Friesland Drenthe Overijssel Gelderland Noord-Holland Noord-Brabant Utrecht Zuid-Holland Begijnesteeg te Dokkum overkapt? Assen en Emmen te laat met subsidieaanvrage Station Delden heropend - station Lochem bedreigd Tolhuis Gorssel wordt slechts bijgebouw Spoedige sloop toren in Wageningen Amsterdamse binnenstad beschermd stadsgezicht? Zestien werken Dudok rijksmonument Monumenteneigenaar Heusden wil geen restauratie Bezwaar tegen sloop schuur in Rhenen Boer wil monument slopen Dokkum - In Dokkum is het plan gerezen de Begijnesteeg te over kappen. Dit zou het winkelcentrum ten goede komen. Maar de menin gen zijn verdeeld. Wat moet voor gaan: historische of economische belangen? Raadslid Bangma (CDA) in het Nieuwsblad van Noordoost Friesland: 'De essentie is niet het wel of niet openhouden van een steeg, maar de herkenbaarheid: de historische lijnen in de binnenstad, een doorkijk. Hoewel het om een steeg gaat is het een van de schaarse open ruimten in de bin nenstad.' Twijfel was er ook bij de Rijksdienst voor de Monumenten zorg: deze was eerst tegen de overkapping, maar later niet meer: de Begijnesteeg zou niet zo heel belangrijk zijn voor het stadsgezicht. Assen - Volgens de provincie Drenthe krijgen de gemeenten As sen, Emmen en Vries dit jaar geen voorschotten van het Rijk voor res tauraties in het kader van het meerjarenprogramma tot 1993. De gemeenten waren te laat met het indienen van hun subsidieaanvra gen. Assen loopt daardoor 95.000 gulden mis, Emmen 33.000. Aldus de provincie. Volgens de ge meente Assen lukte het niet de subsidieaanvrage binnen de wette lijke termijn in te dienen. Assen is overigens nogal kwaad, dat de provincie Drenthe het nodig vond bekendheid aan de affaire te ge ven. Een gemeentevoorlichter slaat in een plaatselijk blad terug: 'De provincie heeft voor restaura tieprojecten in heel Drenthe slechts een potje van 50.000 gulden beschikbaar. De provincie moet zelf maar eens het goede voor beeld geven voordat zij met de be schuldigende vinger naar de ge meenten wijst.' Delden - Het uit 1866 daterende stationsgebouw van Delden is her opend. Het was eigenlijk te groot voor Delden en te duur in onder houd - er stappen per dag maar 400 reizigers in- en uit - en men dacht aanvankelijk aan sloop. Maar de Stichting Behoud Delden, ge steund door de wethouder, heeft gedaan gekregen dat het voor de gemeente behouden is gebleven. Het is verbouwd, bevat nu een mo dem plaatskaartenkantoor- en wachtruimte, de rest is op kosten van de gemeente verbouwd tot ruimten voor culturele doeleinden. In de bovenwoning woont nu een beeldend kunstenaar. In Lochem ijveren een aantal inwo ners voor behoud van het stations gebouw aldaar. Men probeert het op de gemeentelijke monumenten lijst te krijgen. De gemeente wil het gebouw wel kopen van NS, maar vindt de voorwaarden te zwaar, de gemeente zou bijvoorbeeld driekwart van het achterstallig on derhoud moeten betalen. Eerst zal de gemeentelijke Monumenten commissie nog een oordeel vellen. Gorssel - In Gorssel is enige be roering ontstaan over de plannen van B W rond het tolhuisje aan de Joppelaan. In dit plan wordt het achterliggende perceelgedeelte verkocht als bouwkavel. Het tol huisje blijft wel in stand, zij het als bijgebouw. De omwonenden zien er niets in. Het plan gaat tegen het bestemmingsplan van 1976 in, vin den ze, waarin geen sprake is van nieuwbouw achter het tolhuisje. Als bijgebouw raakt het tolhuis snel