NIEUWS UIT DE PROVINCIES Friesland Limburg Zuid-Holland Monumenten-werkdag in Nunspeet Exposities Monument van de maand Monumentenzorg gekort Monument moet blijven Jan Roelfs overleden Op 12 april is op T^jarige leef tijd onze oud-redacteur Jan Roelfs overleden. Roelfs werkte aan Heemschut mee van 1981 tot eind 1986. Roelfs had een groot schrijftalent. Hij maakte voor Heemschut veel kleurrijke interviews. Heem schut zal hem missen. Wij wen sen zijn familie veel sterkte bij dit verlies. Leeuwarden - Er zijn in Friesland weer acht projecten uitgekozen om achtereenvolgens te dienen als 'Monument van de maand'. Deze provinciale actie kan als bijzonder geslaagd worden beschouwd. Vo rig jaar hebben acht andere pro jecten 45.000 bezoekers getrok ken. Dit jaar stonden in april in Fra- neker de drie stinsen Maxtenahuis, Camminghahuis en Klein Botnia- huis centraal. In mei valt de eer toe aan de molen De Zwaluw te Bird- aard en komende juni is het hele eiland Schiermonnikoog aan de beurt. Daar fungeert het bezoe kerscentrum bij de vuurtoren als centraal punt. In juli is de Waag in Makkum met het daarin gevestigde Fries Aarde werkmuseum monument van de maand. In augustus staat 'de vlecke Joure' centraal met de hervormde kerken het JohannesHesselhuis. In september is Sloten aan de beurt, in oktober kan in Oenkerk Staniastate worden bezocht en als laatste sluit dit jaar in november in Sint Jacobiparochie de hervormde kerk de rij. Den Bosch - De provincie heeft het voornemen in de komende drie jaar ƒ1,1 miljoen gulden te bezuini gen op het budget van 5 miljoen voor monumentenzorg. De provin ciale begroting vertoont een gat van 18 miljoen, zodat in veel be langrijke zaken zal moeten worden gesneden. Onderzoeksinstellingen en adviesraden moeten inkrimpen, wegvemieuwingen worden uitge steld, en de personeelssterkte wordt teruggebracht met 108 per sonen van de 900 arbeidsplaatsen, deels mogelijk door natuurlijk ver loop. Schiedam - De gemeente wil niet dat het pand Schie 84 van de monu mentenlijst wordt geschrapt. Dit huis is het enige met een insteek- verdieping en is volgens B en W van aanzienlijke cultuurhistori sche en stedebouwkundige waarde. De eigenaar verzocht het huis van de monumentenlijst te ver wijderen onder meer omdat het de aangrenzende bedrijfsgebouwen nadelig beïnvloedt. Volgens B en W geeft het pand juist een waarde volle bijdrage aan een gevarieerd stadsbeeld, nu in de buurt nieuwbouw wordt neergezet. JK Heemkundige Vereniging Nuwénspete te Nunspeet heeft vrijdag 10 juni aanstaande uitgeroepen tot 'Monumenten-Werkdag Nunspeet'. Op deze dag zijn het Nun- speetse monumentenbezit en het toekom stige gemeentelijke monumentenbeleid het onderwerp van enkele inleidingen, een diapresentatie, een excursie en een forumgesprek. De organisatie is in hémden van Nuwenspete. Het monumentenbezit van Nunspeet staat sterk in de schaduw van de Hanzeste den in de wijde omgeving. De gemeente telt 27 rijksbeschermde monumenten in El- speet (12), Vierhouten (1), Nunspeet (9) en Hulshorst (5). Een gemeentelijk monumên- tenverordening is er (nog) niet. Nog maar kort geleden werd het Nunspeetsé cen trum ingrijpend vernieuwd en werden be langrijke monumenten gesloopt: Hotel Itt- mann aan de Laan en de Veluvine-fabriek aan de Molijnlaan. Nu de overige objekten dreigen te worden vergeten vindt Heem kundige Vereniging Nuwenspete het be langrijk om de aandacht te vestigen op het nog resterende historische karakter van de dorpen en hun omgeving. Het gaat dan hoofdzakelijk om bouwwerken uit 1830- 1940, vooral uit de periode 1900-1930. De Monumenten-Werkdag maakt deel uit van de Monumentencampagne die Nu wenspete eind '87 