NIEUWS UIT DE PROVINCIES Noord-Holland Zuid-Holland Utrecht Flevoland Limburg Zeeland Groningen Exposities in Voorburg Monumentale kerken Denk aan architectuur AZU denkt aan sloop boerderij Verminkte 'Meerpaal' Plan Heuvel Vakwerkhuis in gevaar Visafslaghuiéje Pepergasthuis in restauratie Noordelijkste Berlage geen gemeentehuis meer Tot en met 28 augustus wordt in Museum Swaensteyn in Voorburg de tentoonstelling 'Soetigheydt des Buyten-levens' gehouden. Deze expo sitie t.g.v. de viering van 2000 jaar Voorburg gaat over de talrijke buitenplaatsen langs de Vliet, waarvan er hierboven een op de foto staat: de buitenplaats Middenburg uit 1869. Hier woonde tot 1917 Madelaine Vriese-Schiff. Thans is er de Dienst Openbare Werken van Voorburg gevestigd. Tegelijkertijd met deze tentoonstelling is er in het oude buiten van Constantijn Huygens de expositie 'Leven en leren op Hofwijck'. De vereniging Hofwijck viert er haar 75-jarig bestaan mee. (foto uit Voorburg op oude ansichten) Amsterdam - In de gemeentelijke Nota Kerkgebouwenbeleid zijn voor het eerst alle Amsterdamse kerken geïnventariseerd. Het zijn er 181, waarvan er 44 op de Rijks monumentenlijst staan. Uit de nota blijkt dat het met de kerken die werden gebouwd tussen 1860 en 1940, niet bijster goed gaat. Er zal tot 1997 jaarlijks 1,5 miljoen uit het Stadsvernieuwingsfonds moe ten worden gereserveerd voor hun restauratie. Van deze 'jongere' ker ken zouden er 22 naar de Rijkslijst moeten, vindt de Monumenten commissie. Rotterdam - De gemeentelijke monumentencommissie heeft kri tiek op de nota 'Vernieuwing van Rotterdam', die te veel nadruk legt op dynamiek en helemaal niet op een herkenbaar stadsbeeld. Aan het bewaren en herkennen van be staande kwaliteiten in de stad wordt veel te weinig aandacht be steed. Rotterdam verminkt zijn ver leden. De commissie mist een hoofdstuk over de architectuur in de stad. Begrippen als monumen tenzorg en monumentenbeleid ko men in de nota niet voor. Rotter dam wil volgens B en W het image van cultuurstad, maar dan is een aparte paragraaf over architectuur in een vernieuwingsnota hard no dig, meent de commissie. Utrecht - Het Academisch Zieken huis Utrecht (AZU) wil de monu mentale 19e-eeuwse boerderij met schuren aan de Hoofddijk 49 ko pen van het Utrechts Landschap. Het AZU wil tot sloop overgaan en op dezelfde plek een kinderdag verblijf bouwen. De voorzitter van het AZU-bestuur, mevrouw Th. Harteveld, tevens voorzitter van de gemeentelijke monumentencom missie, schrikt van de plannen en vindt dat de boerderij eigenlijk meer thuishoort op de monumen tenlijst. Leden van de monumen tencommissie vragen zich af waarom het AZU de boerderij niet verbouwt tot kinderdagverbijf. Dronten - Volgens een uitspraak in kort geding voor de rechtbank in Zwolle mag de gemeente Dron ten het gemeenschapscentrum De Meerpaal verbouwen, ook al wordt daarmee het originele ontwerp van architect F. van Klingeren ingrij pend aangetast. Rechtbankpresi dent Mr. F. C. Fliek stelt in zijn von nis dat 'De Meerpaal' als monu ment moet worden aangemerkt. Het gemeentelijk verbouwingsplan voor 5,5 miljoen is weliswaar een vergaande ingreep in Van Klinge- rens architectuur, maar dat neemt volgens mr. Fliek niet weg dat het multifunctioneel centrum in de eer ste plaats dient te voorzien in het gebruik dat de opdrachtgever voor ogen staat. 