BOEKEN/VERENIGING Verschenen Algemene Vergadering Jaarverslagen/ jaarboeken De Peperklip van Carel Weeber in Hotteraam. Repertorium voor de geschiedenis der bouwkunst Samengesteld door wijlen J. J. Vriend; be werkt door ing. J. de Vos. Nieuw in deze 8e druk is de aanwezigheid van foto's. Of dit een verbetering is valt te betwijfelen om dat ze vaak (te) klein werden afgedrukt. Bovendien geven tekeningen in een der gelijke opzet veel meer duidelijkheid. De indeling van het boek is chronologisch, naar stijl en per land. De hoofdstukken zijn vervolgens onderverdeeld in tijd, plaats, geschiedenis, godsdienst, karakter van de bouwwerken, ornament, materialen en soorten bouwwerken. Ieder hoofdstuk wordt afgesloten met een overzicht van vaktermen, een verklarende woordenlijst. Een gemis is echter een totaalregister op deze verschillende lijsten. Er worden zeer summier zoveel mogelijk karakteristieken van alle bouwstijlen - van de Egyptenaren tot en met de paalwoningen van Piet Blom en de Peperklip van Carel Weeber- be schreven. Naarmate men in het boek vor dert wordt de tekst onzorgvuldiger. Waarom wordt van de ene architect wel het geboorte- en sterfjaar gegeven en van de andere niet? En de datering van de ver melde bouwwerken bijvoorbeeld in het laatste hoofdstuk ontbreekt volledig. Men kan echter in 150 bladzijden geen volle digheid verwachten noch dat alle feiten up-to-date, c.q. juist zijn, maar ietwat meer nauwkeurigheid toch wel. Met name om dat dit boek vooral bestemd is voor het onderwijs. Ondanks deze kanttekeningen is het voor degenen die snel een overzicht wensen van 's werelds bouwkunst wel een aardig en betaalbaar boekje. Amerongen, Delta PressB.V., 1987. ISBN 90.6674.306.9.151 pp. Prijs21,50. De geschiedenis van het Zuid-Limburgse landschap Door drs. J. Renes. Uitgegeven in samen werking met de Stichting Maaslandse Mo nografieën te Maastricht en Uitgeversmij Limburgs Dagblad BV te Heerlen. Het boek is het resultaat van een cultuurhisto risch landschapsonderzoek dat de Stich ting Bodemkartering uitvoerde in opdracht van het Provinciaal Bestuur van Limburg, omvattend het gebied ten zuiden van de Gemeente Echt. Een diepgaande studie, waarin de geschiedenis van dit gebied van de Prehistorie via Middeleeuwen tot van daag de dag nauwkeurig verhaald wordt. Over nederzettingsvormen, bouwkunst, tuinen, landbouw, winning van delfstoffen, recreatie, industrie enz., kortom alle facto ren die invloed hebben gehad op de ver anderingen in het landschap. Vijf kaarten worden in een aparte map erbij geleverd. Kaarten en tekst kunnen op verschillende terreinen worden toegepast. De belang rijkste zijn de herziening van het streek plan Zuid-Limburg, waarin de toetsing van de landinrichtingsplannen en gemeente lijke bestemmingsplannen aan het streek plan, beheer van verschillende soorten landschapselementen en monumenten zorg. Een grondige studie, met veel kaart en fotomateriaal en een uitgebreid noten- apparaat. Assen, Van Corcum, 1988.265pp. ISBN 90.232.2263.6. 2 dln in slipcase (1 deel be vat 5 kaarten). Prijs 125,- Vergeten monumenten in Amsterdam In dit boekje worden een zestigtal, ver spreid over de binnenstad gelegen, monu menten genoemd en afgebeeld, waarvoor B en W van Amsterdam een herstelplan voor ogen hebben. Ter verwezenlijking van dit plan heeft het college een externe organisatie ingeschakeld: de N.V. Bouw fonds Adviesgroep (onderdeel van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten). Het Bouwfonds benadert de eigenaren van be treffende monumenten, doet haalbaar heidsonderzoeken, overlegt met de eige naren en kan desgewenst de restauratie begeleiden en uitvoeren. Het haalbaar heidsonderzoek wordt op kosten van de overheid verricht en de rol van de over heid is om voor snelle beschikbaarstelling van de subsidies te zorgen, dus ook voor de daarmee samenhangende woningver betering. De tijd zal uitmaken hoeveel van deze 60 monumenten daadwerkelijk ge restaureerd gaan worden. Een uitgave van het Bouwfonds Neder landse Gemeenten te Hoevelaken. AMtC De stad van de toekomst Tussen crisis en renaissance; onderred, van dr. Nico Nelissen. Dit boek bevat een tiental bijdragen van diverse auteurs over de overgangsfase waarin de hedendaagse stad zich bevindt. Een afscheidsbundel voor Prof. dr. Theo Guffens en tevens 'ter nagedachtenis' aan de studierichting ur bane en rurale sociologie aan de K.U. Nij megen. Op een zeer theoretische manier worden in deze bundel groei, bloei, verval en crisis van onze steden en hun toekomst vanuit verschillende gezichtspunten be schreven. Er wordt een poging tot beeld vorming gedaan hoe de stad er bij de ko mende eeuwwisseling uit zal zien. Een greep uit de verschillende aspecten en be naderingen: deomografische ontwikkelin gen, bevolkingsbeleid en -groei, sociaal ecologische patronen, bestuurlijke proble men, huren en kopen in de stad van de toekomst, de man-vrouw verhoudingen en de stad, sterkten en zwakten van groeiker nen en uiteraard stadsplanning en -ver nieuwing. Als deel 10 uitgegeven in de reeks Caro- lingia Impressa waarin o.a. publicaties worden uitgegeven die door studie aan de K.U. te Nijmegen tot stand zijn gekomen. Zeist, Kerkebosch, 1988.222pp. ISBN 90.6720.034.4. Prijs f27,50. Op 25 juni wordt om 11.00 uur in Stadskas- teel Oudaen, Oude Gracht 99 te Utrecht de jaarlijkse Algemene Vergadering van de Bond Heemschut gehouden. Uw aanwezig heid wordt bijzonder op prijs gesteld. Voor de agenda zie het vorige nummer pag. 5. Rijksdienst voor de monumenten zorg, jaarverslag 1986. Verkrijgbaar bij het distributiecentrum Overheidspublicaties, 's-Gravenhage, postrekening 751. ISBN 90 346 1268 6. Prijs 12,50. Jaarboek Oud-Utrecht 1987; een uit gave van de vereniging tot beoefening en tot verspreiding van de kennis der geschiedenis van stad en provincie Utrecht. Administratie, H. van Zuylen, Robijnlaan 22,3523 BX Utrecht. Rotterdams jaarboekje 1987, tevens jaarboekje van het Historisch Genoot schap Rotterdam, onder red. van drs C. O. A. baron Schimmelpenninck van der Oije. Rotterdam, W. L. J. Brusse, 1987.308 pp. Jaarboek 1987; uitgave van de Ge schiedkundige Vereniging DIE HAGHE. Lidmaatschap 40,- per jaar. Informatie bij Mevrouw A. M. van Oor- souw-Wijnen, Suezkade 166,2517 CE Den Haag. (tel. overdag 070-636727). Heemschut, juni 1988 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 15