in verval. Overigens is een oorspronkelijk plan het pand aan de gemeentesecretaris te verko pen voor 80.000 gulden van de baan. Wageningen - Merkwaardige ont wikkeling rond de Doopsgezinde kerk aan de Arboretumlaan in Wa geningen: de kerk blijft behouden, maar het bovenste gedeelte van de toren wordt nog deze zomer ge sloopt. Reden: de slechte construc tie en de hoge onderhoudskosten. De Doopsgezinde Gemeente vindt, dat het geld beter aan andere za ken kan worden besteed. De voor zitter van de Doopsgezinde Ge meente meent dat de toren alleen een symbolische waarde heeft: hij is geen klokketoren, geen tijdaan- wijzer. De Wageningse Monumen tencommissie denkt er heel anders over: de toren is een goed voor beeld van de Delftse School, een monument voor de toekomst. De commissie denkt overigens dat er nog een andere reden in het spel is: de kerkgebouwen van de Doopsgezinden in Nederland ken nen geen torens en daarom is men van mening dat hij beter kan ver dwijnen. Helaas is er geen veror dening, die sloop in de weg staat. Amsterdam - De Rijksdienst voor de Monumentenzorg begint een procedure om de Amsterdamse binnenstad als beschermd stads gezicht aan te wijzen. De RDMZ denkt aan het gebied tussen Sin gelgracht en Het IJ. Dit maakte di recteur Van Nispen van de dienst bekend op een symposium in Am sterdam. De Amsterdamse wet houder Van der Vlis, ook aanwe zig, is er niet op tegen. Maar een Anton Pi'eck-benadering voor de binnenstad staat hem niet voor ogen. Als voorbeelden noemde hij dorpjes als Bronkhorsten Orvelte die in de woorden van een ambte naar van Monumentenzorg als bij ous gekoesterd worden. Hilversum - Minister Brinkman wil zestien werken van W.M. Dudok op de rijksmonumentenlijst plaat sen, alle te Hilversum. Momenteel staat alleen het bekende raadhuis op de lijst. Bij de zestien gebouwen zit onder meer de Fabritiusschool, de Snelliusschool, verder vier wo ningbouwcomplexen, de gebou wen van de Noorderbegraafplaats, het gemaalcomplex Laapersveld en nog een aantal scholen. De mi nister neemt eind van dit jaar een definitief besluit, nadat de ge meente Hilversum zijn mening heeft gegeven. Heusden - Op een van de mooiste plekjes van Heusden is het pand van vioolbouwer Schouten geves tigd, Vismarkt nr. 5, een rijksmonu ment. Het huis is aan restauratie toe, in 1987 is ook een restaura tieplan ontwikkeld. De eigenaar heeft echter 'om hem motiverende redenen' afgezien van een aan vraag voor rijkssubsidie. De ge meente zit enigszins met de han den in het haar, want Vismarkt 5 dreigt te verloederen. De Lopikerkapel bij Lopik, voor het herstel waarvan Heemschut vorig jaar een symbolische bijdrage stortte uit het daarvoor bestemde Hoe gen fonds. Het éénbeukige gotische kerkje dateert uit de 15de eeuw. Rhenen - In Rhenen dreigt een schuur, aan het begin van deze eeuw gedeeltelijk gebouwd op de stadsmuur, gesloopt te worden. De stadsmuur is een rijksmonument, de schuur een gebouw met allure, vinden sommige inwoners van Rhenen. Zij hebben een bezwaar schrift ingediend. Warmond - Boer J. van Schie te Warmond wil zijn vervallen boer derij aan de Zijldijk 7 slopen. Het pand staat echter op de monumen tenlijst. De gemeente, de provincie en de Monumentenraad hebben al toestemming voor de sloop gege ven, het ministerie van WVC ech ter niet. De boer heeft zich nu tot de Raad van State gewend. Heemschut, juli-aug. 1989 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 33