Heemschut vergadert in Hanzestad Harderwijk Ton Koot-penning voor ir. D. Tuinstra ABELE REITSMA Voor de jaarlijkse Algemene Vergadering van Heemschut is deze keer de keus gevallen op Harderwijk. Vroeger evenals Elburg een Hanzestad aan de Zuiderzee, met de Veluwe als direct achterland. Na afloop van de vergadering is er een rondwandeling door de historische binnenstad. ÖLOl(H Wi MoRfut. LEGENDA Bijzondere bebouwing. Kern - winkelopporoot Overige bebouwing. Water. 0 '070 10 60 Zuiderzee Automobilisten die Harderwijk via de Fle- vopolder naderen, hebben hetzelfde uit zicht op de stad als de schippers op de vroegere Zuiderzee. In het silhouet ont breekt echter een hoge kerktoren als ba ken. Op de voorgrond overheersen de bouw werken van het Dolfinarium, een interna tionaal bekend zeedierenpark. Het water oppervlak is sinds enkele decennia be perkt tot de randmeren Wolderwijd en Veluwemeer. Getuige de jachthaven en de vele surfers heeft de waterrecreatie het hier gewonnen van de visserij. De Harderwijker vloot is geslonken tot acht viskotters en twee zeilbotters. Verder houdt de visserijcollectie van het Veluws Museum van Oudheden' de vroegere lig ging aan de zee nog in ere. Vrijwel de gehele binnenstad van Har derwijk is in 1970 officieel ingeschreven als een beschermd stadsgezicht. De stad telt ruim 100 van rijkswege beschermde monumenten. Ruim 300 bouwwerken staan op de gemeentelijke lijst van beschermde monumenten. De stadsplattegrond is eeu wenlang nauwelijks veranderd, zoals blijkt uit een tekening van de bekende carto graaf Jacob van Deventer, van rond 1560. Weliswaar is het uiterlijk van de stad voortdurend het toneel van veranderingen geweest. Twee eeuwen geleden had Harderwijk nog een 70 m hoge toren, bij de Grote of Onze Lieve Vrouwekerk. Deze toren stortte op 28 januari 1797 onverwacht in en vernielde het schip van de kerk met het orgel. Bij het herstel van de kerk is de to ren niet meer opgebouwd. De Grote Kerk, van oorsprong een Maria kapel uit de tweede helft van de 14e eeuw, onderging van 1967 tot 1979 een restaura tie. De kerk bevat fraaie gewelfschilderin gen. Het vieringtorentje, dat tijdens de res tauratie is aangebracht, bevat een hand matig te bedienen klokkenspel met 37 klokken van klokkengieter Eijsbouts, uit 1971/72. Het huidige orgel, uit 1826, is van de hand van de gebroeders Ba'tz te Utrecht. Vanghentoren of Soephuis Harderwijk heeft talrijke waardevolle bouwwerken. Bijzonder interessant zijn de gebouwen die tot 1811 gebruikt zijn voor de Gelderse Universiteit. Verder hebben veel gebouwen een verleden als klooster. Schilderachtig is de Vismarkt met de Vis- poort. In de Donkerstraat bevindt zich nog een laat 15e eeuws huis. Een gebouw aan de rand van de binnen stad stond al eens in de belangstelling van Heemschut. De restauratie van de Van ghentoren, of het 'Soephuis', kreeg name lijk een eervolle vermelding in de prijs vraag die Heemschut uitschreef bij haar 75-jarig bestaan in 1986. De Vanghentoren staat aan het Blokhuis, een pleintje dat genoemd is naar een ver sterking van de graaf Van Gelre uit de Middeleeuwen. Waarschijnlijk werd de Vanghentoren gebouwd als poortgebouw bij dit Blokhuis, de latere zetel van de drost. Tijdens de restauratie, die de eigenaren zelf uitvoerden onder begeleiding van deskundigen, bleek het gebouw ooit een poort geweest te zijn. Het gebouw kreeg de poortdoorgang en de vroegere hoogte weer terug. De toren is nu in gebruik als atelier. Verder telt het pand twee apparte menten. Stadsherstel In de jaren zeventig is in Harderwijk een actief stadsherstel van de grond gekomen. Het gemeentebestuur gaf daarbij de voor keur aan groepsgewijze aanpak van wo ningen. Een gedeelte van de woningres tauraties is verzorgd door een plaatselijke N.V. Stadsherstel. Enkele grote panden in de binnenstad kregen een nieuwe functie. Het oude Stadhuis aan de Markt bijvoor beeld, herbergt sinds 1982 de streekmu- ziekschool. In een patriciërshuis in de Bruggestraat is nu het Kantongerecht ge vestigd. En de synagoge aan de Joden- kerksteeg is na een recente restauratie in gebruik bij twee sociaal-culturele instellin gen. Sinds december jongstleden staat de Oranje Nassaukazeme, een historisch ge bouw aan de Smeepoortstraat, leeg. Dit gebouw heeft een gevarieerde geschiede nis. Oorspronkelijk gebouwd als klooster, herbergde het van 1584 tot 1806 de Gel derse Munt. Later, tot 1909, deed het ge bouw dienst als Werfdepot voor het Ko ninklijke Nederlands Indisch Leger (KNIL). Een hergebruiksfunktie is nog niet voorhanden. Op initiatief van een project groep bestudeert het gemeentebestuur de mogelijkheid van ouderenhuisvesting. Vervoer Harderwijk is per auto en per trein goed te bereiken. De plaats ligt aan de A 28 Utrecht-Groningen en aan de spoorlijn Utrecht-Amersfoort-Zwolle. Elk half uur rij den er stoptreinen. Uit de richting Zwolle, naar Amersfoort: telkens .20 en .50 uur en uit de richting Utrecht, naar Zwolle: telkens 12 en .39 uur. Op 23 maart heeft voorzitter J. Franssen in Leeuwarden de Ton Koof-penning uitge reikt aan ir. D. Tuinstra. Tuinstra kreeg deze hoogste onderscheiding van Heem schut bij een besluit van het Algemeen be stuur voor zijn langdurige verdiensten voor de vereniging. Hij was vanaf de jaren '50 actief voor Heemschut en sinds 1973 is hij technisch adviseur van de provinciale commissie Heemschut Friesland. Heemschut, maart-april 1989 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 7