Herbouw 'Huize Josephine' maakt goede kans Subsidiestop Rijksmonumenten Als alles volgens plan verloopt zal op 13 april a.s. de raad van de gemeente Celdrop een besluit nemen m.b.t. een voorstel van B&W waarbij mogelijk de weg wordt vrijgemaakt voor herbouw van 'Huize Josephine'. Dit jachthuisje uit 187S werd gebouwd door de Geldropse textielfabrikant Anto- nius Stephanus Eijcken, die in 1873 een drietal percelen heuvel- en heidegrond aan 'De Papenvoort' kocht. Hij het op deze gronden in het tot dan toe practisch onbe bouwde centrum van Zesgehuchten een zg. 'koepel' bouwen. In 1893 werd dit jachthuisje verkocht aan de Zesgehuchtense postbode Antonius Everardus van Vlerken, die het ver bouwde tot woonhuis. Zijn enige zoon Har- rie erfde deze koepel en verbouwde het in 1932 tot het pand 'huize Josephine' zoals het in 1984 met de hand is gesloopt. Dit laatste met de bedoeling om vanuit cul tuur-historische motieven 'huize Josephine' elders op Zesgehuchten te herbouwen en voor het nageslacht te bewaren. Huize Josephine, genaamd naar de vrouw van Harrie, stond op de plaats waar men een voorgenomen uitbreiding van het be jaardencentrum Josephinehof had ge pland. Ondanks zorgvuldig overleg en een alternatief plan waarbij 'huize Josephine' behouden kon blijven, stemde de gemeen teraad op 14 februari 1984 met 12 tegen 9 stemmen in met plannen welke o.a. de sloop van 'huize Josephine' inhielden. In de loop van 1984 zijn hiertegen door diverse instanties waaronder Heemschut bezwa ren ingebracht - de provincie gaf zelfs te kennen te overwegen 'huize Josephine' op haar monumentenlijst te plaatsen - doch in oktober 1984 viel het doek. In goed overleg met de stichting Huis vesting en Verzorging Bejaarden in Gel drop werd afgesproken dat de inmiddels opgerichte stichting 'behoud huize Jose phine'een week de tijd zou krijgen het pand handmatig te slopen. Dat is toen m.b.v. de firma De Koning en vele vrijwilligers gebeurd waarna alle bouwelementen zijn opgeslagen op 3 boerderijen op Zesgehuchten en Gyzen- rooi. Dit alles met de bedoeling dat een stukje historie op Zesgehuchten zou terug komen. Een stukje historie, dat in Geldrop geen gemeengoed is, voor Zesgehuchten vanuit haar schenker, en cultuur-historisch vanuit de neo-romantische en neo-goti- sche bouwstijl het bewaren meer dan waard. Tussen 1984 en 1988 heeft de stichting 'be houd huize Josephine' in overleg met di verse instanties in en buiten Geldrop ge tracht naast een goede lokatie tevens de financiën voor herbouw en bestemming te vinden. Op 25 mei 1988 vroeg zij voor het eerst aan het college van B&W van Gel drop om een principebesluit te nemen 'huize Josephine' te mogen herbouwen op een locatie in het uitbreidingsplan 'Bron zenwei' op de hoek Rielsedijk/Zomerland. Deze locatie, gelegen in het centrum van Zesgehuchten, leek hen - en overigens ook de monumentencommissie van Gel drop - een goede plek om 'huize Jose phine' te herbouwen. De bestemming, en daarmede de finan ciële haalbaarheid van zowel herbouw als onderhoud, die in hun onderzoek terdege is meegenomen, gaf bewoning aan als de meest haalbare kaart. Struikelblok in het totale verhaal is zoals vaak het kosten plaatje, dat ondanks het vele vrijwilligers werk mede als gevolg van de grondkosten altijd nog op zo'n 345.000,- komt. De stichting blijft zitten met een niet te overbruggen nadelig saldo ter grootte van de grondprijs. Gezien het feit dat 'huize Jo sephine' geen formeel erkend monument was op het moment van afbraak en her bouw niet op de oorspronkelijke locatie plaatsvindt, blijken subsidies in dit kader niet voorhanden te zijn. Een bijdrage van uit het fonds Stads- en Dorpsvernieuwing is op 2 februari 1989 door de raad van de gemeente Geldrop afgewezen, waarbij wel via een motie de toezegging van B&W werd verkregen dat zij met een voorstel in de raad van april zal komen om voor noemde grond voor een symbolisch be drag per jaar en tegen nader overeen te komen afspraken in erfpacht aan de stich ting wil uitgeven. Woord nu aan de politiek Het is dit voorstel waarvan het afhangt of 'huize Josephine' op deze 'tip' herbouwd zal gaan worden. Doorschuiven van de bouwplannen naar Gyzenrooi-zuid of naar een andere locatie geeft geen enkele ze kerheid dat 'huize Josephine' nog ooit van de grond komt. De stichting 'behoud huize Josephine' heeft er tot nu toe alles aan ge daan herbouw te realiseren. Het woord is nu aan de politiek van Geldrop om vanuit deze unieke mogelijkheid van stichtings-, overheids- en particulier initiatief herbouw in 1989 mogelijk te maken. (Red.) Mevr. H. van Noordwijk-van Zeyl overleden Op 21 maart is onverwachts overleden mevrouw H. van Noordwijk-van Zeyl te Aarle-Rixtel. Zij was vanaf 1977 actief lid van de Brabantse commissie van Heem schut. Zij toonde zich steeds bijzonder strijdbaar voor de idealen van Heemschut en zette zich tot kort voor haar dood in voor het behoud van de bestaande inrich ting van kasteel Croy in Aarle-Rixtel (zie Heemschut sept./okt. 1988 en jan./febr. 1989). Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben besloten met ingang van 4 maart a.s. geen bijdragen meer te verstrekken voor de restauratie van rijksmonumenten binnen de bebouwde kom. Reden hiervan is, dat de provincie steeds meer geld uit geeft aan de restauratie van rijksmonu menten (waarop de provincie geen in vloed meer heeft), wat ten koste gaat van de financiële bijdragen aan provinciale monumenten. Het monumentenbeleid van de provincie Noord -Holland zal in de toekomst meer gericht zijn op preventieve monumenten zorg. Dat betekent dat de provinciale aan dacht zal verschuiven van restauratie ach teraf naar tijdig onderhoud. Daarbij zullen bij het verdelen van de financiële midde len provinciale monumenten de voorkeur krijgen boven rijksmonumenten. Deze voorlopige uitgangspunten en doelstellin gen voor het monumentenbeleid tot het jaar 2001 zijn de kern van de nieuwe pro vinciale nota Monumentenzorg. Huize Josephine vóóz de sloop. Heemschut, maart-april 1989 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 11