Heemschut gaat zure regen te lijf Proefschrift over Philips Vingboons Koen Ottenheym wijdde zijn proefschrift kunstgeschiedenis aan de R.U. te Leiden aan één der grootste bouwmeesters uit de Gouden Eeuw: Philips Vingboons (1607- 1679). Vingboons startte zijn carrière in de jaren '30 van die veelbewogen eeuw. Deze kun stenaar (aanvankelijk schilder en graficus) inspireerde zich als katholiek architect zeer sterk op de voorbeeldboeken van Palladio en Scamozzi (Noord-Italië). Hui- zinga waardeerde deze stilistische ontle ningen uit zonnig Italië niet erg, maar Ver meulen schatte ze wél op de juiste waarde. Vingboons wist op het beperkte ruimte lijke schema van het Amsterdamse bur gerhuis stilistisch te woekeren met de mo gelijkheden die de klassieke vormentaal hem wist te bieden, ook in de proporties. De populariteit en latere verspreiding van het zijgang- en middengangtype in Neder land - en daarbuiten - is op Vingboons terug te voeren, mede door zijn schitte rende voorbeeldboeken (integraal opge nomen, achter in het boek!). Het kloeke boek van dr. Ottenheym gaat in op de vroege jaren, eerste opdrachten, buitenhuizen, woonhuizen in Amsterdam, stadhuisontwerpen voor de hoofdstad, Noord-Duitsland, Kampen en Deventer, de Amsterdamse Nieuwe Schouwburg en met name: Philips Vingboons en de architec- - i-■ tuurtheorie. Ottenheym is bewust voor zichtig inzake toeschrijvingen; alleen het oeuvre dat uitdrukkelijk (bewijsbaar) naar ontwerp van Vingboons gerealiseerd is, passeert de revue. Daarom is helaas de invloed van Vingboons eventuele epigo nen in provincieplaatsen als Kampen, De venter en Zwolle niet behandeld. Dit is een boeiende kunsthistorische taak, die nu op een uitstekende basis uitgevoerd zou kun nen worden. Sociologisch interessant is het onder zoek naar de opdrachtgevers. In dat ver band is het hoofdstuk over koopman Joan Huydecoperals bouwheer en projektont- wikkelaar instruktief. Deze verleende, als bewindhebber van de V.O.C. (die nog veel meer functies zou krijgen) opdrachten als het huis Elsenburch aan de Vecht bij Maarssen, Singel 548 in Amsterdam aan Vingboons. Door benutting van zijn be waard gebleven privé-archief konden veel bijzonderheden (nog onbekend) worden ontdekt. Voor het verband bouwheer-ont werp (een actueel thema in de huidige Eu ropese kunstgeschiedenis) een welkome en instructieve aanwinst. Ottenheym pleegde niet alleen onderzoek in Neder land, maar ook in het buitenland. Al met al een zeer geslaagd boek, goed leesbaar en appetijtelijk verzorgd door de gerenommeerde uitgever, die vaker met dit bijltje heeft gehakt. De speurzin van Ot tenheym verdient een lauwerkrans! Fraai zijn de talrijke afbeeldingen (enkele in kleur afgedrukt) waardoor de inhoud een esthetische face-lift gekregen heeft. Niets dan lof voor deze uitstekende uitgave, die iedere architect, bouw- en kunsthistoricus, liefhebber van Amsterdam of heemschut ter zou moeten aanschaffen! K. Ottenheym, Philips Vingboons. Archi tect (1607 - 1678). 