veerkade, de Wagenstraat, het Zuidwal, de Dunne Bierkade en de Paviljoens gracht. Volgens het restauratieplan komen er 73 woningen, vijf wonin gen voor groepen, 23 bedrijfsruim ten en zestien ateliers in. De kosten bedragen 14,5 miljoen gulden. Elf panden staan op de gemeentelijke, twee op de rijksmonumentenlijst. Overigens is in Den Haag enige beroering ontstaan door het plan van de gemeente de Grote Markt straat ai te sluiten voor het verkeer. Het openbaar vervoer moet daar door omgeleid worden, wat op de 'getroffen' route tot een 'giganti sche stank- en geluidsoverlast' zou leiden. Zierikzee - In Zierikzee is men be gonnen met de restauratie van de Sint Willibrordus. Een sober rooms-katholiek kerkgebouw. Na de Reformatie, in de zeventiende eeuw, hebben Zeeuwse katho lieken tegen alle verdrukking in een eigen gebouw gevestigd. In een achterafstraatje, het mocht niet opvallen. Een soort schuilkerk dus. Het gebouw verkeerde de laatste jaren in zorgwekkende toestand. Maar men ontdekte, dat het op de Monumentenlijst voorkwam. Mo numentenzorg neemt een groot deel van de onkosten voor haar re kening. Amsterdam - De Amsterdamse raadscommissie voor de stadsver nieuwing heeft in grote lijnen het stedebouwkundig plan van Jo Coe- nen voor het KNSM-eiland goedge keurd. Op het eiland ontstaat een dicht stedelijk gebied met 1400 woningen in 5,6 en 8 lagen en een toren van 20 etages. Het parkje van Mien Ruys, waarover in dit blad eerder werd geschreven wordt voor een deel in het plan opgeno men. Een belangrijk bezwaar van Bewonersgroep Oostelijk haven gebied geldt, dat de ronde kop van het eiland niet meer openbaar zal zijn. De raadscommissie viel de protesterenden hierin bij. Maastricht - Heemschut maakt zich na al zijn inspanningen voor het behoud van Limburgs cultuur landschap, dat werd bedreigd door grootschalige ontgrondingen als die bij Margraten, nu ook erg ongerust over de terugkeer van "wilde' ontgrondingen. Zo staan er vergunningsafgifte op stapel of zijn al gepasseerd voor ontgrondingen in cultuurhistorisch even geladen als kwetsbare gebieden te Gen nep, Kessel, Susteren en Bom. Het gaat daarbij om 'kleine hapjes' uit het Limburgse land van ca. 20 tot 80 ha. Door hun 'salami-tactiek1- achtige karakter kan dat uitgroeien tot een grootschalige aanpak. Al dus Heemschut Limburg in een brief aan het college van GS van en j de Provinciale Staten van Limburg. I Dit alles is des te spijtiger omdat de provincie al eind jaren '60 be sloot een eind te maken aan het "wilde baggeren'. Ontgrondingen zouden voortaan slechts planmatig en gecoördineerd plaatsvinden en er zou in plaats van het bestaande ad hoc-beleid een provinciaal ont grondingenplan komen. Heemschut vraagt het provinciaal i bestuur met klem de afgifte van ontgrondingsvergunningen te sta ken en op zeer korte termijn met een provinciaal ontgrondingenplan te komen. Leimuiden - De Bond nam onlangs kennis van het plan van B. en W. om de voormalige dorpsschool met meesterwoning uit 1853 aan Herenweg 22 te Rijnsaterwoude te slopen ten behoeve van eventuele nieuwbouw en herinrichting van het Domplein. Sloop, vindt hij ech ter, zou een te groot historisch- ruimtelijk verlies betekenen. Een passende nieuwe gebruiksmoge lijkheid zal zich zeker aandienen. De Bond stelt daarom voor van sloop af te zien en te besluiten tot verkoop met plicht tot renovatie. Een boeiend boek over een bijzondere dorpskerk. In het januari/februari nummer van dit jaar besteedden we al aandacht aan de drastische restauratie van deze kerk, die toen al in een vergevorderd sta dium was. Ondertussen is de restauratie voltooid en op 21 april j.1. is de kerk weer in gebruik gesteld. Het boek is ter gele genheid hiervan uitgegeven in opdracht van de kerkvoogdij. De schrijver is er in geslaagd om de vlag de lading te laten dekken en de kerk in derdaad 'in perspectief te plaatsen. De restauratie wordt wel behandeld, maar in één van de twintig hoofdstukken en als on derdeel van de totaliteit van de geschiede nis. Naast de materiële en zichtbare aspec ten ook volop aandacht voor onderwerpen als Sint Maarten, de heilige waaraan de kerk destijds werd gewijd, de symboliek uit de vóór-reformatie periode, de kerke lijke tucht na de hervorming, het kerkze- gel en de kerk als Godshuis. Natuurlijk ook een hoofdstuk over de or gelkwestie. Dit verhaal vindt zijn oorsrong in het testament van de ambachtsvrouwe Maria Coomans, opgemaakt op 24 maart 1787. Zij vermaakte aanzienlijke bezittin gen aan de kerk, onder voorwaarde 'dat geen orgel ten dienste van het gesang in voornoemde kerk te Wemeldinge, voor rekening derselve kerk gemaakt, nog op- gerigt worde'. Het gevolg was dat het tot 19S7 geduurd heeft, voordat een orgel in de kerk werd geplaatst. Maar nu is de kerk dan ook in het bezit van een monu mentaal Van Dam-orgel uit 1899, al kan dit pas in 1990 teruggeplaatst worden. Al met al een boek dat niet vergelijkbaar is met de beschrijvingen van allerlei kerkgebou wen, vaak in brochurevorm en goedkoop uitgevoerd. Compliment richting kerk voogdij om een dergelijke kostbare uit gave aan te durven. Het boek is voorzien De kerk van Wemeldinge. van een schat aan informatie, maar wel systematisch gerangschikt en in een pret tig leesbare vorm. Een verklaring van ge bruikte benamingen is toegevoegd. Een gedegen literatuurlijst en uitgebreide an notaties wijzen de lezer verder de weg. Kerk in perspectief, door G.J. Lepoeter. Goes, Oosterbaan Le Cointre b.v., 132 pp. 97 illustraties, gebonden in kunstleer. ISBN 90.6047.923.8. Prijs 29,75. Red. 34 Heemschut, juli-aug. 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 34