'Olie kwintn' of 'allure' i 9 JAAP KAMERLING Heemschut Groningen gaat in boekje hang naar grootsteedsheid te lijf De provinciale commissie maakt zich erg bezorgd over de nogal grootschalige aanpak van de stedebouwkundige ontwikkeling van de stad Groningen en het gebrek aan respect voor cultuurhistorische waarden. De plannen voor de Grote Markt en de Verbin- dingskanaalzöne en de intussen voor een groot deel gerealiseerde plannen rond het station laten zien, dat het begrip 'allure' opnieuw wordt uitgehold tot een modieuze kreet. De provinciehoofdstad lijdt onder een hang naar grootsteedsheid, die het karakter van de stad niet verdraagt en onvoldoende recht doet aan cultuurhistorische waarden en de stedebouwkundig-ruimtelijke kenmerken van de bestaande historisch gegroeide stad. *mIn Gebouw van de ABN aan de Vismarkt, voor de verbouwing (foto ABN Groningen). De commissie heeft nu een bijzonder aar dig boekje uitgegeven, waarin aan de hand van voorbeelden heel duidelijk wordt hoe vaak Groningen de plank mis slaat als het gaat om stedebouwkundige ingrepen en verbouwingen van historisch interessante gebouwen en karakteristieke architectuur. Op 8 februari bood voorzitter J.P.H. Bruins Slot van Heemschut Gronin gen het eerste exemplaar van 'Olie kwintn' of 'allure' aan aan de Groningse wethouder van Ruimtelijke Ordening de heer Y.H. Gietema. Olie kwintn is Gronings voor 'oude krot ten'. Veel te veel mensen, meent Heem schut, zijn van mening, dat 'allure' in de plaats moet komen van wat zij 'oude krot ten' noemen. In principe is deze opvatting niet nieuw en heeft zij door de eeuwen heen een rol gespeeld in de veranderin gen, die het gezicht van onze steden en dorpen ondergingen, zo meldt de omslag van het boekje. Dit geldt niet alleen voor de behouwing maar ook voor het karakter van de daardoor gevormde openbare ruimten. Het Amsterdam van de 18e eeuw, dat nu onze bewondering oogst, is er ook niet altijd geweest. Het is een momentop name, die een beeld toont, dat onder in vloed van maatschappelijke ontwikkelin gen is ontstaan en dat nog steeds in bewe ging is. Heemschut Groningen sluit zijn ogen niet voor die maatschappelijke ont wikkelingen en beschouwt die als een vast gegeven. Iets nieuws is echter, dat dit pro ces evenals in de jaren '50 en '60 weer een al te provocerend karakter begint te krij gen. Hierdoor dreigt de belevingswaarde van de openbare ruimten opnieuw in ge vaar te komen. De golf van grootschalig heid en hang naar grootsteedsheid uit de jaren '50 en '60 dreigt zich te herhalen. Ook nu gebeurt het vooral daar waar nieuwbouw verrijst, die door zijn verschij ningsvorm in conflict raakt met een waar devolle omgeving en met de menselijke maat. Het verlangen 'grote stad' te zijn werkt een planvorming in de hand, waarin volgens de provinciale commissie het 'conflict-model' niet wordt geschuwd en de natuurlijke hiërarchie tussen stede- bouw en architectuur wordt ontkend, waardoor de mogelijkheden van een ruim telijk concept worden verzwakt. Een tref fend voorbeeld is het voornemen om op de plaats van de Rabobank aan de Eelder- singen hoogbouw van ongeveer 100 meter neer te zetten. Volgens Heemschut Gronin gen wordt hier de vormwil gesymboli seerd, die thans binnen het ruimtelijk be leid in Groningen valt waar te nemen en waartegen Heemschut emstig bezwaar heeft. Op zichzelf wil Heemschut zich te genover de invloed van maatschappelijke ontwikkelingen op onze leefomgeving po sitief opstellen maar zij wil deze paren aan het besef, dat het beheer van bestaande waardevolle stedebouwkundige en archi tectonische kwaliteit en de begeleiding van nieuwe toevoegingen en vervangin gen bijzondere zorg vragen. Een bijzonder boeiend en rijk geïllustreerd boekje met veel voorbeelden van hoe het fout ging èn suggesties hoe het beter kan. Het boekje is verkrijgbaar door overmaking van 15,- (incl. portokosten) naar gironummer 802040 t.n.v. P. Reijenga, Groningen onder vermelding van 'Olie kwintn' of 'allure'. Gebouw van de ABN na de verbouwing (foto ABN Groningen). Heemschut, maart-april 1989 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 25