Dijkbebouwing respecteren Niet slopen bij molen Paden vaak slecht toegankelijk Cultuurhistorie breder opvatten Zorgen over Veendam Nieuwe perspectieven voor Villa Windlust Nog steeds veel kritiek op plannen voor binnenstad Neerijnen - Aan de ecologische waarde van de Kil wordt meer aan dacht geschonken dan aan de cul tuur-historische waarde van de be bouwing, zoals die zich manifes teert t.o.v. de dijk. Dit schrijft Heemschut het bestuur van het pol derdistrict Tieler en Culemborger- waarden n.a.v. de plannen voor verbetering van de WaalbandijkXe Neerijnen. Zelfs in het geval van de molen en het molenhuis, waar de dijk naar de binnenkant wordt ver breed en de Kil dus aangetast wordt, wordt ook de ruimtelijke verhouding van molen en molen huis t.o.v. het dijklichaam aangetast omdat deze gedeeltelijk in het te wijzigen dijktalud komt te liggen. Hetzelfde geldt voor de te slopen panden; veel ervan zijn a.h.w. in de dijk genesteld. Door ze te verplaat sen en door wijziging van het dijk talud wordt de verhouding tussen dijk en gebouwen volkomen ver stoord. Waarom kan ook dit ge deelte van de dijk niet verbeterd worden aan de binnenzijde, zodat de hele ruimtelijke structuur ge handhaafd kan worden, aldus Heemschut, dat verplaatsing van de panden afwijst. Wat het terug- bouwen van de aanwezige monu menten betreft is de Bond het er niet mee eens, dat dit -om naboot sing te voorkomen- niet in de zelfde stijl zou moeten gebeuren. De bebouwing kan dan immers niet meer als monumentaal worden beschouwd en afvoering van de monumentenlijst zou het gevolg zijn. HengelofOv.) - Heemschut heeft ernstige bezwaren tegen het plan twee huizen aan de Olde Meule- wegi,no.5) te slopen en te vervan gen door een nieuw te bouwen pand. Beide panden - in feite kleine boerderijen - zijn vermoe delijk gebouwd rond de eeuwwis seling. Ze passen uitstekend in hun omgeving en tonen vrijwel geheel bouwstijl en detaillering van die bouwtijd. De panden staan op een terrein tegenover de plaats waar vroeger het huis 'Olde Meule' stond, waarvan het grachtenstelsel nog redelijk herkenbaar is. De na bijgelegen watermolen - waarvan alleen de korenmolen met kolk resteert als rijksmonument - be hoorde tot het kasteelcomplex. De naaste omgeving van molen en kasteel is vrij goed bewaard ge bleven en het zou zeer te betreuren zijn als zij aan kwaliteit zou moeten inboeten door sloop en vervanging van genoemde panden, schrijft Heemschut aan B. en W. van Hen gelo. Het college wordt verzocht alles in het werk te stellen de pan den via restauratie en verbetering weer voor bewoning op heden daags niveau geschikt te maken. Het voorstel van de Dienst RO voor de bebouwingsopzet van de uit breiding van bet Provinciehuis betekent een ernstige aanslag op een karakteristiek stuk binnenstad (illustratie uit Heemschut-boekje 'Olie Kwintn'of 'allure'. Menaldumadeel en Wommels - In brieven aan de colleges van B.en W. van Menaldumadeel en Litten- seradiel heeft Heemschut geatten deerd op gebreken aan voet-, kerk- en binnenpaden in deze ge meenten. Met name het binnenpad Blessum-Boksum moet het ontgel den. De toegang tot het pad nabij Blessem is onbruikbaar, een voet bruggetje in het pad defect, en de op deze route veel voorkomende klaphekjes vaak dichtgebonden. Zo is het voor wandelaars niet een voudig een prettige wandeling te maken door het mooie groene ge bied aldaar. Tot overmaat van ramp vindt hij soms ook schrik draad op zijn weg terwijl het pad zelf hier en daar onder de grasmat dreigt te verdwijnen. Passende maatregelen zijn gewenst, meent de Bond, die een ongestoord ge bruik van de historische paden krachtig bepleit. Baaxle Nassau - In een brief aan de landinrichtingscommissie voor de ruilverkaveling Baarle-Nassau vraagt Heemschut zich af of de door deze commissie in haar plan aangegeven 'tiendgrenzen'de enige categorie 'elementen van cultuurhistorische