Klassiek en postmodern ontmoeten elkaar in 'Zilverfabriek' van Mexx JAAP KAMERLING Molen De Roos vóór 1984, toen het wiekenkruis van de Delflse stellingmolen werd afgenomen. In 1988 hoopt 'De Hollandse Molen'met de omvangrijke restauratie te kunnen beginnen. Rechts Molen de Roos ontdaan van het wiekenkruis in maart 1986 (foto's JIJ. de Koning). ingrijpende restauratie de Oostendorper watermolen feestelijk werd geopend. Elke molen is gemiddeld eens in de twaalf jaar toe aan een grote opknapbeurt. Dat kost handenvol geld. Daarnaast vra gen molens, blootgesteld als ze zijn aan weer en wind, veel en regelmatig onder houd. Voor een verantwoorde instandhou ding van het molenbestand is jaarlijks tien miljoen gulden nodig. Een belangrijk deel van die kosten wordt gedekt door subsi dies van rijk, provincies en gemeenten. Maar de rest moet komen van particulie ren, bedrijven, moleneigenaren en molen organisaties. 'De Hollandsche Molen' kan helpen aan adressen van regionale molen organisaties. Men kan ook lid worden van 'De Hollandsche Molen', vereniging tot be houd van molens in Nederland, Heren gracht 476,1017 CB Amsterdam. Giro 11 35 90, rekening bij de Rabo-bank 39.37.60.170. Minimumcontributie 25,— per jaar, jeugdleden tot 17 jaar 12,50. Sinds ruim een jaar is in de Zuidhollandse gemeente Voorschoten vlakbij Leiden een schitterend staaltje van hergebruik van een bekend industrieel monument te bewonde ren: de voormalige Zilverfabriek van Van Kempen en Begeer. Nu in gebruik als interna tionaal hoofdkantoor van het modieuze Modehuis Mexx. Wie vanuit Leiden het mooie dorp Voorschoten binnenkomt laat met een lichte verrukking zijn blik rusten op de liefst 70 meter lange neo-klassieke voorgevel met de bekende boogramen en tot voor kort geschilderd in wit met okergele banen, kleuren, die 's zomers aangevuld werden met het vrolijke oranje van de zonnewering. Een paar jaar geleden liet ook Mexx zijn oog vallen op deze fraaie gevel. Het mode huis, dat aan uitbreiding toe was wilde een representatief onderkomen in de Rand stad, dat qua architectuur en vormgeving aan kon sluiten bij de life-style van het trendy modehuis, samen te vatten met de woorden: jong, vrolijken energiek. Men besloot de bekende Amerikaanse post moderne architect Robert Stern te vragen een ontwerp te maken voor een nieuw complex achter de voorgevel, die op de Rijksmonumentenlijst staat. De klassieke gevel uit 1858 en de nieuwbouw zouden op fraaie wijze moeten harmoniëren. Architect Stern en zijn projectarchitect Craham Wyarr besloten overeenkomstig hun postmoderne principes - moderne materialen, maar teruggrijpend naar klas sieke stijlelementen - in te spelen op de historische situatie en ontwierpen een ge slaagde combinatie van oud- en nieuwbouw. Op een enkele vleugel na werd vrijwel alles achter de monumentale voorgevel gesloopt en ontstond er door moderne toevoegingen van twee ver diepingen een nieuw U-vormig complex rond een halfopen patio. Aan de achter zijde is hieraan een fraai carrouselvormig paviljoen van staal en glas toegevoegd, waarin het bedrijfsrestaurant is gevestigd. De patio is voor een deel overdekt, waar door een ruime acht meter hoge hal als entree ontstond. Art déco Het glas van de hal met zijn sterk ruimtelijk effect weerspiegelt zich in een verstilde vijver evenwijdig aan de hal, waarmee ar chitect Stern ook nog het traditioneel-Hol- landse aspect van het waterland vorm kon geven. Waar vroeger kolossale machines munten, sieraden en edelmetalen bestek vervaardigden klopt nu het creatieve hart van een prestigieuze textielonderneming. De vroegere nogal sombere ambachtelijke ruimte, die van hokjes, gangetjes en deur tjes aan elkaar hing en sterk verpauperde is nu vervangen door een kleinschalig ge bleven ensemble van lichte modieuze kan- toorvertrekken in klassieke stijl met hier en daar vleugjes art déco en Indian style (een groot deel van de directie is immers uit India, waar de produktie gedeeltelijk plaatsvindt, afkomstig). De heersende kleuren zijn: grijs, wit, zwart en naturel. Binnenkomend in het nieuwe gebouw trof me vooral de enorme entree-hal met zijn De gerestaureerde monumentale voorgevel van het hoofdkantoor van Mexx, de voormalige zilverfabriek in Voorschoten (foto Mexx). m li' t' Ut wst. 8 Heemschut, juni 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 8