I Steden op zoek naar hun identiteit ABELE REITSMA 'Citymarketing'is een bekend verschijnsel aan het worden: het 'verkopen' van een stad als product. Steden zijn in een onderlinge concurrentieslag verwikkeld. Bestuurders zijn niet meer tevreden over de identiteit van hun stad. Om de mooiste en de beste te kunnen zijn ontwikkelen steden grootschalige ruimtelijke plannen. De rol die hierin voor monu menten is weggelegd is wel eens onduidelijk. Over dit verschijnsel organiseerde de Per manente Conferentie voor de Europese Stadsvernieuwing (PCES) een studiedag in samenwerking met Gemeente Nijmegen en Katholieke Universiteit Nijmegen. Deze dag 'Steden op zoek naar hun identiteit' werd op 1 juni gehouden in Concertge bouw De Vereeniging te Nijmegen. De be langrijkste vraag was: Hoe kunnen monu mentenzorg en welstandszorg bijdragen aan de vergroting van de identiteit van de steden? Ongrijpbaar Op deze vraag zijn talloze antwoorden ge geven, maar het allesomvattende defini tieve antwoord bleef uit. Veel is gezegd over stedelijke identiteit in het algemeen. Wat is identiteit? Is er een identiteitscrisis? Is identiteit wel te maken? 'Identiteit is niet af te pakken. Een stad is niet te maken' zei burgemeester mevrouw Drs. Ien Dales van Nijmegen al in haar openingswoord. Later op de dag zeiden andere sprekers hetzelfde in andere woorden. In zijn inleiding 'Europa 1992 en stede lijke identiteit'stond Prof dr. Geert Bekaert (Universiteit van Leuven en Eindhoven) uit gebreid stil bij de vraag wat identiteit ei genlijk is. En wat is 'stad'? Het gaat volgens hem niet om de vorm, maar om 'wat leeft in de vorm'. 'De identiteit van de stad is zijn realiteit'. Het kweken van een identiteit is een 'utopie die voortdurend mislukt'. 'Iden titeit is geen doel, maar resultaat.' Stadsbestuur verantwoordelijk Prof. dr. Erik Bussink (Universiteit van Am sterdam en Rijksplanologische Dienst) be sprak de 'Instrumenten ter bevordering van de stedelijke identiteit'. Afgezien van gangbare beleidsinstrumenten noemde Bussink enkele 'creatieve instrumenten' die een stadsbestuur kan gebruiken om de ontwikkeling van ruimtelijke plannen te laten slagen. De hoogleraar pleitte ervoor om ruimtelijke ontwikkelingsplannen vooraf te laten gaan door een helder Pro gramma van Eisen. Stadsbesturen hante ren te vaak niet zo'n programma, en zijn dan 'overgeleverd aan de (korte termijn) markt'. Belangrijk is het ook om in een vroeg stadium 'kritiek te organiseren' door deskundigen van buiten aan te trekken. Bij de totstandkoming van vemieuwings- projekten zijn veel partijen, uit zowel de publieke- als de markt-sector betrokken. Bussink wees erop dat de leiding van de planvorming bij het stadsbestuur zelf moet liggen, niet bij de rijksoverheid of bij be leggers! Monumentenzorg misbruikt? Een van de workshops van de studiedag was gewijd aan monumentenzorg. 'De om standigheden voor monumentenzorg zijn gunstiger dan ooit om bij te dragen aan stedelijke identiteit' stelde workshop voorzitter H. Meindersma, directeur van Het Overstichtte Zwolle, in zijn opleiding op de discussievraag: 'is er een plaats voor monumentenzorg binnen moderne identi teitsvorming?' Verschillende deelnemers wezen op het gevaar dat het monumentenbeleid onei genlijke selectiecriteria gaat hanteren. Monumentenzorg alleen voor economi sche doeleinden, alleen voor het uiterlijk, de geveltjes? 'Er vallen al te veel objecten buiten de boot.' 'Er zijn veel economische oninteressante monumenten, die moeilijk te herbestemmen zijn.' Verschillende deel nemers vonden dat er meer aan educa tieve programma's en aan voorlichting moet gebeuren. 'Het gaat om de mentali teit'. Nijmegen Aan het eind van de studiedag gingen de deelnemers op zoek naar de identiteit van Nijmegen. Zo was er een excursie door de Nijmeegse benedenstad en langs de Waalkade. In de herbouwde benedenstad doet zich de vraag voor of verloren ge- gane identiteit te reconstrueren is. De hui dige benedenstad is een andere dan die van voor de sloop in de jaren '30 tot '60. Met de eigentijdse herbouw in de jaren '80 zijn wel de oorspronkelijke hoogtever schillen, rooilijnen en bouwhoogtes ge handhaafd - een poging om identiteit in objectieve, technische termen te vatten. Hiermee zijn inderdaad enkele unieke kenmerken van een verdwenen stadsdeel gereconstrueerd. Maar de oorspronke lijke variatie aan functies heeft plaats ge maakt voor de stilte van een overheer sende woonfunctie. Nijmegen werkt aan de voltooiing van een nieuwe identiteitsdrager. Onder de bene denstad is op de Waalkade een recreatief verblijfsgebied met grootschalige nieuwbouwprojecten in ontwikkeling. De realisatie van een prestige-object, het Ca sino, ging gepaard met de opoffering van Romeinse muurrestanten. Monumenten in de knel?! 'Gereconstrueerde identiteit'in Nijmegen. Zicht vanaf de Stevenstoren op een gedeelte van de benedenstad, met het Valkhof op de achtergrond (foto Abele Reitsma). m 24 Heemschut, juli-aug. 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 24