waarde' vormen, waarmee zij rekening wenst te houden. Voorzover Heemschut kan nagaan heeft de commissie inder daad die beperkte opvatting. Zij maakt daar bezwaar tegen en ver zoekt het definitieve plan zo aan te passen, dat meer waardevolle cul tuurhistorische elementen de no dige aandacht krijgen. Veendam- Heemschut maakt zich zorgen over de gevolgen van het Beleidsplan 1987 voor het centrum van Veendam. Het voortbestaan van waardevolle stedebouwkun- dige en architectonische elemen ten uit het eind van de vorige en het begin van de twintigste eeuw wordt daardoor bedreigd. Met name bijvoorbeeld het Avebe-ge- bouw met zijn eclectische vormge ving en het voormalige bankge bouw aan het Beneden Oosterdiep met haar fraaie Jugendstil-arclóXec- tuur. Onlangs verdwenen er in de Kerkstraat nog twee mooie panden terwijl ook het gebouw van het Veenkoloniaal Museum verloren schijnt te gaan. Heemschut wil graag met B.en W. hierover praten. De Bond is geenszins tegen heden daagse architectonische ontwikke lingen maar nieuwe invullingen moeten wel in harmonie zijn met het bestaande straatbeeld. En con trastwerking kan best verantwoord zijn mits zij niet conflicteert met het bestaande. Leidschendam - De eigenaar van Windlust heeft te kennen gegeven zelf een substantieel geldbedrag in de restauratie te willen steken of wel te willen onderhandelen over verkoop van Windlust. De sloop- aanvraag was door hem meer be doeld als middel de vastgelopen onderhandelingen een nieuwe im puls te geven en kan, wat de eige naar betreft, overmorgen worden ingetrokken. Waarmee hij op z'n wenken wordt bediend want mi nister Brinkman heeft intussen op advies van de Rijksdienst de sloop vergunning geweigerd. De plaatselijke bevolking houdt de zaak met argusogen in de gaten en knokt verder tegen de slecht ont worpen en slecht ingepaste hoog bouw langs de Vliet. Houtzaagmo len de Salamander en Villa Wind lust moeten blijven staan, maar niet I ingepakt in grootschalige nieuwbouw. Groningen - Heemschut kan zich voor een groot deel vinden in het voorgestelde Plan van aanpak voor de Groningse binnenstad en prijst de voortvarendheid van het ge meentebestuur maar houdt niette min veel bezwaren. Zo vindt zij de voorgestelde bebouwing van de Westerhaven ontoelaatbaar. Stede bouwkundig en ruimtelijk-histo risch leidt deze tot verminking van de aanwezige structuur en opent zij een aanval op het bestaande win kelcentrum van de binnenstad. Wat een eventueel nieuw waren huis in Groningen betreft acht de Bond de Grote Markt geen goede locatie. De plek van de huidige Kwantumhallen lijkt haar de beste. De voorgestelde herstructurering van de Grote Markt (het westelijk deel) vervult Heemschut met grote zorg. Het nieuwste voorstel getuigt van weinig visie en mist een goede analyse van de ruimtelijke kwali teiten. Kennelijk geldt hier ver koop van zoveel mogelijk voor de gemeenschap hoogwaardige openbare ruimte als uitgangspunt. De locatiekeuze voor het nieuwe museum in het Verbindingskanaal t.g.o. het station blijft Heemschut als een misstap beschouwen. Zij tast de 'zwaaikom' in het water ern stig aan. De voorgenomen sloop van het GG en GD-gebouw aan de Winscho terkade zou de binnenstad van haar fraaiste hoogbouw ontdoen. Nieuwe torens tot max. 90 meter hoog negeren het fraaie stads beeld ter plaatse. De bebouwingsopzet voor het Pro vinciehuis pleegt volgens Heem schut een ernstige aanslag op het stadsbeeld. De geplande nieuwbouw aan de Kreupelstraat bederft de ruimtelijke structuur van de omgeving. In een brief aan de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening heeft de Bond deze standpunten ken baar gemaakt. Zij voegt er aan toe, dat al deze voorstellen naar letter en geest in strijd zijn met het gel dende bestemmingsplan voor de binnenstad. 32 Heemschut, juli-aug. 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 32