Heemschut Hoogste Europa Nostra Prijs naar Utrecht Metselaar bezig met metselwerk aan gewelf in de Nicolaikerk. LEO VAN DER MEULE Heemschut droeg vijf kerken-project in Utrecht voor De vorig jaar gereed gekomen zeer omvangrijke restauratie van vijf uit de Middeleeu wen daterende Utrechtse binnenstadskerken is door Europa Nostra onderscheiden met de hoogste onderscheiding van deze organisatie: de zilveren medaille. Deze medaille, waarvan erin Europa nog 7 worden uitgereikt, werd toegekend op voordracht van Heemschut, het Nederlandse lid van de overkoepelende Europese organisatie van parti culiere monumenten-instellingen. Drie 'diploma's van verdienste' gingen naar de restau ratie van een tolhuis in Corinchem, de bescherming van de omgeving van de St. Janskerk in het hart van Gouda en de restauratie van de 19e eeuwse villa 'Ma Retraite'in Zeist. Uit de in totaal ruim 200 inzendingen voor deze prijzen werden er 45 uitgekozen. De zilveren medailles kwamen terecht in België, de Duitse Bondsrepubliek, Frankrijk, Griekenland, het Verenigd Koninkrijk en Nederland. Vorig jaar ging deze hoogste prijs ons land voorbij. Wel gingen er toen op voordracht van Heemschut diploma's naar de restauratie van het Agnietenhof in Zutphen en de Markiezenhof in Bergen op Zoom. De prijzen werden evenals vorig jaar weer mogelijk gemaakt door American Express, die zich al jaren inzet voor het behoud van monumenten. De restauratie van de vijf kerken heeft 20 jaar geduurd en liefst 83 miljoen gekost. Zij stond onder leiding van architect T. van Hoogevest uit Amersfoort en werd uitgevoerd door aannemer H. J. Jurriëns BV te Utrecht. De zilveren medaille wordt in mei in Utrecht uitgereikt. De Dom, officieel de St. Maartenskerk ge heten, en de Janskerk behoren beide, of althans hun romaanse voorgangers, tot het z.g. kerkenkruis, zoals door bisschop Ber- nold van Utrecht in de eerste helft van de elfde eeuw uitgevoerd. De Nicolaï-, Jacobi- en Buurkerk zijn vanouds parochiekerken. De Buurkerk is zelfs de oudste parochiekerk van de stad, zij wordt al vóór het jaar 1000 genoemd, en heeft altijd in het meest wereldlijke, bedrij vige gedeelte van de binnenstad gestaan. Alle kerken hebben zich ontwikkeld uit een romaanse voorganger, of zijn op diens fundamenten in gothische stijl herbouwd. Alleen de Janskerk heeft in haar schip het romaanse uiterlijk bewaard. Eigenaar van de vijf kerken was, en is, de Hervormde Gemeente. Zij was het, die er gens in de zestiger jaren het belangrijke besluit nam de kerken niet te slopen of verkopen maar te behouden niet enkel als monument, als beeldbepalend overblijfsel in een steeds sterker onkerkelijke samen leving, maar als levende in gebruik zijnde kerk, openstaand voor wie maar binnen komen wil. Religieuze functie bleef behouden Een goede verdeling van de aandacht over binnenstads- en buitenwijkkerken én het in stand houden van grotere en klei nere gebedsruimten vormden een belang rijk bestanddeel van de aanpak. De ker ken werden in het kader van de restaura tie vrijwel alle van goed geoutilleerde ne venruimten voorzien, die het mogelijk maakten ook de meer wereldlijke activi teiten van de gemeenten vanuit de diverse wijkgebouwen terug te brengen in de ker ken. Het tevens restaureren van de orgels verhoogde de gebruikswaarde van de kerken voor de eredienst en muziekuit voeringen losstaand daarvan. Door het aantrekken van medegebruikers en een tamelijk intensief verhuur-beleid kon een sluitende exploitatie verkregen worden en bleef de primaire godsdienstige functie van vier van de vijf kerken behouden. Slechts de Buurkerk kreeg een volledig buitenkerkelijke bestemming als Nationaal Museum van Speelklok tot Pierement en ontvangstruimte voor allerlei officiële ge legenheden. Om het zicht op de gewelven te handhaven en eveneens de tempera- tuurbeheersing in het museum te verge makkelijken werd een galerij in dwars beuk en zijbeuken aangebracht, hoog zes respectievelijk vier meter, waaronder de museumruimten zijn gesitueerd. Bouw- (Lees verder op pag. 9) In dit nummer o.a.: 12 16 18 20 24 28 31 Foto omslag: Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M. ten Cate Dr. E. Jans Vaste medewerk(st)ers: J. Th. Balk, Amsterdam R. Dinger S. van Dockum, Leiden Drs. H. C. Franssen, Amsterdam Drs. J. Huysmans, Utrecht Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden Drs. O. van der Klooster, Amsterdam D. van der Meulen, Assen Drs. L. van der Meule, Den Haag R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen Ing. A. Reitsma G. Spruit, Amsterdam Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,-per jaar Voor 65+ 35,- en voor 30" 25,- Opzegging alleen vóór 1 december. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning: Channa Molenaar Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154-8 23 45 gironummer 4988 Grafische verzorging grafische bedrijven Bosch Keuning - Baarn Lay-out: Henk West ra Heemschut bezorgd over stads- en dorps- 6 7 11 gezichten Nieuwe Monumentenwet van kracht Brakkenstein slaat alarm Gebrandschilderd glas bedreigd De kerk van Wemeidinge Beeldkwaliteitsplan in Loppersum Zure regen en monumenten Restaureren van majolica-tableaus Stads- en dorpsvernieuwing Fondsenwerving en monumenten Het gerestaureerde interieur van de Utrechtse Jacobikerk (fotodienst gemeente Utrecht). Jaargang 66, no. 1/2, januari-februari 1989 Heemschut verschijnt minimaal 6x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Beatrix Heemschut, januari-februari 1989 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 5