Monumentaal Friesland Vincentius gesloopt Het Kromme Rijngebied pjl Waf Tussen 1899 en 1943 gaf de Friese Bouw- kring elk jaar een setje van drie foto's uit van monumentale gebouwen of onderde len daarvan. In opdracht van de nu bijna 100-jarige Bouwkring bundelde kunsthis toricus Peter Karstkarel de historische reeks van 132 opnamen in 'Monumentaal Friesland-een fotodocument 1899-1943'. Het boek, dat door z'n royale afmetingen de kwalitatief vaak goede foto's alle ruimte biedt, verscheen onlangs bij de Friese Pers Boekerij. Door financiële steun van het Anjerfonds Friesland, de Friese Bouwkring, Provincie Friesland, Ottema Kingma Stichting en de Stichting MAF bleef de verkoopprijs beperkt tot 29,90. Gedeputeerde D. van der Til nam begin april het eerste exemplaar in ontvangst. Foto's uit de Bouwkring-reeks duiken in Friesland al regelmatig op in de boeken over het Monument van de Maand. En dat mag nauwelijks verwonderen, want de se rie is 'een beelddocument van betekenis', om het met de woorden van samensteller Karstkarel te zeggen. 'De oude foto's ge maakt tussen 1899 en 1943 appelleren niet alleen aan ons historisch of nostalgisch ge voel, ze bevatten tevens goede beeldinfor matie van belangrijke monumenten in Friesland, monumenten die door verbou wingen, restauraties en aanpassingen ge wijzigd of, in het ergste geval, gesloopt zijn. De foto's zijn bijna steeds beelddocu menten, soms zelfs de enige van bepaalde monumenten uit een zekere periode en dan waardevol voor het wetenschappelijk onderzoek. In Amsterdam moest deze zomer de neo-gotische St. Vincentius van C.P.W. Dessing aan dejacob van Lennepkade het veld rui men voor nieuw te bouwen koopwoningen. Clemens Merkelbach van Enkhui zen legde op comté en pen seeltekeningen de sloop in fasen vast. Links de situa tie van 6 maart. In het mid- De fotoreeks van de Friese Bouwkring was niet voor een breed publiek bestemd, maar voor vaklieden uit de kring zelf: ar chitecten, aannemers, technische ambte naren enzovoorts. In zijn inleiding doet Karstkarel uit de doeken hoe de reeks tot stand kwam en introduceert hij in het kort de zeven fotografen die er in de loop der jaren materiaal voor aandroegen. Origi nele afdrukken zijn in allerlei openbare collecties terug te vinden (Provinciale Bi bliotheek, Rijksarchief van Friesland, Fries Museum). De oorspronkelijke glasplaatne gatieven uit het archief van de Friese Bouwkring bleken door oxydatie en breuk nauwelijks meer bruikbaar voor reproduc tie. In de boekversie zijn de foto's alfabetisch per plaatsnaam gerangschikt. Achter in het boek is de chronologische lijst van de foto-uitgaven opgenomen. Karstkarel zorgde bij alle foto's voor 'aangeklede' bij schriften, die telkens meer vertellen dan er op het moment van de opname over het betreffende monument bekend was. Er is sindsdien aan vertimmerd en gerestau reerd. Sommige gefotografeerde objecten hebben het, ondanks de monumentale waarde die de Bouwkring eraan had toe gekend, inderdaad niet overleefd. 'Monumentaal Friesland, een fotodocu ment 1899-1943'; heruitgave van 132 origi nele foto's van monumenten in opdracht van de Friese Bouwkring. Toelichtende tekst: Peter Karstkarel. Uitgave: De Friese Pers Boekerij, Drachten. Prijs 29,90. DvdM den die van 16 april en rechts die op 15 mei. Zijn droevige beeldverslag is van 30 september tot 22 oktober te zien in Museum Amstelkring 'Ons Lieve Heer op Solder'aan Oude- zijds Voorburgwal 40. Ma t/m zat. van 10-17 uur en op zon en feestdagen van 13-17 uur. (foto's van de tekeningen, óók op om slag van Henk van Rin- sum). 'Ik hield van deze droeve oorden, die lelijk waren in de ogen van mijn adjudanten, van die nevelige luchten, van die modderige stromen die zich groeven in een vorme loze aarde zonder gloed, waarvan de klei door geen enkele god gemodelleerd werd'. Zo moet het Kromme Rijngebied keizer Hadrianus bijgebleven zijn. Inmid dels heeft het grensgebied van het Ro meinse Rijk vele eeuwen de tijd gehad zich te 'modelleren'. Noch natuur noch mensenhand lieten zich onbetuigd. Het ge bied met zijn voor een rivierlandschap kenmerkende eigenschappen als stroom- ruggen, weide- en hooilanden op de nat tere kommen en restanten van stroombed- dingen, dijken, wielen en uiterwaarden, kent vele interessante monumenten. Fietsroutes binnen dit gebied kennen we legio. Een goede cultuurhistorische be schrijving ontbreekt daarin meestal. In deze leemte wordt voorzien door het pas uitgekomen eerste deeltje in de reeks 'cul tuurhistorische routes in de provincie Utrecht dat simpelweg de ondertitel 'Het Kromme Rijngebied' meegekregen heeft. Het boekje bevat drie fietsroutes: een dor penroute, een kastelenroute en een boer derijenroute. Een autoroute combineert de fietsroutes. Het boekje, en de deeltjes die nog zullen volgen zijn het resultaat van gegevens die uit de projekten monumenteninventarisatie van de provincie Utrecht naar voren geko men zijn. Na een korte, heldere inleiding over land schap en geschiedenis, waarin o.a. met duidelijke tekeningen de verschillende boerderijtypes die het gebied kent behan deld worden, volgen de fietstochten. Het leuke van het boekje is dat het ingaat op locatiekeuze, toponiemen en allerlei cul tuurhistorische wetenswaardigheden die van belang zijn voor een goed begrip van de streek. Ter compensatie van de wat klein uitgevallen kaartjes tussen de tekst is achterin een grote topografische kaart van het Kromme Rijngebied opgenomen waarop de routes in kleur zijn aangege ven. Maar ook zonder de routes te volgen is het boekje aan te raden. Uiteindelijk zullen in deze reeks boekjes nog zes 'cultuurgebieden' volgen: Lopi- kerwaard, Utrechtse Heuvelrug, Eemland, Gelderse Vallei, Vechtstreek en het Veen- weidegebied. Samenstelling: R.K.M. Blijdenstein Cultuurhistorische routes in de provincie Utrecht Het Kromme Rijngebied (deel 1) PR niustrated bv i.s.m. de Provinciale VW Utrecht. ISBN 90-72864-04-2 Prijs: f 9.90. /fi Sfjf I SvD 30 Heemschut, juli-aug. 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 30