Villa Windlust bedreigd LEO VAN DER MEULEN De Hoop en de Salamander staan achter elkander, het Hert zo U ziet, staat aan d'andre kant van de Vliet. Aldus luidde een oud rijmpje in het dorp Veur, in 1938 met Stompwijk opgegaan in het huidige Leidschendam, waarin de drie industrie-molens, staande aan de Leidse kant van de sluizen, bezongen werden. De Hoop en de Salamander waren houtzaagmolens. De Hoop brandde begin deze eeuw af, het Hert, een korenmolen, werd later afgebroken om plaats te maken voor een moderne graanmalerij. Over bleef dus de Salamander waar over straks nog meer. De eigenaar van de houtzaagmolens het op het einde van de achttiende eeuw een groot, eenvoudig vormgegeven maar toch zeer karakteristiek en representatief huis neerzetten. De villa werd zeer toepasselijk Windlust genoemd, de wind immers was dè bestaansbasis van de houtzagerij en deze leverde weer het kapitaal op waar mee het huis werd gebouwd. Door ons nog onbekende oorzaken ging het in de hout handel annex zagerij na de oorlog geleide lijk bergafwaarts. De molen, nog kwets baarder met zijn vele uitstekende houten onderdelen dan het huis, verviel het snelst. Ook het huis ontkwam echter niet aan de (opzettelijke?) verwaarlozing. Enkele jaren geleden legde de laatste eigenaar van molen èn huis het hoofd voorgoed te rusten. De molen, gelegen tussen de Vliet en tuinderijen, kwam in handen van een project-ontwikkelaar, die voor het gebied waarin molen en huis ge legen waren grootse nieuwbouwplannen klaar had liggen. Het huis bleef als opge deelde woning in handen van de nazaten van de laatste houtzager. Menigeen vreesde het ergste voor de molen, maar als een soort deus ex machina presen teerde de project-ontwikkelaar een plan om de molen te demonteren en na het ver werven van de nodige fondsen dichter bij het water weer op te bouwen. Hij deed daartoe zelf nog eens een flinke duit in het restauratie-zakje. Het lukte allemaal maar net op het nippertje maar de toekomst van de molen is nu veilig gesteld. Met de her bouw is begonnen. Wie schetst derhalve de verbazing van ondergetekende, en met hem vele andere cultuur-historisch be wuste Leidschendammers, toen enkele weken geleden in de plaatselijke pers het bericht opdook dat de huidige eigenaar van Windlust, de heer Koerts, zich ge noodzaakt ziet een sloopvergunning voor het huis aan te vragen. Hij wil wel restaure ren, het plan is al klaar en door 'Zeist' goedgekeurd, maar heeft geen geld. Geld gebrek mag volgens ons echter nooit een reden zijn een dergelijk in het oog sprin gend pand, zo mooi gelegen en dat nog wel in een dermate monument-arme ge meente als Leidschendam maar af te bre ken. Wij zijn tevens van mening dat molen en huis onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. De Salamander zou wel eens de enige bovenkruier-balkenzager, op zich al een zeer zeldzaam molentype, in Nederland kunnen zijn waarvan het bijbehorende mo lenaarshuis nog volledig intact tot ons ge komen is. Bouwhistorisch betekent af braak in onze ogen dan ook zoiets als am putatie. De kwestie heeft plaatselijk de gemoe deren èn de pennen al behoorlijk in be roering gebracht. Velen zijn het in ieder geval oneens met de burgemeester die betoogt dat Windlust nog slechts rijp is voor de sloop. Onder die velen is als landelijk vereni ging ook Heemschut, van de zijde van onze Bond is intussen een bezwaarschrift tegen het afgeven van een sloopvergun ning door de minister ingediend. De au teur van dit artikel probeert plaatselijk be langhebbenden en geïnteresseerden te bewegen tot het indienen van een be zwaarschrift, zodat we over een jaar of twee het volgende rijmpje kunnen decla meren: Villa Windlust en de Salamander hoorden eeuwenlang al bij elkander, van slopen kwam gelukkig niets terecht dat pleit werd mede door Heemschut be slecht. Tweede Kamer In haar bezwaarschrift ingediend bij de gemeente Leidschendam wijst Heemschut op de plaatselijke armoede aan monumen ten en verder op een raadsbesluit uit 1986 op grond waarvan alle monumenten, die in slechte staat verkeren moeten worden ge restaureerd. In datzelfde besluit staat, dat Windlust als eerste daarvoor in aanmer king komt. Argumenten daarbij zijn, dat dit goed zou aansluiten op de herbouw van molen De Salamander, de restauratieplan nen voor Windlust het meest concreet zijn en restauratie hard nodig is omdat het pand in zeer slechte staat verkeert. Heem schut heeft een afschrift van het bezwaar schrift gestuurd naar de vaste Tweede Ka mercommissie voor Welzijn en Cultuur. (Red.) Beide foto's gemaakt door de heerL. v.d. Meule sr. Heemschut, maart-april 1989 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 35