HEEMSCHUT IN ACTIE NIEUWS UIT DE PROVINCIES J. R. De Zwaan overleden Stadsgezicht bedreigd Protest tegen nieuwbouw C en A Overijssel Reconstructie van Luurderschans? Gelderland Tientallen Nijmeegse kloosters bedreigd Limburg Monumentencie. Venlo stapt op wegens sloop kapel Van der Wielen trekt zich terug Vakbeurs Renobouw Rechtzetting Keizersgracht 695/697 Rhenen - De Bond Heemschut heeft ernstige bezwaren tegen wo ningbouw op het terrein van het volkstuincomplex aan de Schou- tenboomgaardweg, een terrein waarop thans de planologische be stemming 'tuin' rust. Deze locatie ten zuidwesten van het bekende Cunera-heuveltje verdraagt op cul tuurhistorische gronden geen wo ningbouw. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft bebouwing hier ook al als problematisch ge kenschetst. Heemschut meent, dat deze het stadsgezicht van de kant van de Rijn onaanvaardbaar zou aantasten. De bond onderstreept ook nog eens de betekenis van de relatie tussen het bergje en zijn wijde omgeving. Zowel het zicht op als het zicht vanaf het bergje laat geen verdere bebouwing toe in de laagte of de hoogte. Amsterdam - Heemschut heeft bezwaar aangetekend tegen het voornemen van B. en W. van de hoofdstad om een bouwvergun ning te verlenen voor een nieuw hoofdkantoor van C en A aan de Nieuwendijk hoek Gravenstraat. Het nieuw te bouwen hoofdkantoor zal door een luchtbrug verbonden worden met het warenhuis aan de overkant van de Nieuwendijk. Zo'n luchtbrug zal voor de historische binnenstad van Amsterdam een gevaarlijk precedent scheppen met als gevolg zichtlijnvemietiging en straatbeeldbederf zowel hier als elders. De hoogte van de nieuwbouw alsmede de blinde muur aan de achterzijde ervan worden door Heemschut afgewe zen zowel uit oogpunt van goede welstandszorg als met het oog op bevordering van een goed woon- milieu. De voorgestelde versiering van lichte en donkere metselsteen en de sierbetonnen banden zullen volgens Heemschut de ruim 17 me ter hoge dichte achtergevel niet acceptabel maken. Gelet op het feit, dat achter deze gevel per ver dieping gangen zijn gelegen moet een redelijker en levendiger archi tectuur mogelijk zijn. Hoewel een maximale bouwhoogte van 21 me ter niet strijdig is met het vige rende bestemmingsplan is deze hoogte slechts op economische gronden verdedigbaar en stellig niet volgens de beginselen van ste- debouwkundige welstandszorg. Heemschut verzoekt B. en W. geen bouwvergunning te verlenen. Be- bouwingsfouten uit het verleden mogen in het heden niet herhaald of zelfs versterkt worden. Zwolle - Reconstructie van de Luurderschans. Niets minder dan dat heeft de vereniging Vrienden van de Stadskern aan de gemeente Zwolle gevraagd. Drie jaar gele den al, maar omdat de gemeente niets heeft gedaan is het verzoek nu herhaald. De 'Cleyne of Luurderschans' was in de Republiek der Verenigde Nederlanden belangrijk als scha kel in de smalle verdedigingslinie tussen de vesting Zwolle en de ver dedigingswerken aan de IJssel. Door een reconstructie kan vol gens de "Vrienden' deze verbin ding op eenvoudige wijze herken baar worden gemaakt. Bovendien wordt het landschap er aantrekke lijker door. En Zwolle kan zich dan ook beter als IJsselstad presenteren. Nijmegen - Tientallen Nijmeegse kloosters dreigen verloren te gaan. Het Cuypers Genootschap maakt er zich nogal zorgen over. Er moe ten snel maatregelen genomen worden, schrijft het Genootschap in een brief aan het gemeentebe stuur. De kloosters zouden vrij een voudig geschikt gemaakt kunnen worden voor huisvesting van be jaarden en studenten. Maar het Cy pers Genootschap is bang, dat de sloper toe gaat slaan, als de ge meente niets doet. En dat zou doodzonde zijn. Nijmegen heeft ooit 102 kloosters of kloosterhuizen geteld. De stad lag op de grens van het katholieke zuiden en de rest van Nederland. Was een speer punt naar het noorden. Telt trou wens nog steeds tientallen kloos ters. Niet alleen architectonisch van belang, maar ook als tijdsdo cumenten voor de emancipatie van katholieken in Nederland. De grote bouwgolf vond plaats tussen 1923 en 1935. Twintig