Tentoonstel lingen Kastelen Bouwloods St. Jan Jukeboxen Jonge bouwkunst in Flevoland Neo-classicisme H ïiï! - iiil Kunst- en antiekbeurs Zeldzame glazen Stad en milieu toen en nu In de Archiefwinkel, Coolsingel 89 te Rot terdam een expositie over luchtverontrei niging vroeger en nu in de stad. T/m 23 aug. van dinsdag t/m zaterdag van 11-16 uur. Fort Asperen Kerkinterieurs vele oude bomen en door bos omzoomd landbouw-terrein. Achter de villa bevindt zich een boerderij, naar Duits voorbeeld gebouwd, waarschijnlijk van vlak na de eeuwwisseling, alsmede schuren en op slagruimten. Een aantal jaren geleden is deze boerderij door brand gedeeltelijk verwoest. In het totale complex bleef de witte villa het onderkomen van de Zusters. Er hebben een aantal verbouwingen plaats gevonden, voornamelijk op de zolder en in de kelders. Iedere zuster had bijvoorbeeld recht op een eigen cel, deze werden op de zolder gecreëerd, waarbij het aantal dak kapellen is verdubbeld. De kelderver dieping waar zich de keuken heeft bevon den is ook totaal veranderd. De grootste ingreep is de verandering van het trap penhuis geweest. Hierbij is aan de achter gevel een raam verwijderd en zijn er le lijke lichtopeningen voor in de plaats ge komen. De bel-etage met de mooie ka mers is echter betrekkelijk ongeschonden gebleven. De stucplafonds, de enorme deuren, de blinden en de vensterbanken, in de letterlijke betekenis van het woord, bevinden zich nog allemaal ter plaatse. De buitenmuren vertonen, wellicht door ver zakking, een aantal scheuren. Na acht jaar leegstand is de staat van het huis echter nog betrekkelijk goed te noemen. Toekomst Wat denkt de combinatie Goossen-Ling met het kloostercomplex, de villa en de ca. 18 ha te doen? Een van de mogelijkheden die genoemd zijn is afbraak van het totale complex, inclusief de villa, en de grond opdelen in bouwkavels ten behoeve van een exclusieve villawijk, waaraan in Al melo behoefte is. Voor het laatste voelt de gemeente echter voorlopig nog niet. In een dergelijk project zou de bestaande villa wel degelijk gehandhaafd kunnen worden. Goossen zelf denkt aan een uitge breid senioren-centrum met woningen en allerlei voorzieningen op medisch en dienstverlenend gebied. De kosten, wer den indien de villa zou worden terugge bracht in de oorspronkelijke staat, door de eigenaar geraamd op 1,5 miljoen gulden, iets wat hij vooralsnog geen haalbare kaart acht. Daarbij komt dan nog het probleem van de bestemming. Toch staan de eigena ren niet onwelwillend tegenover behoud van de villa, maar dan moeten de kosten van de opknapbeurt niet te extreem zijn en moet er bovendien binnen de nieuwe be stemming van het gebied een nieuwe func tie voor het gebouw zijn. Overleg met de gemeente over herbestemming van het gebied moet nog beginnen. Goossen en Ling willen eerst zelf een aantal plannen ontwikkelen. Hopelijk voorlopig nog geen afbraak, maar intussen is door alle publici teit in de maand na de veiling meer ver nielddan in de afgelopen jaren van leeg stand. Stichting Stadsherstel Almelo zet zich in om dit Almelose 'Rusmanshuus' te behou den. De Stichting doet een dringend be roep op de gemeente om de toekomst plannen met betrekking tot Huize Alexan- drië te controleren. De gemeente Almelo kent helaas nog steeds geen sloop- en her bouwverordening, wat inhoudt dat bij sloop nieuwbouwplannen bekend dienen te zijn. Almelo heeft sedert eind januari van dit jaar een Gemeentelijke Monumen tenverordening, maar helaas nog geen lijst waarop deze villa zou moeten voorkomen. De verkoop tussen Kunst en de Zusters van de Goede Herder geschiedde inder tijd onder het beding dat de pilaren bij de oprijlaan met de woorden "Villa