De Piramide van Cheops MaWmm PETER VAN DER HORST De Zeven Wereldwonderen In de loop der tijd zijn heel wat bouw-of kunstwerken het Achtste Wereldwonder ge noemd. Men wilde daarmee de grote schoonheid of enorme omvang daarvan aangeven. Maar er zijn slechts zeven 'echte' wereldwonderen: de Piramide van Cheops, de Han gende Tuinen van Babyion, de Tempel van Artemis in Efese, het Zeusbeeld in Olympia, het Mausoleum in Halikamassus, de Kolos van Rhodos en de Vuurtoren van Pharos. Al ongeveer 150 jaar vóór Chr. was er een lijst van wereldwonderen, maar de Zeven Wereldwonderen zoals wij die kennen, schrijft men toe aan Plinius de Oude (79-23 voor Chr.), een Romeins magistraat onder Nero. Free-lance journalist Peter van der Horst uit Warmond begint met het artikel een serie over De Zeven Wereldwonderen. De Piramide van Cheops is de grootste van de drie piramiden van Gizeh. Dit ko lossale monument uit de vierde dynastie (omstreeks 2500 voor Chr.) heeft het pla teau van Gizeh tot een van de meest be zochte toeristenplaatsen ter wereld ge maakt. Nog dagelijks dwingt het bouw werk de bewondering van talloze bezoe kers af. Als we bedenken dat de piramide een grondvlak heeft van 230 bij 230 meter, en maar liefst 147 meter hoog is, valt het bijna niet te begrijpen dat die geheel door men selijke spierkracht is ontstaan. Volgens Herodotus-de Griekse geschiedschrijver (484-424 voor Chr.) die onder andere Egypte bezocht - hebben 100.000 mensen twintig jaar lang aan de piramide gewerkt. De Piramide van Cheops (foto Rijnsmuseum-Stichting, Amsterdam). Het is geen toeval dat de lijst precies ze ven wereldwonderen noemt: in de Oud heid was zeven een heilig getal. In de Bij bel vinden we het getal zeven terug in on der andere de zeven plagen, zeven don derslagen en zeven bazuinen. Ook buiten het christendom had het getal zeven sym bolische waarde: zeven verdiepingen van de toren van Babel, zeven wijzen der Grieken enz. Om volkomen en harmonisch te zijn, moest iets uit precies zeven delen bestaan. We zullen in de komende tijd steeds één van deze Zeven Wereldwonderen onder de loep nemen. De afbeeldingen zijn gra vures van de Franse kopergraveur Philip Calle (1537-1612). Piramide van Cheops De grote Piramide van Cheops in Egypte is het oudste en bekendste van de Zeven Wereldwonderen. En bovendien het enige dat nog in betrekkelijk goede staat ver keert. Het gevaarte staat er nog in vrijwel zijn volle omvang. Aardig is in dit verband het Arabische spreekwoord 'De tijd trot seert alles, maar de piramiden trotseren de tijd'. De stenen 2.300.000 stuks, gemiddeld 2500 kilo, zijn stuk voor stuk uit de rotsen ge houwen, op sleden of rollen naar de rivier gesleept, bij hoge Nijlstand per schip ver voerd, daarna verder gesleept en met hef bomen nauwkeurig op hun plaats ge bracht. Naarmate men hoger kwam, bouwde men een oplopende helling van zand, waarlangs de blokken vervoerd konden worden zonder dat men over zware hijsapparaten kon beschikken. Op deze manier was het bouwen van de pira mide natuurlijk een gigantisch karwei, maar met zoveel mensen geen onmogelijk heid. 28 Heemschut, juli-aug. 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 28