'De Meerpaal' vol doet niet meer aan de oorspronke lijke bestemming van multifunctio neel gebouw, oordeelt de recht bankpresident. Verbouwing be perkt het exploitatieverlies waar door 'De Meerpaal' zijn bestaans mogelijkheid houdt. De architect, die zich beriep op ar tikel 25 van de Auteurswet, had een verbod geëist van de verbou wing omdat deze tot misvorming of verminking van zijn schepping zou leiden. Hij is inmiddels ook een bo demprocedure hierover begon nen. De rechtbankpresident legde er de nadruk op dat deze proce dure tot een ander resultaat kan leiden. Eindhoven - Nu het plan Heuvel nog niet is afgerond, willen B en W nog geen standpunt innemen over plaatsing op de monumenten lijst van enkele panden aan de Markten de Nieuwstraat. Er is nog onvoldoende inzicht in de gevol gen van handhaving van de pan den voor de gewenste ontwikke ling van het terrein Heuvel. De ge meentelijke monumentencommis sie wil Markt 1-2,3,8,9-9a en 10-11 op de monumentenlijst laten plaat sen en ook Nieuwstraat 13-13a en 17 tot 21. Zierikzee - Het vakwerkhuis in het Vrijpoortje dreigt te worden ge sloopt. De eigenaar wil voor res tauratie van het ernstig vervallen monument niet meer dan 50.000 neerleggen en restauratie is ge schat op 425.000. Na aftrek van rijkssubsidie kost het de gemeente minstens 128.000. De gemeente raad is op de hoogte gesteld, maar kan nog geen beslissingen nemen, nu de situatie nog onzeker is. Bur gemeester mr. J. P. M. Assel- bergs zei dat thans alleen vaststaat dat de gemeente op kosten van de eigenaar werkzaamheden aan het pand mag uitvoeren als de toe stand gevaar gaat opleveren voor voorbijgangers. Goes - Het huisje van de voorma lige visafslag aan de Turfkade wordt weer 'als nieuw' en in de ori ginele staat teruggebracht. Het mo numentje uit de 17e eeuw heeft ernstig te lijden van zure regen en achterstallig onderhoud. De beton nen bank naast het huisje moet plaats maken voor houten bankjes waarop vroeger de vishandelaren handel dreven. Het gietijzeren hek wordt tegelijk opgeknapt. In het achthoekige huisje zelf worden de plavuizen vloer en het houtwerk bijgewerkt. Groningen - Het middeleeuwse Pepergasthuis, waarin nu dertig woningen zijn ondergebracht, krijgt een grondige opknapbeurt. Er komen minder, maar grotere woningen in en het sanitair wordt gemoderniseerd. De architect ir. L. W. Barneveld maakt nu een en ander bestekklaar. Het poortje van het gasthuis aan Achter de Muur vertoont scheuren en verzakt als gevolg van de werk zaamheden in de ernaast gelegen bouwput voor het casino aan het Kattendiep. Het oude gebouw loopt hierbij geen direct gevaar, maar het herstel dient nu wel ter stond ter hand te worden geno men, wil men een zeer grote en dus bijna onbetaalbare restauratie voorkomen. Het werk gaat nu al twee tot drie miljoen gulden kosten. Usquert - Door gemeentelijke her indeling wordt het gemeentehuis van Usquert overbodig, maar nu het gemeentebestuur nog wat over het bouwwerk te zeggen heeft, wil het dit historisch waardevolle ge bouw van H. P. Berlage laten op knappen en stelt voor dit doel het overschot van 1,5 ton op de ge meenterekening van 1985 beschik baar. De gemeente wil een totaal plan maken en deskundigen van buiten de gemeente inschakelen. Het gebouw zal een openbare functie moeten krijgen. Er zijn al stemmen opgegaan om er een ar beidersmuseum van te maken. Voor het bepalen van een defini tieve bestemming vindt men het moment nog te vroeg. Het gaat er de gemeente nu alleen om het enige gebouw van Berlage in het noorden van het land veilig te stel len. Heemschut, juni 1988 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 21