Den Helder 'ontdekt' §ÊtïM BERTFRANSSEN Provinciale Commissie van Noord-Holland organiseert excursie naar Gibraltar van het Noorden W^Wm Op 7 oktober organiseert de Provinciale Commissie van Noord-Holland een excursie naar de Marinestad Den Helder. Is dit aan het uiterste puntje van Noord-Holland gelegen stadje tegenwoordig ook al een monumentenplaats? Ja en nee. Wie prachtige achttiende- eeuwse geveltjes wil zien zoekt tevergeefs in Den Helder. Maar de stad heeft een rijke historie, verbonden met zeevaart en indrukwekkende verdedigingswerken. De bevolking van Den Helder was op zijn zachtst gezegd tot voor kort niet erg monu- mentbewust, zegt voorlichtingsambtenaar Heieen van derSluys: 'Ik kom uit Rotter dam, ik woon pas een jaar in Den Helder. Maar Rotterdammers zijn enorm trots op hun stad. Heldenaren daarentegen spre ken vaak in negatieve termen over hun stad. Het zijn nuchtere mensen, ze houden niet van opscheppen. Wel is het opvallend dat ze bij wijze van spreken niet buiten de Lange Jaap kunnen, de vuurtoren, die met 64 meter de hoogste van Europa is. Hij stamt uit 1877. Maar Den Helder steekt zijn licht beslist te veel onder de korenmaat. Toen ik hier kwam wist ik niet dat hier een fantastisch strand was. Het is zo puur hier, je kunt hier prachtige wandelingen maken. Zo'n 20.000 Duitsers, die in de stad een buitenhuisje bezitten, hebben die mening blijkbaar ook. Heieen van der Sluys: 'Ze vinden het heerlijk om hier in het weekend frisse lucht in te kunnen ademen of met storm en regen in oliepakken over het strand te lopen.' In de gedachtengang van defensie-ex perts is de ligging van Den Helder natuur lijk uniek. Men spreekt wel over het Gi braltar van het Noorden. Ook keizer Napo leon leek te watertanden toen hij in 1811 een bezoek aan de stad bracht. Hij gaf op dracht tot de bouw van een ring van forten, met elkaar verbonden door in het water gelegen wallen. Nu bekend onder de naam Napoleon-route. Lange tijd had men gemeend dat Den Helder het ook wel zonder verdedigings werken kon. Een eventuele vijand kwam gegarandeerd vast te zitten in het moeras sige gebied ten zuiden van de stad. Dacht men. Maar toen in 1799 Engelse en Russi sche troepen bij Groote Keeten ons land binnendrongen konden ze toch tamelijk ongehinderd oprukken tot in Den Helder. Dat was een streep door de rekening en een aanmoediging om toch eens actiever te worden. Door het besluit van Napoleon werden onder meer de nog altijd be staande forten Kijkduin, Erfprins en Dirks Admiraal gebouwd. Ze zijn in de excursie van 7 oktober opgenomen. De linie van Napoleon bewees haar be staansrecht één keer. Dat was in de winter van 1813/14 toen alle Franse troepen in Noord-Holland zich hadden teruggetrok ken op twee forten in Den Helder. Na een belegering verleenden de Franse vrijge leide aan de troepen van de prins van Oranje.Onder koning Willem I werd de linie voltooid, in 1827. Kijkduin Zoals zo vaak: de forten lagen tientallen jaren practisch onopgemerkt door het pu bliek in het landschap. Laat staan dat men er enige monumentale waarde aan toe kende. De forten werden officieel in 1949 als verdedigingswerken opgeheven. Maar zijn nog wel in handen van Defensie. Het meest interessante fort, Kijkduin, wordt de laatste 12 jaar voornamelijk gebruikt door een auto- en een botenclub van de perso neelsvereniging van de Rijkswerf in Den Helder. Fort Kijkduin in Den Helder. Op de foto wordt wel duidelijk, dat het fort deel uitmaakt van de Napoleon-route (foto Jeroen van Bergen). 14 Heemschut, juli-aug. 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 14