Het dak zit erop RESTAURATIE Kerkepad 1988 eind mei weer van start 1 Restauratie missiekapel Heythuysen: De restauratie van de Missiekapel in Heyt huysen, het enige neoclassisistische bouw werk in Limburg, vordert voorspoedig. Van de kapel zijn alle in slechte toestand verkerende zaken gesloopt. De bovenste 40 a 50 cm van de muren is vervangen. In de plaats van het destijds gebruikte eiken hout komt tropisch hardhout. Inmiddels is een nieuw dak op de kapel geplaatst. Dit dat zal met leien worden gedekt. De fundering van de oorspronkelijk te- rugstaande gevel is teruggevonden. Hierop zal een nieuwe voormuur worden opgetrokken. De vier pilaren die de tim paan dragen staan weer vrij. In de gevel- wand komen geen ramen. De toegangs deur in die muur krijgt geen kozijn. Het formaat van de destijds gebruikte bak steen komt niet meer overeen met de thans bestaande formaten. Tevens bleek een aantal stenen een, onderling verschil lend, profiel te hebben. De benodigde ste nen zullen nu speciaal vervaardigd wor den door steenfabriek Corubona te Hae- len. De fabriek denkt over ongeveer zes weken de rond 2000 stenen te kunnen le veren. Vanwege de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg bracht Ir. Uppelschoten een bezoek aan het werk. De heer Uppelscho ten was vol lof over de gemaakte vorderin gen. Er wordt zeer secuur gewerkt. Men heeft duidelijk plezier in dit zeer ambach telijke project. Verwacht wordt dat de res tauratie van de buitenzijde van de kapel vóór de bouwvakantie gereed zal zijn. De missiekapel in de steigers (foto: H.J. v.d. Borgh) De gemeente Heythuysen heeft helaas de kapel nog steeds niet willen plaatsen op de prioriteitenlijst van de rijksregeling voor restauratie-monumenten. De Stichting Vrienden van de Missiekapel heeft het ge meentebestuur nogmaals verzocht op dit punt initiatieven in de richting van de ge meenteraad te willen ontplooien. Het bouwkundig herstel van de kapel kan ge heel worden uitgevoerd dankzij de fond sen (meer dan een ton) die nu door de Stichting bijeengebracht zijn. De zeer ac tieve fondswerving door de voorzitter, drs. C.J.J.S. Majoor, mag in deze met ere ge noemd worden. Voor de detailafwerking van de kapel, on der andere de binnenzijde, zijn echter nog middelen nodig. Voor het afwerken van het tongewelf bijvoorbeeld, moet gedacht worden aan een bedrag van ongeveer 30.000,-'De Stichting wil actie gaan voe ren om dit bedrag op korte termijn bij el kaar te krijgen. Niet onvermeld mag blij ven dat tijdens een camavalstreffen in Heythuysen op 22 november j.1., door le den van het bestuur van de Stichting werd gecollecteerd onder het mottoVeur de Kapel, Dankewel. De collecte, bij zeer slechte weersomstandigheden, bracht meer dan 400,- op! Het zal duidelijk zijn dat de Stichting voor iedere bijdrage ten behoeve van de restauratie zeer erkentelijk blijft. Voor de genen die het werk van de Stichting willen steunen staat bankrekening 12.22.35.045 of gironummer 10.40.226 (t.n.v. RABObank Heythuysen, onder vermelding: Missieka pel) ter beschikking. P. Michielsen, secretaris van Provinciale Commissie Heemschut Limburg en Vrienden van de Missiekapel Heythuy sen'. Ook voor deze zomer heeft de NCRV-tele- visie weer een aantal 'Kerkepad'-routes uitgezet. Het zijn er negen, die dit jaar op dinsdagmiddag, met een herhaling op de zelfde avond, op het scherm te zien zijn. Zoals gebruikelijk staan de kerken, musea en andere gebouwen op de routes de twee zaterdagen na de uitzending van 10 tot 17 uur open voor bezoekers. De routes be ginnen en eindigen dit jaar in Utrecht, ter wijl in de twee week een uitstapje naar België wordt gemaakt. Heemschut zal weer zoveel mogelijk met een standje zich aan de Kerkepad-bezoekers presenteren. Het overzicht van de routes en de be zochte plaatsen ziet er als volgt uit: Utrechtse Heuvelrug Uitzending: 31 mei. Bezoekzaterdagen: 4 en 11 juni Scherpenzeel, N.H. kerk; Leersum, N.H. kerk; Doom, N.H. kerk en kasteel Doom; Cothen, N.H. kerk; Wijk bij Duurstede, N.H. kerk. Brugge (België) Uitzending: 7 juni. Bezoekzaterdagen: 11 en 18 juni O.L.V. kerk, Heilige Bloedkapel (boven- en onderkerk), Ver. Prot. kerk, N.H. kerk, St. Armakerk, Jeruzalemkerk, St. Walburg- kerk, kantcentrum met school, Museum voor Volkskunde, St. Jacobskerk, St. Salva- torkerk, Gruuthusemuseum. Gaasterland Uitzending: 14 juni. Bezoekzaterdagen: 18 en 25 juni Lemmer, N.H. kerk en R.K. kerk; Wyckel, N.H. kerk; Harich, N.H. kerk; Woudsend, N.H. kerk en R.K. kerk en 't Pontje (voor malige Doopsgezinde kerk); Sloten, N.H. kerk. West-Brabant Uitzending: 21 juni. Bezoekzaterdagen: 25 juni en 2 juli Willemstad, N.H. kerk; Fijnaart, N.H. kerk; Oud-Gastel, R.K. kerk; Oudenbosch, R.K. kerken, N.H. kerk en Zouavenmuseum. Zuid-Holland Uitzending: 2 augustus. Bezoekzaterdagen: 6 en 13 augustus Zevenhuizen; Bleiswijk; Zoetermeer; Voor burg met museum Hofwijck; Rijswijk met Tollenmuseum (alle kerken zijn N.H.). Noord-Oost-Groningen Uitzending: 9 augustus. Bezoekzaterdagen: 13 en 20 augustus Finsterwolde; Oostwold; Mldwolda: Scheemda; Heiligerlee, klokkenmuseum; Winschoten met Luth (alle kerken zijn N.H.). Noord-Holland Uitzending: 16 augustus. Bezoekzaterda gen: 20 en 27 augustus Heemskerk; Castricum; Heiloo; Egmond al d Hoef; Bergen (alle kerken zijn N.H. en één R.K. kerk in Heiloo). Noord-Brabant Uitzending: 23 augustus. Bezoekzaterda gen: 27 augustus en 3 september Waalwijk, twee N.H. kerken; Loon op Zand, R.K. kerk; Udenhout, R.K. kerk; Ois- terwijk, R.K. kerk; Berkel Enschot, abdij O.L.V. van Koningshoeven. Stadsroute Utrecht Uitzending: 30 augustus. Bezoekzaterda gen: 3 en 10 september Jacobikerk, Janskerk, Pieterskerk, Waals Domkerk, Catharijneconvent en St. Catha- rina Kathedraal, Nicolaikerk en Centraal Museum (alle kerken zijn N.H.). Heemschut, mei 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 4