Alexan- drië' behouden zouden blijven. Ze staan er na ruim 100 jaar nog, evenals de villa. Laat dat zo blijven. Het Internationaal Kastelen Instituut heeft sinds 1962 zijn hoofdzetel in Kasteel Rosen- dael in Gelderland. Er is ook een museum afdeling met een expositie van maquettes, foto's en historische voorwerpen, die een beeld geven van de bouw van kastelen tot in de 19de eeuw. Het is dinsdag t/m zater dag open van 10 tot 17 uur en zondag van 13 tot 17 uur. In de Bouwloods van de St. Jan in Den Bosch is een museum gevestigd van beeldhouwwerk uit de 14de, 15de en 16de eeuw, met ontwerpen en modellen in gips, klei, terracotta en natuursteen, een schaal model van de Sint Janskathedraal en een overzicht van de restauratiegeschiedenis van de kerk. De openingstijden t/m sept. zijn dinsdag t/m zaterdag van 10-12 en van 13-17 uur en op zon-feestdagen van 13-17 uur. In Museum Flehite aan Westersingel 50 te Amersfoort is een tentoonstelling over de ontwikkeling van jukeboxen en speelauto maten. Van de Phenix gokautomaat uit 1899 tot de nieuwste fruitautomaat. Ge opend op dinsdag t/m vrijdag van 10-5 uur en zaterdag en zondag van 2-5 uur. In het Provinciehuis van Lelystad is een tentoonstelling over de inventarisatie van jonge bouwkunst en ook nog een over 'ste- debouw in vogelvlucht'. Het Provinciehuis ligt aan de Visarenddreef 1 te Lelystad. Geopend op werkdagen van 9 tot 17 uur. Beide exposities lopen t/m 23 augustus. In het Frans Halsmuseum te Haarlem is van 17 september t/m 26 november een expo- Museum 'Het oude Raadhuis' te Urk uit 1905. sitie over neo-classicisme in Nederland van 1765-1800. De expositie is verdeeld over het museum aan Groot Heiligland 62, het Teylers Museum aan Spaame 16 en het Provinciehuis Paviljoen Welgelegen aan Dreef 3. Het Frans Halsmuseum is open op maan dag t/m zaterdag van 11-17 uur en zon- en feestdagen van 13-17 uur. Het Teylers Mu seum is open op dinsdag t/m zaterdag van 10-17 uur en op zon- en feestdagen van 13- 17 uur. In dit museum is t/m 10 september ook nog een tentoonstelling over de Ne derlandse kopergravure van 1900-1975. Welgelegen is geopend van woensdag t/m vrijdag van 15-17 uur. In het Belgische Knokke wordt van 5 t/m 15 augustus de 14de Internationale Kunst- en Antiekbeurs gehouden in Cultureel Cen trum Scharpoord. In het Historisch Museum Rotterdam (Schielandshuis aan Korte Hoogstraat 31) is t/m 5 november een expositie 'Klinken en drinken' over glazen op prenten, tekenin gen en affiches uit de Atlas van Stolk. Tot 25 september is in hetzelfde Schielands huis een tentoonstelling over zeldzaam gleis 'Met rad en Diamant' uit bezit van mu seum Boymans van Beuningen. Beide ex posities zijn te bezichtigen dinsdag t/m za terdag van 10-17 uur en op zondag van 11- 17 uur (de eerste expositie) en van 13-17 uur (de tweede). Hedendaagse architectuur en beeldende kunst. Dat staat centraal op een tentoon stelling in Fort Asperen in Acquoy aan Langendijk 60 (Gelderland). Negentien, speciaal voor het fort ontworpen beelden en installaties zijn er te zien. Gelijktijdig zijn in de 'Kijkschuur' te Acquoy een aantal gevisualiseerde ideeën te bekijken over een nieuwe bestemming voor het fort. Van 4 juni tot en met 10 september. Open van dinsdag t/m zondag van 10-18 uur. Er is een NS-dagtocht naar het fort. Van 2 sept. t/m 16 sept. is in de Hoog landse kerk te Leiden een expositie van aquarellen van kerkinterieurs van Johan Grabijn. Tijdens de NCRV-kerkepad-da- gen van 2 en 9 sept. licht Grabijn zelf zijn werk toe. De kerk is open op maandag van 13-15 uur. Dinsdag t/m Vrijdag van 11-15.30 uur en zaterdag van 11-16 uur. Heemschut, juti-aug. 1989 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 23