fi m fi A 's-Hertogenbosch Ir. H. W. Boekwijtbouwhistoricus in dienst van Den Bosch, vertelde na de koffie over de situatie in de Brabantse hoofdstad. Twee bouwhistorici, een stadsarcheoloog en een assistent-archeoloog ressorteren onder de sector Ruimtelijke Planning. Het bureau is ondergebracht in de voormalige St. Jacobskerk, het oude museum. Zij be schikken daar over expositieruimte (woensdag open) waar regelmatig vond sten getoond worden. Per jaar verrichten ze naast een aantal langlopende, grote on derzoeken, een dertigtal kleinere, waar van een summiere rapportage wordt ge maakt. Voor uitwerking van gegevens is helaas weinig tijd.1 In samenwerking met de Stichting Heemkunde is onlangs naar voorbeeld van Utrecht een Bouwhistori sche en archeologische Kroniek uitge bracht. Helaas zijn er onvoldoende finan ciële middelen om dit jaarlijks te doen, maar een begin is er. In Den Bosch is men zeer actief. Onlangs werd er een spreek uur ingesteld en ook is men op educatief terrein bezig; in samenwerking met de RDMZ werd er een lesprogramma samen gesteld voor de plaatselijke MTS en ook leidt men vrijwilligers op, die de bouwhis torici de helpende hand kunnen bieden. Muurwerkarcheologie De heer B. J. M. Jüück (gem. Monumenten zorg Utrecht) hield een betoog over muur werkarcheologie. Vooral achtergevels (in steden) zijn voor dergelijk onderzoek inte ressante objecten, omdat deze veelal voor het oog verborgen blijven en er derhalve weinig aan veranderd is. Hij toonde muren met vogelnestkasten (broedplaatsen voor vogels, ten behoeve van de vleespot; 'de vroegste vorm van uit de muur eten'aldus Klück) en diverse steensoorten en metsel- verbanden. Als bioloog is hij met name ge specialiseerd in verschillende korstmos sen, dood of levend, waaruit hij allerlei conclusies weet te trekken. Later in de wandelgangen hoorde ik iemand fluiste ren: 'Die Klück kan een dag met twee ste nen zoet zijn'. Een ware specialist, die een interessant betoog hield. De heer H. Janse (Rijksdienst Monumen tenzorg) probeerde in een tijdsbestek van een half uur de bouwhistoricus op een aan tal zaken te wijzen met betrekking tot hout constructies; een onmogelijke opgaaf. Aan de hand van een groot aantal dia's wees hij op specifieke kenmerken van kapcon structies. Onder andere van de reusach tige, unieke kap van de onlangs gesloopte Keppelse ijzergieterij uit 1840. Dendrochronologie Ing. D. J. de Vries sprak nogmaals, nu over dendrochronologie. Deze wetenschap houdt in dat men aan de hand van jaarrin gen bijna exact kan dateren, zij het dat dit een tijdrovende en zeer kostbare aangele genheid is. De torenkap van de Dom van Utrecht bijvoorbeeld werd zo bestudeerd en bleek uit 1384 te zijn. In Twente is men op dit terrein met een grootscheeps on derzoek bezig. De dikte van de jaarring wordt bepaald door de bodemgesteldheid en klimatologische omstandigheden (in Nederland zijn door de vochtige grond de jaarringen bijvoorbeeld dikker dan in Duitsland), waarbij toepassing op eiken hout het meeste succes oogst. In Duitsland is men al jaren met dergelijk onderzoek bezig; in Nederland sedert 1982. Standaardcurve De methode werkt als volgt: men neemt een monster van een stuk hout en telt de jaarringen, welke in een curve worden ge- E Oude Gracht 151. Aangevulde reconstructietekeningen van de voorgevels omstreeks 1300, (links) en omstreeks 1800 (rechts) (tekening Jan van der Hoeve). zet die wordt gerelateerd aan bestaande standaardcurves. Met behulp van de com puter heeft men een aantal regionaal ge bonden standaardcurven samengesteld. Deze gaan zelfs terug tot 2 a 3.000 jaar voor Christus (de zogenaamde Westduitse Stan daardcurve). Deze Standaardcurve kan voor oostelijk Nederland gebruikt worden, waar eikehout langer in de bouw werd toegepast. Deze methode is echter enorm kostbaar en wordt dan ook alleen bij bouwwerken van grote betekenis toege past. Ook moet rekening worden gehou den met het feit dat slechts 50% van de toepassingen succes hebben! In Neder land wordt het aantal regionale curves steeds verder uitgebreid. De Rijksdienst heeft voor dergelijk onderzoek momenteel 10.000 gulden per jaar beschikbaar. Tenslotte sprak drs. A. F. E. Kipp van Monumentenzorg Utrecht over zijn onder zoek van Huis Leeuwenberch aan de Oude Gracht 307, Utrecht. Een huis met een ogenschijnlijk gewone 19e eeuwse lijstge- vel, echter met een lange interessante bouwgeschiedenis. Er werd bijvoorbeeld met dendrochronologisch onderzoek uit gewezen dat de kap uit 1315 dateert. Tij dens deze voordracht werd wederom dui delijk hoe verrassend, leerzaam en be langrijk bouwhistorisch onderzoek kan zijn. Voor verslaggeving van bouwhistorisch onderzoek in Utrecht verwijs ik naar de uitermate zorgvuldige en gedetailleerde archeologische en bouwhistorische kro niek van de gemeente Utrecht Een uiterst leerzame studiedag. Op di verse terreinen blijkt indrukwekkend on derzoek verricht te worden. Het is nu ech ter nog zaak dat er een landelijke data bank met een register van verwijzingen opgericht wordt, waardoor resultaten van archeologisch en bouwhistorisch onder zoek intensiever benut kunnen worden. In ieder geval is op dit gebied stof genoeg voor nog vele symposia. noot 1 Voor de resultaten van bouwhistorisch on derzoek in Den Bosch verwijs ik naar het onlangs verschenen artikel van J. W. G. Mfmerin het KNOB-bulletin, 1988, no 5, p. 200 e.v. Hierin wordt verslag ge daan over 15e eeuwse schüderingen in het voormalige St. Geertruidenklooster in Den Bosch, noot 2 Onlangs verscheen de kroniek over het jaar 1987. Hierin wordt verslag gedaan van onderzoeken en vorderingen op het ge bied van de archeologie en bouwhistorie, aangevuld met tekeningen, foto's en platte gronden. De Kroniek wordt uitgegeven in samenwerking met de Vereniging Oud Utrecht, de gemeente, de STABU Stichting Archeologie en Bouwhistorie) van de Stad Utrecht) en Broese Kemink. Lidmaatschap STABU minimaal 50,- per jaar, over te maken op rek. 69.96.60.874 ten name van STABU bij Crediet- en Effecten- bank te Utrecht. (De Kroniek verschijnt te vens als aflevering van het Maandblad Oud-Utrecht, 61 (1988) afl. 12.). De afbeeldingen bij dit artikel komen uit het maandblad 'Oud-Utrecht'van decem ber 1988. Heemschut, maart-april 1989 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 15