a Rol Heemschut Brede opzet De Weem, waarschijnlijk het oudste gebouw van Nijkerk. Het pand wacht op een restauratie (foto Abele Reitsma). tencommissie van Nijkerk, evenals bij voorbeeld vertegenwoordigers van de Gelderse Monumentenraad, de Stichting Oud Nijkerk en een regionale archeologi sche organisatie. De plaatsing van een pand op de Nij- kerkse monumentenlijst gebeurt niet op vrijwillige basis. Toch is het aantal be zwaarschriften van eigenaren minimaal. 'We hebben gekozen voor zachte dwang, voor de weg van de argumenten' zegt wet houder Ketelaars. 'Je dwingt mensen dan om met de gemeente om de tafel te gaan zitten'. Bezwaarschriften hebben hier niet per de finitie succes. Hoewel de wethouder enthousiast is, is hij ook nuchter. Hij wil niet alles, koste wat het kost, beschermen. 'Met fabrieksge bouwen moet je erg voorzichtig zijn. Be- Het station van Nijkerk, gebouwd even na 1860 (foto Abele Reitsma). scherming stuit op weerstand bij delen van de bevolking. Veel mensen hebben in een fabriek hun beste jaren gesleten.' Panden aan het Molenplein te Nijkerk (foto Abele Reitsma). Voorlichting De inventarisatie- en beschermingsproce- dures worden begeleid door uitgebreide voorlichtingsactiviteiten. Per wijk wordt een informatie-avond gehouden, waar blijkt dat de mensen geïnteresseerd zijn. 'Soms zien ze het als een opvijzeling van de buurt', aldus de wethouder. 'De medewer king van de bevolking is bijzonder groot.' Met belanghebbenden wordt tevoren overlegd. Er is een foldertje over het Nij- kerkse monumentenbeleid, met informatie over procedures, subsidiemogelijkheden, enzovoort. Er gelden subsidieregelingen voor restauratie en voor onderhoud van de aangewezen monumenten. Volgens de wethouder wordt het Nij- kerkse monumentenbeleid breder van op zet dan oorspronkelijk beoogd. Hij consta teert een mentaliteitsverandering bij de bevolking. 'Afbraak is niet meer vanzelf sprekend.' In deze ontwikkeling past ook de jaarlijkse Open Monumentendag sinds 1987, evenals het werk dat de archivaris voor het publiek doet. Het monumentenbeleid heeft binnenkort ook een aanpassing van het bestemmings plan voor de binnenstad tot gevolg. In het kader van een rehabilitatieplan werd de binnenstad enkele jaren geleden al 'ver keersluw* gemaakt, het doorgaande ver keer is uit het centrum gehaald. Met dank aan de heren P.M.A. Ketelaars (wethouder voor Ruimtelijke Ordening, PvdA), Van den Belt (hoofd bureau Ruimtelijke Ordening en Monumenten) en Van der Wijk (hoofd Afdeling Bouw kunde). De provinciale commissie Gelderland van Heemschut vindt dat Heemschut, als organisatie met een landelijk refe rentiekader, waardevolle bijdragen kan leveren aan het gemeentelijke mo numentenbeleid. Begin 1988 heeft de commissie een brief geschreven aan 40 Gelderse gemeenten, met het aanbod om adviezen te verstrekken en om mee te werken aan inventarisatiewerk. Als reactie hierop kreeg de commissie een tiental verzoeken om een hd voor de gemeentelijke monumentencommissie •te leveren, of om te helpen bij de inven tarisatie van waardevolle bebouwing. Inmiddels heeft de provinciale com missie vertegenwoordigersin de ge meentelijk monumentencommissies van Arnhem, Beuningen, Echteld, Groesbeek, Lochem, Nijkerk, Rossum en Wijchen. Tegelijk met het stimuleren van het ge meentelijk monumentenbeleid is de provinciale commissie Gelderland be gonnen met de opbouw van een cor respondenten-netwerk in de provincie. Contactpersonen zijn: A.A.E.M. Gijsbers (Rivierengebied), tel. 08895-41914 R.E. Lureman (Achterhoek en Liemers), tel. 05430-17466 A. Reitsma (Veluwe), tel. 03412-51212 Heemschut, juli-aug. 1989 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 19