Nijkerk speelt voortrekkers rol bij gemeentelijk monumentenbeleid SB ABELE REITSMA Hoewel de eerste monumentennota van Nijkerk nog maar vier jaar jong is, trekt de Nijkerkse aanpak nu al veel aandacht. Bij de officiële start van het MIP in Gelderland noemde de directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Jhr. ir. L.L.M. van Nispen tot Sevenaer, Nijkerk als 'goed voorbeeld' omdat het monumentenbeleid hier niet op zich zelf staat, maar betrokken is op de plannen voor het herstel van het centrum. De Nijkerkse wethouder P.M.A. Kete laars van Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting reageert enigszins verrast bij het horen van dit compliment: 'Wij hebben ons nooit gerealiseerd dat we het zo goed doen.' Het is hem wel opgevallen dat an dere Gelderse gemeenten juist bij de ge meente Nijkerk te rade gaan voor de opzet van hun eigen beleid. Beleid De gemeenteraad van Nijkerk stelde in fe bruari 1988 een monumenten-verordening vast. Drie jaar eerder was al een gemeen telijke monumentencommissie ingesteld, nadat de eerste gemeentelijke nota met aanbevelingen voor een eigen monumen tenbeleid verscheen. Als gevolg van de verordening van 1988 worden de 63 rijks- beschermde monumenten naar verwach ting aangevuld met zo'n 150 gemeentelijk beschermde monumenten. Het gaat om ongeveer 75 panden in de binnenstad en om eenzelfde aantal in het buitengebied. Het gemeentebestuur wil zich niet be perken tot afzonderlijke monumenten. Na de behandeling van de 'gewone' lijst is de aanwijzing te verwachten van beschermde stads- en dorpsgezichten binnen de ge meente. Dan krijgen ook beeldbepalende en beeldondersteunende panden een ze kere bescherming, want 'het geheel is meer dan de som der delen', aldus wet houder Ketelaars. Het gemeentebestuur wil ook archeologische monumenten be schermen. Heemschut De inventarisatie van de historische be bouwing in de binnenstad is op verzoek van het gemeentebestuur in samenwer king met de provinciale commissie Gel derland van de Bond Heemschut gereali seerd. Het werk is uitgevoerd door drie studenten kunstgeschiedenis, onder auspi ciën van een begeleidingscommissie van Heemschut. Heemschut heeft een plaats gekregen in de gemeentelijke monumen- Het gemeentebestuur van de Gelderse stad Nijkerk werkt hard aan de realisatie van een ambitieus gemeentelijk monumentenbeleid. Alle kansen worden benut om het beleid te laten slagen. Zo is de Provinciale Commissie Gelderland van Heemschut ingeschakeld voor de inventarisatie van beschermenswaardige monumenten. De bescherming be perkt zich niet tot afzonderlijke gebouwen, maar betreft ook gemeentelijke stads- en dorpsgezichten en archeologische monumenten. Dankzij de goede verstandhouding die het gemeentebestuur heeft weten op te bouwen, raken de inwoners van Nijkerk over tuigd van het belang van monumentenzorg. Onder Nijkerk stroomt beekwater, dat zich op sommige plaatsen laat zien (foto Abele Reitsma). Het pand van uitgeverij Callenbach aan de Venestraat (foto Abele Reitsma). 18 Heemschut, juli-aug. 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 18