Heemschut Monumentenwet door Tweede Kamer Heemschut gaat uitvoering met argusogen volgen Kasteel Middachten in De Steeg, dicht bij Arnhem (foto Wim K. Steffen) Zie ar tikel op pag. 11. Minister Brinkman heeft in de Tweede Kamer brede steun verworven voor zijn wetsvoor stel ter vervanging van de Monumentenwet, die nog dateert uit 1961. Met wat geven en nemen wisten minister en Kamer het in vergaande mate eens te worden over de structuur van de monumentenzorg voor de komende jaren. De nieuwe wet regelt een gematigde overheveling van bevoegdheden op het gebied van de monumentenzorg van Rijk naar provincies en gemeenten. Een belangrijke angel in het wetsvoorstel vormde de beslis singsbevoegdheid, die gemeenten krijgen m.b.t. het afgeven van vergunningen voor verbouw en sloop van Rijksmonumenten mits zij over een monumentenverordening be schikken. De monumentenorganisaties en met name de Bond Heemschut vreesden, dat dit grote risico's inhoudt voor de instandhouding van die monumenten waar gemeenten immers vaak andere belangen laten prevaleren. De minister wist echter dit pijnpunt weg te nemen door het toezeggen van een evaluatie hierover na drie jaar. Mocht het zo zijn, dat na die tijd veel gemeenten nog steeds niet over een eigen verordening beschikken en er te royaal met sloopvergunningen wordt omgesprongen dan zou de wet op dit punt moeten worden bijgesteld. Na deze toezegging trok het PvdA-Kamer- lid De Pree zijn amendement, dat de pro vincies de rol wilde toekennen vooraf toe stemming te geven of te weigeren, in. De Bond Heemschut blijft zich grote zorgen maken over het nieuwe sloopvergunnings- beleid en zal de uitvoering van de wet ze ker op dit punt met argusogen gaan vol gen. Verheugd is de Bond over de grotere aandacht, die de minister wil gaan geven aan onderhoud van monumenten. Een ka merbrede motie hierover vroeg met name het onderhoud van monumentale kerken te bevorderen en zelfs voor monumentale gebouwen een onderhoudsplicht in te stel len. De minister vond, dat er in elk geval een duidelijke Vorm van inspectie terzake moet komen. Een amendement om de voorbescherming te handhaven van beschermenswaardige gebouwen, voor de periode, dat die al wel zijn aangemeld voor bescherming maar nóg niet officieel zijn beschermd vond mi nister Brinkman eigenlijk niet nodig maar soepel als hij tijdens het monumentende bat was, wildé hij de meerderheid van de Kamer op dit punt wel volgen. En wat ten slotte de gemeenten betreft, die een klei ner restauratiebudget hebben dan 50.000 en dat geld zouden moeten storten in een provinciaal fonds, waarbij de prioriteiten ook op provinciaal niveau worden vastge steld, dat bedrag wilde minister op ver zoek van de Kamer wel verdubbelen tot een ton. Dit betekent, dat de provincies meer greep krijgen op het monumenten beleid. Brinkman wilde overigens wel uit zonderingen toestaan, waar het deze grens betreft. Heemschut heeft geen moeite met die hogere grens van een ton omdat een kleine gemeente met 50.000 gulden zelf niet veel kan doen. De Nationale Contact commissie Monumentenbescherming hééft de getalsgrens steeds afgewezen. Zij vindt, dat het voeren van een daadwerke lijk monumentenbeleid criterium hoort te zijn bij de vraag of gemeenten zelf over hun budget kunnen beschikken. Een amendement om de aanwijzing tot be schermde stads- en dorpsgezichten voort aan bij de provincies te leggen i.p.v. bij het Rijk kon tenslotte geen genade vinden in de ogen van de minister. Hij vond, dat het initiatief tot aanwijzing immers toch al vaak op het lagere niveau van de gemeente ge nomen wordt. De aanwijzing zelf dient echter centraal te geschieden. Jaap Kamerling In dit nummer: Foto omslag: Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M. ten Cate R. Dinger Dr. E. Jans Vaste medewerk(st)ers: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. H. C. Franssen, Amsterdam Drs. J. Huysmans, Utrecht Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage G. Spruit, Amsterdam Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,-per jaar Voor 65+ 35,-en voor 30" 25,- Opzegging alleen vóór 1 december. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154-8 23 45 gironummer 4988 Grafische verzorging Bosch Keuning - Baarn Missiekapel Heythuysen, Kerkepad 4 Alg. Vergadering Heemschut 6 Art Nouveau Riche 5 Heemschut-symposium Gelderland 7 Creatief hergebruik 8,9,10 Kasteel Middachten 11,12 Neo-gotische gevel bewaard 12 Hilversum niet zuinig op Salm 13 Monumentale fout in Drenthe 15 De Stelling van Amsterdam 16,17 Begraafplaats Heerenveen 18, 19 Acties, Werkdag in Nunspeet 21, 22 Trappehuis Theater Kunstmin in Dordrecht (ontwerp S. van Ravesteyn, 1940) van bovenaf gezien. (Zie ook foto op pag. 5) Foto gemeentelijke Film- en fotodienst Utrecht; uit 'Nederlandse architectuur, S. van Ravesteyn', Catalogus Stichting Architectuurmuseum, 1977, Jaargang 65, no. 5, mei 1988 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Heemschut, mei 1988 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 3