begon onder het motto 'Nunspeet: vairiatie in historisch karakter'. Doel van deze campagne is een monu- mentvriendelijkklimaatm. de gemeente te kweken. De campagne vindt zijn aanlei ding in ontwikkelingen, die landelijk actu eel zijn: de inventarisatie van bouwkunst uit de periode 1850-1940 (MIP), de toekomstige taakverzwaring voor de gemeente, als gevolg van aanstaande wij zigingen in de Monumentenwet ën de Wo ningwet; de trend om binnen de oude dorpskernen intensief nieuwbouw te ple gen (inbreiding) en tenslotte de bezuini ging op welzijnsaccommodaties, die het voortbestaan van enkele monumenten be dreigt. Begin november '87 vroeg Nuwenspete in een brief aan de Nunspeetse gemeente raad om het formuleren van een actief be leid voor de 'instandhouding van waarde volle zaken'. Eind november, bij de begro tingsbehandeling in de gemeenteraad, gaf het college van B en W een eerste reaktie op de brief en op de algemene beschou wingen van de raad. Het college hoopte binnen twee jaar plannen klaar te hebben voor een gemeentelijke monumentenlijst. Reakties van het publiek hierop, zoals 'Heeft Nunspeet monumenten?' en 'Dit is mosterd na de maaltijd' geven aan dat de basis voor nieuw beleid onnodig abstract is. Döel van de Monumenten-Werkdag is dan ook een concrete impuls te geven aan de gedachtenvorming over monumenten in de Nunspeetse samenleving. Daarbij kunnen wèllicht bouwstenen geleverd worden voor de politiek-bestuurlijke afwe gingen die in de nabije toekomst gemaakt moeten worden. Centrale vragen in de publieke gedach- tenwisseling op deze dag zijn: 'Hoe waar devol zijn de monumenten in de ge meente?', 'Wat verwachten de betrokke nen van het te ontwikkelen gemeentelijke monumentenbeleid?' 'Wat is een monu ment-vriendelijk klimaat?' en 'Wat staat de betrokken partijen te doen om dit klimaat te realiseren?' Nuwenspete heeft hiervoor verschil lende sprekers uitgenodigd die inleidin- Monumentale onderwijzerswoning in Nunspeet gen verzorgen onder de titels: Waf is een monument?'(.een deskundige van de Bond Heemschut), 'Heeft Nunspeet monumen ten?'(leden en met dia's en excursie van Nuwenspete,), 'Aandacht voor Nunspeetse monumenten: mosterd na de maaltijd?' (een inwoner van Nunspeet) en Nunspeets monumentenbeleid in 1990'(een wethou der). Er is een grote plaats ingeruimd voor het publiek. Vertegenwoordigers van poli tieke partijen en van allerhande verenigin gen vormen Scimen met monumenten-eige- neuren, (amateur)historici, kunstenaars, ar chitecten, bouwkundigen, ondernemers, enz. een 'monumentenplatform'. Dit plat form, dat speciaal voor deze dag gevormd wordt, draagt vragen en stellingen vanuit de Nunspeetse samenleving aan voor het forumgesprek dat de dag sluit. De resultaten van de dag worden vast gesteld in een verslagboekwerkje, dat voor een breed publiek ter beschikking moet komen. De exacte plaats, tijd, deel namekosten (beperkt), e.d. worden nog bekendgemaakt. Inlichtingen zijn verkrijg baar bij ing. Abele Reitsma (secretaris), Ds. De Bouterlaan 10, 8071 GX Nunspeet. Tel. 03412-51212. 17-4 t/m Bouw van kasteel Amerongen, 31-10 tussen 1673 en 1684. Di t/m vr. 10-17 uur. Zat. zon- en feestdagen 13-17 uur. Maandag gesloten. 1-5 t/m De geschiedenis van het Frans 31-5 Halsmuseum, Groot Heiligland 52, Haarlem 28-5 t/m Theaterbeelden in fort Aspe- 31-7 ren (het fort door negen kun stenaars ingericht). Di t/m zo. van 10-18 uur. t/m 5-6 Architectuurschetsen en teke ningen van prof. dr. mr. C.A. van Swigchem in het Exposo- rium van de Vrije Universiteit, De Boelelaan, Amsterdam. 25-6 t/m Exposities over forten (zie pag. 28-8 17). 22 Heemschut, mei 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 22