Toen na de oorlog de stad weer opge bouwd moest worden ontstond een strijd over de vraag of alles zou worden geres taureerd of dat de city geheel nieuw moest worden gebouwd. Tenslotte werd beslo ten om de historische binnenstad zoveel mogelijk te herstellen, waarbij niet hoger mocht worden gebouwd dan 20 m met uit zondering van de torens en de koepels. Dat heeft er toe geleid dat zowel het sil houet als het stadsbeeld bijzonder rustig is. Hoewel in Nederland deze restauratie opvatting zeker weerstanden zou oproe pen, is er in dit specifieke geval van Lenin grad stellig iets voor te zeggen. de zoon van Elisabeth II- hij overleed in 1762 - die van 1762 tot 1796 tsarina van Rusland was, bloeide het Klassicisme: De la Mothe ontwierp de Kunstacade mie en Rinaldi bouwde het Marmerpa leis. Tijdens de regering van tsaar Alexan- der I- van 1802 tot 1825 - wordt de bouwkunst gekenmerkt door het Em pire: het admiraliteitscomplex van Sa- charowen de Beurs van De Thomon. Het Nieuwe Bouwen Daarna wordt de architectuur steeds uiter- lijker, vormeiijker en weinig zeggend tot De Petrus en Paulusvesting aan de Newa (foto H. Knijtijzer). De keuze van het restaureren bracht met zich mede een belangrijke herleving van de oude ambachten en van die ontwik keling en bloei van het vakmanschap ge tuigen de prachtige gevels en de rijk ge decoreerde detailleringen van de gepleis terde gevels. In de 18e eeuw hebben de Fries, de Vaal en de Witte de hollandse baksteen als bouwmateriaal ingevoerd; de bakstenen gevels werden gepleisterd en in kleur gesausd: wit, rose, lichtblauw, groen, rood, ocker of geel en dat steekt prachtig af tegen de witte kozijnen en de witte zuilen. De oude binnenstad van Leningrad was praktisch in één eeuw gebouwd, vandaar dat de ontwikkeling van haar bouwkunst zich in zeer korte tijd heeft voltrokken: In de tijd van Peter de Grote - 1703 tot 1725 - was de monumentaliteit eenvou dig, onopgesmukt en helder; het was de tijd van Trezzini: Petrus en Paulus ves ting en cathedraal. Tijdens de regering van Anna Ivanova - 1730 tot 1740 - wordt de monumentaliteit barokker en Tijdens Elisabeth II- 1741 tot 1762 - ont staat er een uitbundige monumentaliteit van pracht en praal en zeer decoratief; het is de tijd van Rastrelli: het winterpa leis, het Smolnykloosteren op de hoek van de Newsky Prospekt en de Moika het paleis Stroganow. Tijdens Catharina de Grote, een Duitse prinses die getrouwd was met Peter III, er tussen 1915 en 1925 weer een boeiende stroming is te onderkennen: het Nieuwe Bouwen. In het westen is het in het alge meen weinig bekend hoe belangrijk de bijdragen van de Russische architecten aan het Nieuwe Bouwen zijn geweest: het Russische paviljoen op de Parijse Wereld tentoonstellingvan 1925, het ontwerp voor het Leningrader dagblad van Wesnin, het theater van Gegellowen Kritschewsky, het stadion van Nikolsky en een aantal wo ningbouwcomplexen. Onder Stalin ontstaat na 1930 een archi tectuurstroming die sterk overeenkomt met die van Duitsland onder Hitier en van Italië onder Mussolini; de schijn- monumentaliteit van de macht. Het is merkwaardig om te zien hoe in de jaren na 1980 het Nieuwe Bouwen weer terugkomt, zij het nog heel bescheiden. Maar toch duidelijk herkenbaar in een voortreffelijk havenkantoor met expedi tiehallen, in een aantal fabrieksgebou wen en ook in enige wooncomplexen, die niet onderdoen voor Aalto's werk in Finland en de Wolkenkrabber met de aangrenzende woonblokken van J. F. Staal in Amsterdam. Zou dat misschien toch een voorbode zijn van een zich ver anderende maatschappij in Rusland? Langs de hoofdgrachten van de oude bin nenstad staan prachtige adellijke paleizen en voorname patriciërshuizen, terwijl het historische stadsbeeld wordt beheerst door de gouden koepel - ruim 100 m hoog - van de Isaak-cathedraal. Tussen het Winterpaleis en de gebouwen van de Generale Staf ligt het enorme pa leisplein, groter dan het St. Pietersplein in Rome. De beide delen van de Generale Staf zijn verbonden door de Triomfboog ter herinnering aan de overwinning op Na poleon terwijl op het midden van het plein de bekende Alexanderzuil staat. De Newsky Prospekt wordt gekenmerkt door een voortreffelijk evenwicht tussen het straatprofiel en de boeiende bebou wing, met als hoogtepunt de Kazan-cathe- draal met haar dubbele zuilenrijen, die als twee armen zich uitstrekken naar de Newsky Prospekt; zij werd tussen 1800 en 1810 gebouwd door Woro-nichin. Wandelend langs de Newa kan intens worden genoten van de Petrus en Paulus vesting, de oude Beurs, het Universiteits complex, de adellijke paleizen en het zo merpaleis van Peter de Grote aan de noordzijde en aan de zuidzijde van de twee km lange Hermitage-gebouwen en van het Admiraliteits-complex - de oor spronkelijke scheepswerf van Peter de Grote - met zijn gouden spits als afsluiting van de Newsky Prospekt. Leningrad is een prachtige stad en een waardige zuster van Amsterdam. september 1985 Plattegrond van Leningrad. Helemaal naar rechts loopt de (zwart ingekleurde) Newsky Prospekt. Crr^ O Of:'- Heemschut, juti-aug. 1989 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 21