Kerken op de Vlieterpen Monument van augustus: Gelderse Monumentenraad en Molencommissie bedreigd met opheffing Commentaar waarvoor circa 1.200.000-beschikbaar komt, voor een deel dus via het ESF-fonds, kan een begin worden gemaakt met het herstel van de kasteelruïne. Een daartoe strekkend plan is door het architectenbureau ir. T. van Hoogevestte Amersfoort op tafel gelegd bij het Wij- chense gemeentebestuur en de Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen. Ge schat wordt dat er in totaal twee jaar met de eerste aanzet van de consolidatie - voornamelijk de ringmuur op zich - ge moeid is. Maar dan moet er wel rap worden be gonnen met het karwei, aldus een van de voorwaarden die het ESF in Brussel heeft gesteld. Aan het doorzettingsvermogen van al degenen die bij het ambitieuze pro ject zijn betrokken behoeft echter nauwe lijks te worden getwijfeld. (En anders is Heemschut er nog, hoor ik ze op het Kas teel-raadhuis in Wijchen al mompelen!) Het zou inderdaad van zin voor de histo rie getuigen wanneer 200 jaar nadat kas teel Batenburg ten onder ging - de avond van 26 oktober 1794 staken Franse solda ten de burcht in brand - het herstel van de restanten een feit zou kunnen zijn. In vijf jaar tijd moet heel wat mogelijk zijn, waar van gaarne acte. De eerste stappen heeft de gemeente raad van Wijchen intussen gezet: op 21 maart jongstleden gaf hij het groene licht voor wat betreft het Wijchense aandeel. Voor de consolidatiewerkzaamheden heb ben zich al meer dan twintig langdurige werkloze, maar geïnteresseerde jongeren aangemeld bij het Arbeidsbureau in Nij megen. Interieur van de kerk van Janum (foto Winfried Walta). Voor augustus heeft Monument van de Maand een kerkenroute uitgestippeld langs vier terp dorpjes in de gemeente Ferwerderadeel. De route leidt langs de kerken van Janum, Reitsum, Lichtaard en Genum. 'Kerken op de Vlieterpenheeft Monument van de Maand deze manifestatie als titel meegege ven, en zich daarmee een kleine artistieke vrijheid veroorloofd, omdat alleen de kerkterpen van Reitsum, Lichtaard en Genum officieel als vlie(d)terpen worden aangeduid. De kerk van Janum, weliswaar ook op een terp, is voor de gelegenheid aan dit trio toegevoegd, omdat zij er vlakbij ligt en qua historie nauw verweven is met de andere drie. Op de vrijdagen, zaterdagen en zondagen in augustus van 13.00 tot 12.00 uur staan de deuren van deze kerkjes gastvrij voor u open! Met een busje kunt u zich langs de kerken laten vervoeren, die overigens maar op enkele kilometers afstand van elkaar liggen. Over de kerken op de Vlieterpen is een boekin de Monument van de Maand-reeks geschreven doorA. J. Wijnsma. Dit boek is voor 12,50 verkrijgbaar in de desbetreffende kerken in augus tus, bij de Friese boekhandels en bij de Stichting Monument van de Maand, Postbus 805,8901 BP Leeuwarden, tel. 058-134615. Bij de Stichting Monument van de Maand is een gratis pro grammafolder verkrijgbaar met de activiteiten die in augustus in en rond de kerken zullen plaatsvinden. Arnhem - Gedeputeerde Staten van Gelderland overwegen de Gel derse Monumentenraad (GMR) en de Gelderse Molencommissie op termijn op te heffen. Dit schrijven GS in een notitie, waarin zij het ta kenpakket van de beide raden on derwerpen aan een (theoretische) analyse. GS zien vrijwel geen taken meer voor de raden, vooral omdat de nieuwe Monumentenwet en de nieuwe Rijksregeling Restauratie Monumenten (RRM) de verant woordelijkheid van de provincie beperken. De Molencommissie zou verder overbodig zijn omdat het rijk en de gemeenten hun mo- lenbeleid geïntegreerd hebben in het overige monumentenbeleid. Los van de nieuwe ontwikkelingen vinden GS dat de beoordeling van subsidie-aanvragen doelmatiger in het provinciehuis zelf kan gebeu ren. De GMR verricht veel ondersteu nend werk voor gemeentebestu ren, maar volgens GS hebben ge meenten straks nauwelijks be hoefte meer aan ondersteuning van hun eigen beleid. Voorzover zij die behoefte wel hebben, moeten zij hierin zelf voorzien. Volgens GS zijn er voldoende ondersteunende voorzieningen: de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RDMZ), het Nationaal Restauratiefonds (NRF), de Nationale Contactcommissie Monumentenbescherming (NCM) en het Gelders Genootschap (een welstandsorganisatie van gemeen ten in Gelderland). Bij de instelling van de GMR, per 1 januari 1987, hebben Proviciale Staten besloten tot een evaluatie na twee jaar. De huidige notitie van GS is een 'eerste aanzet' hiertoe, met 'voorlopige uitgangspunten'. GS laten hun uiteindelijke voorstel aan de staten nog voorafgaan door een uitgewerkte versie van de noti tie en door een inspraakronde. De notitie wordt op 4 oktober behan deld in de statencommissie Cultuur en Onderwijs. De GMR beraadt zich nog over haar formele reactie op de notitie van GS. Intussen heeft de raad alle Gelderse gemeenten verzocht zich uit te spreken over de dreigende opheffing. Het feitelijke functioneren van de GMR is niet onderzocht, evenmin als de daadwerke lijke behoefte aan de diensten van de raad. De uitkomst van zo'n praktijk-onderzoek zal naar verwachting het bestaans recht van de GMR wel degelijk onderstrepen. (Resultaten van vergelijkbare onderzoeken el ders wijzen hier op.) Bij de samenstelling van dit nummer was er geen kans meer om de GMR en de Mo lencommissie zelf aan het woord te laten. In het oktober nummer volgt een artikel van de Monumentenraad. Abele Reitsma Heemschut, juli-aug. 1989 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 13