I De Noordenbergtoren in Deventer weer in beeld Dienstenpakket van het Nationaal Restauratiefonds slaat aan' H.H.J. LUB8ERDING Als een vooruitgeschoven wachtpost, vóór de dubbele stadsmuur en vóór de gracht, werd in 1487in de stad Deventer de Noordenbergtoren gebouwd. Het was een kolossaal bouwwerk met een doorsnede van ruim 20 meter en een muur van bijna 6 meter dik. Een weergang, voorzien van borstweringen, verbond de toren met de stadsmuur. Tegen de weergang was bovendien nog een bastion met afmetingen van 11 x 15 meter gebouwd. Bij het beleg van Deventer in 1578 werd de weergang zwaar beschadigd. Nadien spits van de toren geschoten en werd de werd de weergang gerestaureerd, maar Aldus mr Pieter van Vollenhoven, voorzitter van het bestuur, in het Jaarverslag 1988 van de Stichting Nationaal Restauratiefonds. Vastgesteld kan worden dat het Restaura tiefonds een vaste plaats heeft gekregen in 'de monumentenwereld'. Steeds meer eigenaren van een monument dat gerestaureerd moet worden maken gebruik van de diensten van het Restaura tiefonds. - Het systeem van voorfinancieringen wordt steeds meer populair. Momen teel is voor meer dan 50 min. voorge financierd. De restauratie wordt hier door veelal eerder begonnen. - Van de Restauratie-hypotheek wordt veel gebruik gemaakt. De uitzonderlijk lage rente is daar niet vreemd aan. Meer dan 10 min. is reeds afgesloten. - In Haarlem, Utrecht en Den Haag is men enthousiast over de Restauratie financiering, die een oplossing biedt voor de totale financiële problematiek. Met behulp van deze constructie is voor meer dan 15 min. aan restauraties in uitvoering. men nam niet de moeite om de toren van een nieuwe spits te voorzien. Op de be kende kaart van Blaeu uit 1649 staat de to ren zonder spits afgebeeld. Verbeterde vuurwapens en wijzigingen in de oorlogs techniek dwongen de Deventenaren een nieuw verdedigingsstelsel aan te leggen, waarbij de Noordenbergtoren zijn functie verloor. In 1775 werd hij grotendeels ge sloopt. Bij de sloop van een voormalige garage aan de Gibsonstraat in 1988 stuitte men toevallig op de resten van dit 15de eeuwse verdedigingsstelsel, dat uitzonderlijk gaaf onder de vloeren tevoorschijn kwam. Het bleek dat de toren voor een deel was be kleed met zandsteenplaten om, op de wa terlijn, vorstschade te voorkomen. Aan de weergang waren de 16de eeuwse repara- tieplekken goed herkenbaar; een klamp- muur was d.m.v. zandstenen muurankers tegen de oudere weergang bevestigd. Van het bastion waren de zware muren keurig in verband gemetseld. Alleen de stads muur kwam zwaar gehavend onder de ga ragevloer tevoorschijn. In toren en weer gang waren niet alleen de schietplaatsen van schutter en kanonnier nog goed her kenbaar, maar konden in de dikke muren ook de schietrichtingen worden bepaald. Rond de toren was een luistergang gegra ven, bedoeld om vijandelijke minneurs op te sporen. De houten vloer en -wand van deze gang waren als grondsporen herken baar; inkassingen in de toren duiden de plekken aan waar deze wand in de toren werd geschoord. In kelder Op de plek van de gesloopte garage wordt nu een winkel/kantorenpand gerea liseerd met een openbare garage in de kelder. Het gemeentebestuur streeft er naar om toren en weergang als beschermd monument in deze kelder te handhaven en de luistergang, het bastion en de stads muur op de één of andere wijze te visuali seren. De heer H. H. J. Lubberding woont in Twello - Een steeds groter gedeelte van de sub sidie-uitkeringen verloopt via het Res tauratiefonds. In 1988 is bijna 70 min. uitbetaald. - Het Nationaal Restauratiefonds wordt meer en meer een Vraagbaak, zowel voor de eigenaar van een historisch pand, als voor de gemeente-ambtenaar die zijn klanten goed advies wil geven. Uit een onderzoek onder monument-ei genaren is gebleken dat er een grote behoefte bestaat aan goede informatie - Onder meer met brochures en cursus programma's komt het Restaura tiefonds aan deze wens tegemoet. Nadere informatie wordt u graag verstrekt door de heer H.K.A. Frieling, hoofd voor lichting en marketing, of directeur drs A. Weigraven, (telefoon kantoor: 03495-39439; privé: 055-557247, resp. 08388-2272). Het adres van de Stichting Nationaal Restaura tiefonds is: Westerdorpsstraat 68, Postbus 15, 3870 DA Hoevelaken. Heemschut, juli-aug. 1989 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 17