BOEKEN/STUDIEDAG 'Het Palet van de Stad': congres over kleurgeving Het Oost-Indisch Pakhuis in de Verwerijstraat in Middelburg. Links de Oostkerk. (foto Rein- dert Groot). De VOC in Nederland In de twee eeuwen van haar bestaan - van 1602 tot 1799 - heeft de Verenigde Oostindi- sche Compagnie ruim 4700 maal een schip naar Azië uitgereed. Aan boord van die schepen heeft zich bijna een miljoen mensen bevonden, die allen hun fortuin hoopten te vinden in de Oost. Veel is geschreven over het dagelijks leven op de handelsposten in de Tropen en over de ontberingen daar. Veel minder is gepubliceerd over de rol van de Compagnie in eigen land. In zes kantoren werdhierin diverse steden het reusachtige bedrijf geleid: in Enkhuizen, Hoorn, Amsterdam, Rotterdam, Middelburg en Delft. Hier werden de schepen gebouwd, monsterden de matrozen en soldaten aan, werd de be drijfsadministratie gevoerd en werden de Aziatische producten opgeslagen. De Com pagnie zorgde voor enorm veel werkgelegenheid. Alleen op Oostenburg in Amsterdam werkten al zo'n duizend mensen voor de VOC. In Sporen van de Compagnie vormen de kantoren, pakhuizen, werfgebouwen en uitvaartroutes het uitgangspunt bij de beschrij ving van het VOC-bedrijf. Op drie niveaus vertellen de auteurs het verhaal van de Compagnie. Hun eigen beschrijving van de zes steden en de VOC-gebouwen wordt gecombineerd met voor een groot deel niet eerder gepubliceerd beeldmateriaal zoals schilderijen, tekeningen, prenten, kaarten en documenten. Speciaal voor dit boek zijn de nog bestaande VOC-gebouwen gefotografeerd en zijn nieuwe kaartjes getekend. Daar naast laten de auteurs d.m. v. zorgvuldig gekozen fragmenten uit rapporten, verordenin gen, brieven en stadsbeschrijvingen de tijdgenoot aan het woord: bewindhebbers, per soneel en buitenstaanders. Beide auteurs zijn historicus. Roelof van Gelder is verbonden aan NRC/Handelsblad. Lodewijk Wagenaar is Ieraar en conservator van het Amster dams Historisch Museum. Een prachtig, rijk geïllustreerd en in full color uitgevoerd boek. Sporen van de Compagnie. De VOC in Nederland. Door Roelof van Gelder en Lode wijk Wagenaar. Uitgegeven bij De Bataafsche Leeuw te Amsterdam. Prijs: 39.80. De kleurgeving van historische binnenste den en dorpskernen vereist meer dan de gebruikelijke zorg. Kleurtraditie en oude bouwmaterialen stellen hun randvoor waarden voor esthetiek en techniek en bij nieuwbouw in het historisch ensemble zal de keuze tussen afstemming of contrast werking gemaakt moeten worden. In Leeuwarden wordt sinds enige tijd de kleurgeving als een belangrijk aspect van het ruimtelijk beleid in praktijk gebracht en er zijn verhoudingsgewijs veel voor beelden te vinden van geslaagde kleur- operaties. Maar er zijn ook minder ge slaagde resultaten, omdat kennelijk de in druk gewekt is dat alle kleur aardig ge vonden wordt. Op 22 november wordt in Leeuwarden een congresdag georganiseerd over kleur in de historische omgeving onder de titel Het Palet van de Stad. Het wordt georgani seerd om hen die vanuit verschillende in valshoeken te maken hebben met de kleurkeuzen bijeen te brengen en kennis te laten maken met de standpunten van in ternationale deskundigen op historisch, esthetisch en technisch terrein. Produkten en technieken zullen worden gepresen teerd en over de al dan niet gelukkige re sultaten in de congresstad kan gediscussi eerd worden. Joods Gorkum 1340-1964; een gedenkboek Door Bert Stamkot m.m.v. J. Becker en H.H. Meijler, waarin de Joodse geschiedenis van de stad Górinchem wordt verteld. Ver krijgbaar bij de Gorcumse boekhandels of bij de Stichting Merewade, Postbus 548, 4200 AM Górinchem. Prijs f 29.90. Kollumerland en Nieuw Kruisland Wederom een nieuwe aflevering in de se rie 'Geïllustreerde beschrijvingen van de Monumenten van Geschiedenis en Kunst' samengesteld door drs Herma M. van den Berg. In dit vierde en laatste deel worden de gemeenten ten zuidoosten van Dokkum beschreven. Van haar hand verschenen eerder beschrijvingen van de andere ge meenten van Noordelijk Oostergo. Mevr. van den Berg is inmiddels niet meer werk zaam bij de Rijksdienst. 's-Gravenhage, SDU, 1989. 272 pp. ISBN 90.12.05880.5. Prijs f 125,- 'Als eene stadt betimmert' De straatgevelwanden van het dorp Barne- veld rond 1900; samengesteld door Gerjan Crebolder, e.a. tekeningen van Eric Bam- mens e.a. Deze fraai uitgegeven topografi sche stratenatlas wordt voorafgegaan door een overzicht van de geschiedenis van het dorp Bameveld. Daarna volgen de teke ningen van alle huizen langs de diverse straten zoals deze er in 1900 uit hebben gezien. Onder ieder huis chronologisch enkele gegevens over bewoners, of het is afgebroken enz. Een uitgave van de Ge meentelijke Archiefdienst en Oudheidkun dige en historische vereniging 'Oud Bame veld', 1989. ISBN 90.72981.01.4 ca 100 pp. Te bestellen bij het archief te Bameveld. Prijs 7,50 excl. verzendkosten. AMtC Het congres vindt plaats in de Jacobijner- kerk te Leeuwarden. Deelname kost 120,- per persoon, waarin lunch en alle consumpties en documentatie zijn begre pen. Het is vooral bedoeld voor schilders, maar ook voor monumentenzorgers, archi tecten en aannemers, onderhoudsvaklie- den, bestuurders en vertegenwoordigers van restaurerende instellingen en woning corporaties. Het wordt georganiseerd door de gemeente Leeuwarden in samen werking met de Nederlandse Vereniging van Monumentenzorgers en Eisma's vak pers. Nadere informatie kan telefonisch worden verkregen op nummer: 058-137888, waar ook het programma kan worden opge vraagd. Heemschut, juli-aug. 1989 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 31