Wfëk, 7 .W<S$ De vissershaven van Den Helder (foto A. Vermeulen). Louter door toeval begon het fort de aandacht te trekken van een groep bur gers. Cultureel ambtenaar Cerard de Vroome vertelt hoe dat kwam. 'Elk jaar or ganiseren we een tentoonstelling met beeldende kunst. Daar hebben we geen vaste locatie voor. Op een gegeven mo ment kwamen we op de gedachte de ten toonstelling in het fort te houden, althans we vonden dat we de mogelijkheid moes ten onderzoeken. Vorig jaar hield boven dien een vertegenwoordiger van de Stich ting Menno van Coehoom een lezing over de Napoleon-route. En dat was voor en kele mensen onder wie ik aanleiding tot oprichting van de Stichting Stelling van Den Helder. Met een bredere doelstelling, maar fort Kijkduin als speerpunt. We beo gen behoud en restauratie van de Stelling. En we willen het draagvlak daarvoor ver groten door de forten voor het publiek open te stellen. Er is een goede kans, dat we naast de twee personeelsverenigingen de derde gebruiker van fort Kijkduin gaan worden. Dat de ruimte van de botenclub gedurende de zomermaanden, als de bo ten eruit gaan, opengesteld wordt voor het publiek.' Hergebruik 'Wel moeten we nog veel voorzieningen treffen,' zegt De Vroome. 'Zoals electrici- teit, veiligheidsvoorzieningen, trappen, het fort moet ook nog helemaal ontsloten wor den. Een gigantische klus. We hebben een opzet gemaakt en zijn in overleg met het ministerie van Cultuur en met de Rijks dienst voor de Monumentenzorg.' De Vroome heeft wel ideeën over her gebruik van fort Kijkduin. Hij denkt aan een horecafunctie, aan exposities. Het is de bedoeling, dat het fort overgedragen wordt aan de gemeente. Onder welke con dities is nog niet bekend. De gemeente Den Helder heeft pas sinds kort de voorwaarden gecreëerd voor een eigen monumentenbeleid. Er is een Monumentencommissie opgericht. En er komt een inventarisatie van monumen ten die het behouden waard zijn. Kijkduin echter is al rijksmonument, net als de vuur toren, een juweel van vormgeving overi gens, dominerend in de wijde omgeving. De toren staat vlak bij Fort Kijkduin, dat het vooral van zijn interieur moet hebben. Bij de bouw van het fort werden destijds onder andere Spaanse krijgsgevangenen ingezet. Het doel van Kijkduin was tweele dig: vuur uitbrengen op het Marsdiep en een vijandelijke nadering uit het zuiden af slaan. Daartoe werd een reduit gebouwd, waarin verdedigers zich bij een beleg in laatste instantie konden terugtrekken. Daaromheen werd een 'droge gracht' aan gelegd: water was nu eenmaal niet moge lijk in hoog, zanderig terrein. Het reduit met een klein deel van de droge gracht bestaan nog steeds. In 1897 werd een sta len koepel geplaatst, aan één stuk gego ten, die ook nog intact is. De vuurtoren bij Den Helder (foto Mediafoto Den Helder). Rijkswerf Wie Den Helder zegt, denkt aan de ma rine. Een bezoek aan de Rijkswerf - ook in de excursie van 7 oktober opgenomen - maakt duidelijk dat hier ook een interes sant stuk geschiedenis ligt. Van de voor lichter, die me rondleidt, begrijp ik, dat de zestienhonderd personeelsleden van de Rijkswerf geen marinemensen zijn, maar 'gewone' ambtenaren die werken voor slechts één opdrachtgever: de marine. Ik zie een enorm dok. Niet zo maar een, maar opgeleverd in 1825 en thans het oudste nog in gebruik zijnde in Europa.Er ligt een onderzeeër in, de eerste die ik ooit zie. Het is meteen ook de oudste in de NAVO, die nog in gebruik is. In het enorme bassin in het midden van de werf liggen twee marineschepen. Zijn ze toevallig in de Golf geweest? Nee, die niet, maar wel net zo een. De voorlichter legt me het verschil tussen een mijnenja- ger en een mijnenveger uit. Een mijnenja- ger is modem - enthousiast vertelt hij over de mogelijkheden ervan - een veger een beetje passé (en dus interessanter qua mo numentenzorg, denk ik). We lopen verder. Een ander, nog veel groter dok, ook zeer oud, ook met een onderzeeër in de revisie. Er valt hier zeker wel een stukje ge schiedenis te vernietigen... En dan had ik het nog niet over de 'schil' van gebouwen, die de Rijkswerf omrandt. Stijlvolle architectuur, die zeker behouden moet blijven. Er zal enige strijd voor nodig zijn, want de Rijkswerf gaat verhuizen, naar de andere kant van Het Nieuwe Diep. Het is nog niet helemaal duidelijk wat Defensie met de oude werf wil. Er is een plan om de gebouwenrand en de dokken in te richten als een technisch marinemu seum. 'Het grote bassin,' had cultureel ambtenaar Gerard de Vroome eerder ge zegd, 'is heel geschikt als zeejachthaven. Er is een verbinding met de open zee. Je hoeft slechts één brug te passen.' Heemschut, juli-aug. 1989 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 15