288 pagina's, ISBN 90.6011.626.7, gebonden, met samenvatting in het Engels, rijk geïllustreerd, prijs: 89,-. E] Voetwijzers voor Nederland In deze serie historisch/geografische wan- delgidsen op zoek naar de geschiedenis van het landschap verschenen onlangs de delen 6 en 7: te weten 13 wandelingen rond de Veluwe zuid en oost en 13 wan delingen rond de Veluwe - noord en west. Beide delen werden geschreven door Joost Dijkerman, bodemdeskundige. Naast een routebeschrijving en enkele prakti sche tips wordt er per wandeling enige achtergrond informatie gegeven. Zutphen, Terra, 1989.96 pp. Prijs per deel f 17,50. Vuren Vroeger Door Johan Slijkoort en Aart Bijl. Dit boek werd uitgegeven omdat het boekje "Vuren en Dalem in oude ansichten' uitverkocht is en er grote belangstelling is voor een nieuw fotoboek. Utrecht, Matrijs, 1989.62 pp. ISBN 90.70482.75.4 Prijs f 29,50. (verkrijgbaar bij de boekhandel of door overmaking van het bedrag op giro 4239476 van de Stich ting Matrijs.) Reductie mogelijk door be stelling via Heemschut 020-225292. Een kunstenaar zag Noordwest-Overijssel Tekeningen van Frans Boers; van tekst voorzien door Robert van der Veen. De in 1987 overleden schilder-tekenaar Boers maakte ruim 40 jaar geleden deze serie tekeningen van de Kop van Overijssel. Laren (NH), Schoonderbeek, 1988. 74 pp. ISBN 90.6101.004.7. Prijs f 29,50. Dorpen en stadjes van Twente Eindelijk verscheen er een tweede druk van dit veelgevraagde boekwerk uit 1982. Een serie portretten, die een beeld geven van het dorpse milieu, facetten van de streekcultuur met haar typische Twentse eigenschappen. De tekst is van Adriaan Buteren de fantastische foto's zijn van Cer Dekkers. Zwolle, Waanders, 160 pp. ISBN 90.700072.88.2. Prijs f49,90. 'Ten voordele en cieraat van dese stad' Studies over houten huizen in Nederlandse steden.; door R.C. Hekker en Chr.J. Kol man. Als bijlage 09 van het Restauratie Va demecum verscheen onlangs dit boek werk als resultaat van een tweetal bouw historische onderzoeken. Het eerste be treft een studie over stedelijke vakwerk- bouw in zuidelijk Limburg (m.n. Maas tricht en Sittard). Het ttoeede opstel is voortgekomen uit een doctoraalonderzoek naar houten gevels in het Nederlandse stadsbeeld van de 14e- 18e eeuw. 's-Gravenhage, Staatsuitgeverij, 1989.94 pp. Prijs ca f 40,-. Met méér leden de monumenten nóg beter beschermen Bekroning Nieuwe Toren m Kampen naar ontwerp van Vmgboons (1661-1663). Al 77 jaar zet Heemschut zich in voorde bescherming van monumenten, waarde volle bebouwing en unieke landschappen. Steeds vaker stuit zij daarbij op het enorme probleem van de zure regen, die niet alleen natuur maar ook cultuurmo numenten) aantast. Heemschut gaat haar aandacht sterker richten op deze be- schermingstaak. Daarbij heeft zij nieuwe leden echter hard nodig. Die vormen immers de financiële basis voor ons werk. Wilt u dat ondersteunen, vul dan deze kaart in. Wordt u zelf lid, dan ontvangt u als premie een Heemschut-das of sjaal. Maakt u een ander lid dan ontvangt u dezelfde premie. In dat geval ook de omme zijde van deze bon invullen. U kunt de bon uitknippen en in een enveloppe zonder postzegel opsturen (z.o.z. bon voor adressering). Ik geef mezelf/een ander* op als lid. Heer/mevrgeb.jaar Adres Postcode en woonplaats I Lidmaatschap/contributie per jaar* leden van 30 tot 65 jaar 50,- leden van 65 jaar en ouder f 35,- Iedentot30jaar f 25,- gezinsleden (geen extra tijdschrift) donateurs(bijdrage) rechtspersonen 25,- 70,- 70,- Betaling van de contributie geschiedt d.m.v. een acceptgirokaart, die wordt toegezonden na ontvangst van deze aanmelding. Omcirkelen wat u wenst

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 25