Heemschut Nieuwe impulsen voor welstandstoezicht A 1-. JAAP KAMERLING Amsterdam en Den Haag geven voorbeeld In dit nummer o.a.: Foto omslag: A J Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M. ten Cate Drs. H. C. Franssen, Amsterdam Dr. E. Jans Aan dit nummer werkten verder mee: Drs. T. Tummers, Amsterdam R. Lureman, Doetinchem S. van Dockum, Leiden Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden Mr. W. W. Timmers, Rotterdam Drs. L. van der Meule, Leidschendam A. Lemstra, Leiden Ing. A. Reitsma, Nunspeet Ing. H. Knijtijzer, Amsterdam E. Hekker, Amsterdam Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,-per jaar Voor 65+ 35,- en voor 30" 25,- Opzegging alleen vóór 1 december. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning: Channa Molenaar Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154-8 23 45 gironummer 4988 Grafische verzorging: grafische bedrijven Bosch Keuning - Baarn Lay-out: Henk West ra De gerestaureerde Vanghentoren ('Soep huis') aan het Blokhuis te Harderwijk vanaf de stadszijde gezien met een door kijk naar de voormalige Zuiderzee. In dit fraaie stadje vindt op 20 mei de Algemene Vergadering van Heemschut plaats (zie pag. 6, 7, 36,37) (foto Schilders Nieuwsblad Harderwijk) Het gaat weer de goede kant op met de welstandszorg in ons land. De kwalijke plannen om in de Woningwet het welstandstoezicht vrijwel geheel af te schaffen en vooral het op aandrang van de Tweede Kamer herziene standpunt van de minister om het van de gemeenten zelf te laten afhangen welk toezicht er komt hebben al enkele gemeenten genoopt op dit punt eigen beleid te gaan ontwikkelen. In ons vorige nummer kon u al lezen, dat Welstandszorg Groningen bezig is voor een plaats als Loppersum een beeldkwaliteitsplan te maken, in grote steden als Den Haag en Amsterdam gaat het ook de goede kant op. Een van de grote klachten over het functi oneren van welstandscommissies was al tijd, dat haar adviezen veelal als mosterd na de maaltijd kwamen. Als de bouwgrond allang was uitgegeven, de keuze van de architecten bepaald en er al veel geld was geïnvesteerd in het ontwerp boog de wel standscommissie ter plaatse zich nog eens over het uiteindelijke ontwerp, waarop dan meestal alleen nog wat kosmetische correcties mogelijk waren. Over de stedebouwkundige uitgangspun ten voor het plan had de commissie al he lemaal niets in kunnen brengen terwijl die juist voor de vormgeving van een stads deel minstens zo belangrijk zijn. In Den Haag is daar nu sinds het optreden van de zowel verguisde als bewonderde wethouder Adri Duivesteijn verandering in gekomen. Hij benoemde architect Theo Bosch (ontwerper van o.m. de fraaie Lette renfaculteit in Amsterdam) tot nieuwe voorzitter van de Haagse schoonheids commissie en sindsdien is de manier waarop bouwplannen in de Residentie worden voorbereid drastisch verbeterd. De ontwerpen worden nu al in het vroeg ste stadium door de commissie bespro ken. Architecten kunnen wekelijks langs komen voor overleg en de vergaderingen, waarin het uiteindelijke oordeel over hun werk wordt geveld zijn openbaar. Boven dien overlegt de commissie wekelijks met de ontwerpers van de stedebouwkundige dienst over diens plannen en om de week met wethouder Duivesteijn over meer al gemene beleidszaken. Op die manier kan de commissie veel meer invloed uitoefe nen op de vormgeving van de stad dan ooit het geval is geweest. Ook in Amsterdam begint het tij nu te keren. De laatste anderhalf jaar was er grote ongerustheid ontstaan over het ge brek aan kwaliteit van veel hoofdstede lijke nieuwbouwplannen. Vorig jaar brak directeur Oskam van de Gemeentelijke Dienst Ruimtelijke Ordening daar krachtig de staf over. Hij laakte bovendien de on voldoende aandacht in Amsterdam voor de inrichting van de openbare ruimte. Op zijn Nieuwjaarstoespraak volgde in de hoofdstad een verheugende discussie over architectuur, die nog steeds door gaat. Zo was er anderhalve maand geleden nog een verhitte discussie over een nieuwbouwplan van Cees Dam op het nati onale plein de Dam, dat er vlug even door B. en W. was doorgejast. Gelukkig is de hoofdstad heel wat adviescolleges rijk en zo kon het gebeuren, dat de Amsterdamse raad voor de Monumentenzorg, de Am sterdamse Raad voor de Stedebouw en de Amsterdamse Kunstraad in oktober vorig jaar met een gezamenlijke nota uitkwa men 'Over openbare ruimte en kwaliteit', waarin zij interessante voorstellen deden ter verbetering van de kwaliteit van de ge bouwde omgeving in Amsterdam. De raden laken het feit, dat het welstands toezicht niet voorafgaande aan nieuwbouwplannen een stedebouwkun dige kader formuleert, waarbinnen die plannen moeten passen. Er dreigt een lappendeken van nieuwbouwprojecten te ontstaan, waarbij vooral prestigeobjecten het goed doen, waarvan de glans echter weer snel oplost. De ene welstandscom missie, die Amsterdam kent, kan het alle maal niet meer aan. Zij moet zich met veel dingen tegelijk bezighouden en wordt pas ingeschakeld als de plannen al rond zijn. (Lees verder op pag. 6) Alg. Vergadering in Harderwijk 6, 7, 36, 37 Monumentale stadions 8 Huize Josephine in Geldrop 11 De Poortwoning van Ravenstein 12 Bouwhistorisch onderzoek 14 m Index 1988 19 Heemschut-boekje over Groningen 25 De Kweekschool van Beverwijk 26 Het AROB-beroep bij sloop 29 Hergebruik Westerkerk Leeuwarden 30 Dropfabriek in Jordaan gesloopt 32 Villa Windlust bedreigd 35 Zicht op de tribune van het Olympisch Stadion te Amsterdam (foto Tijs Tummer). Jaargang 66, no. 3/4, maart-april 1989 Heemschut verschijnt minimaal 6x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Heemschut, maart-april 1989 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 5