Het Arsenaal op schaal 1 op 1500 (uit Bouw nr. 14/151984) tweede visie gerestaureerd. Dat deze hou ding verleden tijd is bewijst de Rijksge bouwendienst overtuigend in haar laatste projecten. Houding drie is de trend. Een gebouw is met de tijd, gebruiken en met de samenleving meegeëvolueerd. De opeenvolgende aanpassingen vertellen de geschiedenis ervan. Zo zullen de ingrepen van deze tijd en de ingrepen van de toe komst ook hun verhaal vertellen. Door nieuwe technieken en werkwijzen is steeds vaker conservatié mogelijk. Het Arsenaal in Leiden bijvoorbeeld heeft een hele nieuwe fundering gekregen naast de oude. Soms is het goedkoper als het ge bouw helemaal wordt leeggehaald op de gevels na. Zo een forse ingreep laat Mart van Schijndel zien bij de verbouwing van de voormalige artilleriestallen, nu onder deel van Centraal Museum Utrecht. Door het krappe budget is besloten alleen de verschijningsvorm, de ruimtelijke indeling en de daglichttoetreding. Elementen van de tweede orde zijn bv, trappen, raamin- delingen, betimmeringen en plafonds; ze zijn meer afhankelijk van de functie van het gebouw. De elementen van de derde orde zijn het meest gevoelig voor slijtage en mode; ze betreffen de afwerking en in richting, bv. de afwerking van vloeren, wanden en plafonds, sanitair en lichtarma- turen. Hierna wordt een programma van eisen vastgesteld. Een illustratie zijn de volgende vier ge bouwen. Het in gebruik nemen door de nieuwe functie maakte forse ingrepen noodzakelijk. De oplossingen lijken lo gisch en het resultaat is leerzaam. Kantongerecht In het gebouw van het kantongerecht in meerwaarde geeft. Opvallend zijn de nieuwe dakkapellen. Omdat meer ruimte nodig was, moest ge bruik gemaakt worden van de ruimte on der de kap. Er was behoefte aan veel dag licht. Historiserende dakkapellen werden afgewezen. De gewaagde stalen lichtope ningen, zoals die te zien zijn aan de voor gevel, zijn het resultaat. Opmerkelijk is ook de integratie van de installatie. In verband met eventuele latere wijzigingen is niet gekozen voor wegwer ken van leidingen in de muren. De leidin gen bevinden zich nu tussen de dubbele vloer en in verticale schachten. Aansluitin gen van electriciteit, verlichting en tele foon bevinden zich in zelfstandige verti cale zuilen. Een combinatie van terug-restauratie, renovatie, reparatie en nieuwbouw. Zo is een eenheid ontstaan waar de nieuwe toe voegingen ingetogen van karakter zijn. Alle toevoegingen zijn los gehouden van de historische bouwdelen, en op eigen tijdse wijze vormgegeven. Het snelfiltergebouw in Rotterdam (foto Loulou Timmermans) buitenmuren te behouden en deze op nieuw in te vullen. Maar welke argumenten zijn door slaggevend in het spanningsveld tussen behoud van het waardevolle en aanpas sing aan de eisen van de nieuwe functie? Systeem De Rijksgebouwendienst heeft gepro beerd een systeem te vinden, waarin de waarde van een monument in onderdelen objectief wordt vastgelegd. Alleen dan kunnen aspecten van behoud of herstel en aanpassing of vernieuwing met elkaar ge wogen worden. In dit systeem worden aan de hand van archief en bouwhistorisch onderzoek drie ordes onderscheiden. Tot de eerste orde behoort de structuur van het gebouw. De bouwmuren, gevels, vloer- en kapcon structie, maar ook de stedebouwkundige Utrecht is de hoofdconstructie hersteld in de oorspronkelijke 17de eeuwse toestand. In de kelder is bestaand siermetselwerk aangevuld; 18de eeuws stucwerk, dat men ontdekte achter de betimmering is geres taureerd. Op enkele plaatsen zijn de ge volgen van vroegere verbouwingen gewij zigd. Om de twee verst uit elkaar gelegen panden te verbinden is een licht stalen pa viljoen in de tuin aangelegd. Door deze routing voor het publiek blijft het hoek pand het domein voor de rechters: daar zijn werkkamers en een vergaderzaal. Het dak van het paviljoen is als gevel behan deld, omdat men vanaf de verdiepingen er zicht op heeft: de dakbedekking is van lood, wat een harmonieus geheel geeft met de tuin waar ook grijstinten zijn toege past, o.a. in het kunstwerk dat een hoek van de tuin vult en deze een duidelijke Mauritshuis Op een zelfde manier is men in het Mau ritshuis te werk gegaan. Ook hier is een gedeelte nieuwbouw toegevoegd. Door ruimtegebrek was men genoodzaakt tot uitbreiding. Een heldere oplossing werd gevonden na historisch onderzoek. Een later dichtgemetselde gang bevond zich onder het voorplein. Dit was de aanleiding tot het maken van twee volledige lagen on der het voorplein. Opmerkelijk is dat het gelukt is deze ruim tes open en licht te houden. De verbindingen tussen kap en zolder vloer, zowel als die van de verdiepings vloer met de buitenmuren zijn hersteld. De deuropeningen in de hoeken van de kabi netten zijn volgens de 17de eeuwse platte grond teruggebracht. Voor de leidingen is gebruik gemaakt van de oude rookkanalen. In de venster banken is de luchtaanvoer opgenomen. De afvoer verloopt via panelen in de schoor steenmantels en plafonds. De materiaal keuze en detaillering is zorgvuldig, met gevoel voor kwaliteit. Nieuwe elementen in eigentijdse materialen zijn gecombi neerd met het achttiende eeuwse interieur, en versterken elkaar. Arsenaal De Universiteit van Leiden heeft een aantal jaren geleden enkele nieuwbouwprojec ten aan de Witte Singel voltooid. Temid den daarvan staat het oude Arsenaal, welke bijna was gesloopt. Nu bevinden zich hierin de faculteiten sinologie en japa- nologie. Het Arsenaal met zijn twee verdiepin gen en een kap, is vrij goedkoop ge bouwd. De massieve muren hadden vocht- Heemschut, mei 1988 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 9