tot dertig kloosters kwamen er toen bij. Het Cuypers Genootschap werd in 1978 opgericht. Het werpt zich op als beschermer van het laat-negen- tiende en vroeg-twintigste eeuwse cultuurgoed. De kunsthistorici Eric Dolné en Wies van Leeuwen zijn jaren bezig geweest met het inventariseren en bestuderen van het Nijmeegse kloosterbezit. Voorjaar 1989 ver schijnt hun boekwerk 'In veelkleu rig habijt'. Venlo - De gemeentelijke monu mentencommissie van Venlo is op gestapt. Reden: burgemeester en wethouders hebben de kapel van het voormalige broedersklooster aan de St. Martinusstraat van de gemeentelijke monumentenlijst af gevoerd. De kapel moet plaats ma ken voor woningbouw. De com missie wil niet medeverantwoorde lijk zijn voor de sloop. Volgens het Dagblad voor Noord- Limburg vindt wethouder Teunis- sen van Ruimtelijke Ordening het besluit van de commissie 'flauwe kul': 'De monumentencommissie draagt helemaal geen verantwoor delijkheid voor het beleid. Dat doen B. en W. De commissie is een adviesorgaan op een bepaald ter rein, zoals we er meer hebben. Het college heeft de vrijheid die ad viezen al of niet op te volgen.' Vol gens Teunissen volgt B en W in 99% de adviezen van de monumen tencommissie op. J.A. de Zwaan. Op 75-jarige leeftijd is in Amsterdam over leden de onvermoeibare heemschutter Jo- hannes Antonie de Zwaan. De Zwaan is op 18 januari ter aarde besteld op de Alge mene Begraafplaats van Winterswijk. De Zwaan heeft een grote staat van dienst achter zich in de heemschutkunde, de mo numentenzorg en bij de Bond Heemschut. In 1977 kreeg hij uit dank daarvoor van de bond de Ton Koot penning uitgereikt. Na een aantal jaren penningmeester van Heemschut te zijn geweest werd hij alge meen gedelegeerde van het bestuur, een veelomvattende taak. In 1977 nam hij in die kwaliteit afscheid van de bond. Hij bleef toen nog vele jaren - tot eind 1988 - be- 36 Heemschut, januari-februari 1989 stuurslid van de Europese monumentenor ganisatie Europa Nostra als afgevaardigde van Heemschut. De Zwaan ontwikkelde zich tot een monumenten-deskundige van groot formaat. Hij had een onvoorstelbare kennis van 'monumenteel' Nederland, in clusief de wet- en regelgeving op dat ge bied. Heemschut en de monumentenbe- scherming in Nederland zijn hem veel dank verschuldigd. In ons volgende num mer volgt een In Memoriam gewijd aan De Zwaan. De heer J. E. van der Wielen heeft zich i.v.m. zijn gezondheid teruggetrokken als medewerker van het tijdschrift en lid van de redactieraad. Van der Wielen is van 1973 tot 1981 eindredacteur van het blad geweest. Daarna bleef hij aan het blad meewerken. Wij danken hem voor zijn ge weldige inzet al die jaren en wensen hem veel sterkte met zijn gezondheid. In Friesland wordt op 23,24 en 25 februari de nieuwe vakbeurs voor bouwen en reno veren 'Renobouw1 gehouden. Centraal staat het leggen van contacten in de bouw wereld. Daarnaast is er ruimte voor pro ductpresentatie. Informatie: 058-131441. In het artikel 'Laat gemeenten participeren in particuliere monumentenorganisaties', een verslag van een symposium op de Restauratie vakbeurs 1988 in Zutphen is een storende fout geslopen. De gemeente Amsterdam neemt niet voor 6 ton deel in het aandelenkapitaal van de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel NV maar voor 7 miljoen gulden. Dit is ca. 14'/2 pro cent van het geplaatste aandelenkapitaal. Op pag. 23 en 24 van ons vorige nummer zijn de foto-onderschriften verwisseld. Het landhuis op het Amelink staat dus op pag. 23 afgebeeld. De Gereformeerde Oosterkerk van Zwolle (pag. 10) wordt momenteel niet gebruikt omdat zij gerestaureerd wordt. Als dat klaar is wordt de kerk weer in gebruik genomen. De Plantagekerk is een vrijge maakt gereformeerde kerk. Dit boekje gaat over de geschiedenis van deze panden, rijk aan historische inte rieuronderdelen, die onlangs door de Am sterdamse Maatschappij tot Stadsherstel werden gerestaureerd. Een uitgave van Stadsherstel. Prijs 15,- incl. verzendkos ten (020-228993) of 13,— bij het Gemeente archief te Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 36