Kijken naar monumenten in Nederland BOEKE Lustrum NJBG Evenementenagenda &V A ANNEMARIE TEN CATE Een uitgave van Bosch Keuning in samenwerking met de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Samenstelling en eindredactie A. P. Smaal, met medewerking van G. Be rends e.a. Vormgeving Peter Koch. De basis voor dit boek vormen de be kende door de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg uitgegeven vouwbladen. Deze vouwbladen ontstonden na het Monumen tenjaar 1975, toen de belangstelling voor monumenten en monumentenzorg een ware vlucht nam en er behoefte was aan snelle informatie en documentatie. Ieder vouwblad behandelt een specifiek onder werp. Zo ook de hoofdstukken in het boek. Deel 1 en 2 van KIJKEN NAAR.zijn nu gebundeld. Achtereenvolgens komen de volgende onderwerpen aan bod: stads- en dorpsgezichten, woonhuizen, kastelen en buitenplaatsen, kerken, boerderijen, mo lens, historische orgels, vestingwerken, klokken en torenuurwerken, kleur en schilderingen en historisch straatmeubi- lair. Tot slot een literatuur- en adres senlijst, een fotoverantwoording en een plaatsnamenregister. Uit deel 1 werd het hoofdstuk '...en andere monumenten; sta tions, watertorens, stoomgemalen en vuur torens' helaas niet in deze nieuwe uitgave overgenomen. Rijk geïllustreerd Het boek is rijk geïllustreerd - zowel de zwart-witte als kleurenfoto's zijn zorgvul dig geselecteerd - en geeft dan ook in kort bestek een overzicht van de enorme rijkdom die ons land aan monumenten kent. De tekst is vlot geschreven en geeft beknopt per hoofdstuk de geschiedenis c.q. een overzicht van het betreffende on derwerp. In het hoofdstuk 'stads- en dorpsgezichten' wordt bijvoorbeeld uit eengezet welke uiteenlopende vormen van bebouwingen er door de eeuwen heen hebben plaats gevonden: van terpdorp en brinkdorp (zogenaamde kemdorpen) tot de lintbebouwing langs waterwegen, dij ken en wegen. Vele overzichtsfoto's en kaarten maken de tekst verder duidelijk. Zo wordt in het hoofdstuk 'Woonhuizen' aan de hand van tekeningen en plattegron den de ontwikkeling van het middel eeuwse stadshuis geschetst. Aanvankelijk een houten 'rookhuis' dat vooral in ver band met brandgevaar steeds meer ste nen onderdelen krijgt en tenslotte uitgroeit tot een volledig stenen huis met kelder, souterrain en één of meer verdiepingen. De plattegrond wordt ook steeds ingewik kelder. Verder worden de verschillende vormen van ramen, deuren en daken toe gelicht. Het Schröderhuis van Rietveld (1924) vormt de overgang van het traditionele naar het moderne bouwen en wordt be schreven als 'een van de jongste monu menten onder de woonhuizen'. Ruim aan dacht krijgen vervolgens de kastelen en buitenplaatsen, monumenten die bij me- De omslag van 'Kijken naar monumenten in Nederland!' nigeen de fantasie prikkelen en derhalve een grote groep geïnteresseerden trek ken. Aan het eind van dit hoofdstuk een stukje over tuinen en Nederlandse tuin architecten^ Leerzaam is het hoofdstuk over kerken waarin op een begrijpelijke manier met behulp van tekeningen en plattegronden de verschillende onderdelen van de kerk bouw worden uitgelegd, naast uiteraard geschiedenis, gebruik en plaats van de kerk in de samenleving. In ons land nemen orgels een bijzondere plaats in. Nederland telt ruim 600 historische orgels, een uniek aantal, en deze monumenten behoeven een speciale zorg. In de inleiding van dit hoofdstuk wordt opgemerkt dat het '...beoogt de geïnteres seerde leek wat bescheiden informatie te verschaffen', een opzet die volledig ge slaagd genoemd mag worden. Voor het hoofdstuk 'Klokken en torenuurwerken' waarin o.a. het ambacht van klokkengieten wordt toegelicht, geldt in feite hetzelfde. Historisch straatmeubilair Historisch straatmeubilair is een onder deel van monumentenzorg dat gelukkig steeds meer aandacht krijgt. Het zijn vaak onopvallende voorwerpen of details van onze omgeving, zoals bestrating, putten, bewegwijzering enz enz. Vaak wordt ver wijdering niet eens opgemerkt. Het onder de aandacht brengen juist van deze kleine monumenten is dan ook uitermate belang rijk. Wij moeten gezamenlijk zorgdragen niet alleen voor grotere erfstukken maar ook voor kleine sfeerbepalende en onmis bare onderdelen van onze samenleving. 'Kijken naar Monumenten in Nederland' is een zorgvuldig uitgegeven boek. Voor iedereen is de aanschaf van dit boek alles zins de moeite waard; niet alleen voor mensen die thuis al bladerend en lezend van de schoonheid van ons land willen ge nieten, maar ook voor reislustigen ter voorbereiding van uitstapjes op cultuurhis torisch gebied. Saam, Bosch en Keuning, 1988,192pp. ISBN 90.246.4629.4 Speciale Heemschut- prijs 25,--, waarvoor het boek zonder portokosten wordt thuis gestuurd. Ook verkrijgbaar in de boekhandel. Dertig jaar geleden is het alweer dat de NJBG (Nederlandse Jeugdbond voor Geschiedenis) werd opgericht. Dit zesde lustrum willen we dan ook uitbundig gaan vieren: 24 september 1988 gaan we in Delft een feestje bouwen. Natuurlijk is aan dit lustrum een reünie van oud-leden verbonden. Daarom willen we alle oud-leden hier oproepen zich op te geven voor deze bijeenkomst. Heb je zin om je vrienden van de NJBG nog eens te ontmoeten, geef je dan op. Dit kan schriftelijk: Bureau NJBG, Prins Willem Alexanderhof 5, 2595 BE Den Haag, ow. lustrum 1988. Maar ook telefonisch: op maandag en vrijdag tussen 14.00 u en 17.00 u on der nummer 070-476598. Céleste Kluts 20-8/ Tentoonstelling over dijkverzwa- 14-9 ring Neerijnen en de gevolgen op Waalbandijk 21, aldaar. Open van 10-8 uur. Ook open op 17 september. 27-8 Fietstocht door het Land van Vollenhove, georg. door Re giocontact Vecht/Veluwe/IJssel- streek. Inl. tel. 03417-57212. 17-9 Open Monumentendag (zie ook pag. 3 en 4). 4-9 De sanering van Dordrecht na t/m WO n. Expositie tekeningen in 29-10 het Gemeentearchief aldaar. Tot en met 4-9 in het Dordrechts museum Dordtse landschappen en riviergezichten'. 8-10 Excursie Heemschut Limburg naar Noord-Limburg. Zie pag. 5. 22-10 Landelijke Heemschutdag 1988 in Middelburg en Zierikzee. Zie pag. 4. 19, Restauratiebeurs '88 in Zutphen 20, en congres (18,19 okt.) over res- 21-10 tauratie en conserveringstech nieken (zie pag. 25). 10 Heemschut, juli-augustus 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 10