Congres parallel aan Restauratiebeurs Zutphen RESTAURATIE toenemend besef van de economische waarde van een fraaie stads- en dorpskern trouwens uitermate gunstig. Het betekent, dat bestuurders de bond steeds meer als een belangrijk bondgenoot zullen gaan beschouwen in de strijd om het stads- schoon, waar zij vroeger Heemschut vaak ervoeren als lastige dwarsligger in het proces van economische expansie. Inleider E. C. H. L. Kolen, stafmedewer ker van het Brabants Heem koos een heel andere toegang tot onze Monumentale Toekomst. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, luidde zijn motto. Niet alleen om economische redenen maar ook uit oog punt van vorming is het belangrijk mensen - in dit geval de jeugd - bij monumenten te betrekken. Dat geeft zin aan hun leven, het brengt jongeren esthetisch besef bij, zij le ren hoe ze veranderingen in hun omgeving kunnen waarderen en hoe cultuur en tradi tie in het algemeen te respecteren. Onderwijs Je moet daarbij wel zoveel mogelijk uit gaan van de bekende eigen leefomgeving van jongeren. Dat spreekt het meest aan. En taktisch gezien is het 't beste om aan te sluiten bij de mogelijkheden, die het offi ciële Schoolleerplan biedt. Leerlingen worden immers al overvoerd met alle mo gelijke lesbrieven en brochures. Binnen het vak geschiedenis is bijvoorbeeld de Tachtigjarige Oorlog een prima ingang voor een uitstapje in steden als Alkmaar en Leiden. Kolen vond trouwens, dat er we tenschappelijk onderzoek naar de bele ving van monumenten door de jeugd moet komen. Dan weet je beter wat jongeren het meest interesseert en waar je het best kunt beginnen. Hij adviseerde verenigingen, die jongeren willen interesseren voor het culturele erfgoed, persoonlijk met het do cententeam te gaan praten. Het basison derwijs leent zich het best voor culturele verrijking van het leerplan omdat dit plan meer flexibiliteit kent dan dat van de mid delbare school, waar exameneisen sterker gaan tellen. Vanuit de zaal gaf Leo van der Meule aardige aanvullende suggesties. 'Wend je nooit tot de rector, die vaak door een dikke laag stof wordt geplaagd, maar praat met de leraren zelf, bijvoorbeeld in het horizontale overleg van leraren in een bepaald vak in een gemeente. Of ga met ouders praten in de ouderraad of op een ouderavond. Als de ouders iets belangrijk gaan vinden volgt de school later wel. Andere leuke suggesties vanuit de zaal waren om niet alleen jongeren maar ook interessante groepen als zakenlui en huis vrouwen te benaderen via de Kamer van Koophandel of de Rotary-club resp. de plaatselijke organisatie voor plattelands vrouwen of het vrouwengilde. De discussie met de zaal kwam overigens niet veel verder dan het - overigens nut tige - uitwisselen van tips op het brede terrein van voorlichting en p.r. De zaal was ook een beetje murw gepraat door het verbale geweld van de vele, lange inlei dingen - we hebben ze lang niet alle be sproken. Het wat modieuze marketing- verhaal sprak een beetje voor zichzelf: het weerspiegelt éen ontwikkeling, die overal valt waar te nemen. Toch was het zeker zinvol deze benadering eens expliciet toe te passen op de monumentenwereld, die er beslist zijn voordeel mee kan doen. En voor Heemschut betekent het, dat onze no bele beweging opeens een belangrijke bijdrage blijkt te leveren aan de economi sche (sic)ontwikkeling van dorp en stad. Want een stad, die zijn historische omge ving respecteert, telt economisch meer dan ooit mee. Een boeiend perspectief voor de Bond. Forse bezuiniging op Monumentenfonds Noord-Brabant - Tegen het voorne men om 1,2 miljoen gulden te bezuini gen op het provinciaal Monumenten fonds is de Bond Heemschut in ver weer gekomen. De leden van Provin ciale Staten is verzocht er niet mee in te stemmen. Gezien de toestand waarin de Brabantse monumenten verkeren, acht de bond een derge lijke bezuiniging niet acceptabel. De bezuiniging is inmiddels wel doorgevoerd, zij het dat tegelijkertijd de monumentenwacht met vier ton is versterkt. Over opleiding en training in restauratie- en conserveringstechnieken Op 18 en 19 oktober a.s. wordt in Zutphen een Internationaal Congres gehouden over 'OpleidingTraining'm.b.t. Restauratie- en Conserveringstechnieken. Het Congres vindt tegelijkertijd plaats met de 2e Internationale Vakbeurs voor herstel en behoud van Gebouwen, (Natuur)monumenten, Kunstwerken, Boeken en Archieven 'Res tauratie '88', waar ongeveer 150 bedrijven en instellingen waaronder Heemschut zich zullen presenteren. De beurs is Op 19,20 en 21 oktober. Het Internationale Congres zal plaatsvin den onder auspiciën van Europa Nostra, terwijl het actief wordt ondersteund door het World Monuments Fund (New York), International Council on Monuments and Sites Icomos (Parijs), Association for Pre- servation Technology APT (Ottawa), Union of European Historie Houses Associations (Parijs), International Council of Museums Icom (Nederland), Unesco (Parijs) en de Nederlandse Vereniging van Monumen- tenzorgers (Nvmz). Het doel van het congres is om het huidige potentieel en de toekomstige behoeften inzake 'Opleiding Training' met betrek king tot Restauratie- en Conserverings technieken in kaart te brengen. De work shops (4) zullen worden ingedeeld in ge bouwen, monumentale parken tuinen, De stand van Bet Gelders Oudheidkundig Contact op de restauratie-beurs vorig jaar kunstwerken, en boeken en archieven. Voorts ligt het in de bedoeling om richtlij nen op te stellen met betrekking tot drin gende aktiviteiten voor de nabije toekomst per genoemde discipline, terwijl ook on derlinge raakvlakken kunnen worden be licht. Sub-thema's, die aan de orde komen, zijn: - Specialisering m.b.t. Professionele Trai ning - Doelstellingen bij Technische Training - Opleiding in onderzoeken diagnostiek - Overdracht van toegepaste technologie - Samenwerking met ontwikkelingslanden Beknopte inleidingen zullen worden ge presenteerd door diverse internationaal bekende deskundigen, die worden afge vaardigd door verenigingen, overheden, maar ook door opleidingsinstituten. Het congres omvat 2 plenaire vergaderin gen en 1 dag workshops; tevens zijn werk bezoeken aan o.m. Paleis Het Loo, de Li brije en de Internationale Vakbeurs 'Res tauratie '88' in het programma opgenomen. Het deelnametarief bedraagt 550,- (excl. BTW). Ongeveer 300 deelnemers worden verwacht. Hotelaccommodatie is op aan vraag ruim beschikbaar. Informatie en reservering: Restauratie '88 Congres Postbus 80 7200 AB Zutphen tel.: (05750)-! 51 00 s, Zutphen Heemschut, juli-augustus 1988 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 25