Hooibergen in Nederland, opkomst, bloei en verloedering L '1^ Bond Heemschut Antwoordnr. 3808 1000 PB Amsterdam EVERHARDJANS Typisch landschaps element onbeschermd Boerenerf met hooiberg in de omgeving van Amsterdam, getekend en gepenseeld door Rembrandt. (Stockholm, Nationalmuseum). Dateert uit 1652/53. Wie kent niet het karakteristieke silhouet van de meerroedige kapberg al reizend door midden-Nederland, per auto of trein? Ze verlevendigen met hun scherpe silhouet de aanblik en de 'plastiek' van de boerenerven van de hallehuisgroep in dit gebied: een horizontale strook met rafelrand aan de onderzijde, van de Noordzee tot de Duitse grens - van Zuid-Holland tot in midden-Twente. Heemschut ledenadm.: 230994 Vereniging tot bescherming van cultuurmonumenten in Nederland bon uitknippen en in enveloppe zonder postzegel opsturen naar: Het in 1986 herdrukte en bewerkte verkla rend woordenboek 'bouwkundige termen' (dr. E. J. Haslinghuisbevat een omschrij ving van het begrip hooiberg: 'Bergplaats voor hooi, los op het erf van een boerderij geplaatst, bestaande uit een dak dat langs een of meer palen, de roeden, omhoog ge bracht kan worden, naar gelang er meer hooi in is opgeslagen.' Hoe oud zijn hooibergen? In Nederland duiken in het Drentse Or- velte voor het eerst paalspiekers op, uit de Romeinse Ijzertijd. Het zijn bescheiden vierkante bijgebouwtjes, staande op het boerenerf. Tegen ongedierte zijn ze op houten poeren geplaatst, met daarboven een met leemvlechtwerk omkleed tas- vloertje, waarin de garven opgestapeld kunnen worden. Uit de periode 900 tot 1100 dateren op gegraven grondsporen (vijfhoekig) van paalspiekers uit het Drentse Gasselte. Prof. dr. H. T. Waterbolkvatte de resulta ten van de opgravingen samen: 'Een ty pisch element vormen de veelhoekige hooibergen, soms 4-hoekig, vaak 5- of 6- hoekig en soms ook 7-hoekig.' In een oor konde uit 1022 betreffende een hooiberg in de huidige provincie Utrecht, is sprake van de aankoop van zes 'laen' (basisbalken voor het pyramidale kapje). In het door Ab Goutbeeken de auteur van dit artikel geschreven boek 'Hooiber gen in Oost-Nederland', Kampen 1988 staat: "Verder wordt er melding gemaakt van drie ijzers om de barch mede te hef fen.' De hooiberg met verschuifbare kap was in dit deel van Nederland al kort na het jaar 1000 bekend. Daarmee is de wordingsgeschiedenis in het kort aangegeven, maar dan wel zonder de periode 1100-1960, waarin nog veel zou geschieden, op technologisch gebied. Studie van de kapberg In 1950 schreef de bekende boererijon- derzoeker drs. R. C. Hekker: Voor de volkskunde heeft het uitsluitend en voor de dialectstudie hoofdzakelijk zin te we ten, waar de kapberg een traditioneel ele ment is. Om dit te onderzoeken moet men uitgaan van het boerenbedrijf en niet van toevallige huidige vindplaatsen. De mid deleeuwse bronnen waarin slechts van 'berg' zonder meer sprake is, zijn voor ons nog geen bewijs voor het voorkomen van een kapberg.' Rembrandt Prachtig zijn de penseel- of riettekeningen van Rembrandt van Rijn, verspreid over toonaangevende Noordwesteuropese mu- sea, waarin de hooiberg een dominerend i motief vormt. Na het overlijden van Saskia van Uylenburg trok de schilder rond in de omstreken van Amsterdam, in de jaren na 1640, en legde in zijn schetsen hooibergen en boerenhofsteden vast. j Aantallen en concentraties In heel Nederland moeten omstreeks 1800 duizenden kapbergen geweest zijn. In Oost-Nederland zijn daar nu zo'n 150 stuks Secretariaat: Korenmetershuis Nieuwezijds Kolk 28 tel. 020-225292 Het aan ommezijde vermeld nieuw lid wordt opgegeven door: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Geeft u dit lidmaatschap kado? Ja/Nee* Omcirkelen wat u wenst. Postzegel niet nodig

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 26