HEEMSCHUT IN AKTIE Gevelwand bedreigd Schiedam - Heemschut heeft zijn verontrusting uitgesproken over de voorgenomen plannen voor grootschalige sloop- en nieuwbouw aan de Lange Kerk straat. De bond vreest, dat hier onvergeeflijke vergissingen staan te gebeuren. In dit be twiste deel van het toekomstige beschermde stadsgezicht be vindt zich een beschermd mo nument. Bovendien staan er een aantal beeldbepalende be- schermenswaardige panden. Parkeergarage in plaats van school Geen garage in dienstwoning Kanaal dicht, brug moet blijven StadssUhouet blijve Zuidoever IJzeren Man natuurgebied Winkel mag, maar wel met restauratiebeding De Lange Kerkstraat. Behalve het hoekhuis worden alle panden hier met sloop bedreigd (foto: A/ie Metselaar, Schiedam) De bedreigde gevelwand is, zo schrijft de bond in een brief aan B. en W. van Schiedam, on danks enige minder gave pan den hierin, zodanig sfeer- en schaalbepalend voor de totale Lange Kerkstraat en zijn omge ving (markt, kerk), dat alléén in cidentele aanpassingen en/of bestemmingsveranderingen verantwoord zijn. Hoewel de laatste tien jaar B. en W. in woord en geschrift uitdrukke lijk hebben verklaard dit ge bied waardevol, kwetsbaar, be- schermenswaardig en van cul tuurhistorisch belang te vinden, blijkt hier helaas sprake van het tegendeel te zijn. Als t.b.v. drie winkelbedrijven ruimte moet worden gevonden, dan zeker niet daar. Op de loca tie tussen Kreupelstraat en Broersvest, waar nu de nood- vestiging van de Hema is ge- Delft - De gemeenteraad heeft het principebesluit genomen om aan de Phoenixstraat onder meer de Elout van Soeterwoudeschool te vervangen door een parkeerga rage van vier of vijf bouwlagen. Het complex kan reiken tot aan de tui nen van de panden aan de Oude Delft. De Bond Heemschut heeft te gen deze plannen bezwaar ge maakt. Wonen aan de Oude Delft wordt onaantrekkelijk als het com plex hoger wordt dan de ander halve bouwlaag die is voorzien in het bestaande bestemmingsplan. Bovendien moet er volgens de bond extra parkeerruimte te vin den zijn in de Phoenixstraat en aan de Westvest. B en W hebben de bond bericht dat de plannen nog niet concreet zijn, maar gedacht wordt de parkeergarage te combi neren met een bankgebouw. Het bestemmingsplan voorziet in de mogelijkheid om het voor het be oogde doel te wijzigen. B en W zeggen voorts dat andere par- keermogelijkheden niet toerei kend zijn gebleken en dat naar hun mening de bewoonbaarheid van monumentale panden aan de Oude vestigd, is ruimte voldoende aanwezig om in een drietal zorgvuldig aangepaste bouwla gen adequate winkelruimte, eventueel gecombineerd met kantoren of woonruimten, te scheppen, desnoods bijvoor beeld t.b.v. expeditie of derge lijke in één bouwlaag doorlo pend in de tussenruimte tussen de bebouwing van de Lange Kerkstraat en van de Boter- straat. Bestem, zo vervolgt Heemschut, hierbij de parkeerplaats op het Emmaplein tot betaalde par- Delft in genen dele wordt aange tast. Geldrop - De dienstwoning Heu vel 5a bij het patriciërshuis Heuvel 5 mag volgens de Bond Heemschut niet worden verbouwd tot een ga rage met berging en hobbyruimte. B en W doen er volgens de bond goed aan medewerking te verle nen de garage elders te laten reali seren. Huis en dienstwoning zijn gelegen aan een voornaam plein en cultuurhistorisch gezien belang rijk. Elke kleine aantasting bete kent een verarming van het dorps beeld die later zal worden be treurd. Bovendien zijn beide pan den gemeentelijke monumenten. Concessies aan monumenten lei den veelal tot precedentwerking voor andere monumenten, zo waarschuwt de bond. Een conse quent gemeentelijk beleid maakt het mogelijk in de toekomst veel schoons te behouden. De bond sluit zich aan bij de voorstellen die de Stichting 'Het Te Behouden Erf goed heeft gedaan ten aanzien van alternatieve plannen, zodat het mo nument in authentieke staat kan blijven. keerplaats en menig inventief en voor cultuurhistorische waarden oog hebbend architect zal tot een zeer bevredigend re sultaat kunnen komen. Het is onduldbaar, dat op grond van welke overweging dan ook nog vóórdat de procedure tot be scherming van dit stadsgezicht is afgerond, hieraan reeds on herstelbare schade wordt toe gebracht. De bond hoopt, dat het College de voorgenomen sloop- en grootschalige nieuwbouwplannen alsnog om wil buigen. Zwolle - Nu de Maatschappij Overijsselse Kanalen (M.O.K.) per 1 augustus 1988 het Overijsselse kanaal Deventer-Raalte overdraagt aan het Waterschap Salland en de aanliggende gemeenten, heeft het M.O.K. een beheersvisie opgesteld die de inrichting en het beheer van het kanaaldeel moet sturen. Er komt ook een inrichtingsplan dat wordt opgesteld op initiatief van het Recreatieschap Salland. Gede puteerde Staten van Overijssel vin den het niet nodig dat er ook nog een beleidsplan komt, zoals de Bond Heemschut bepleit (zie Heemschut 1986 nr 7, blz. 117 en 1987 nr 1, blz. IS). GS willen bevor deren dat het inrichtingsplan een inspraakronde krijgt en dat dit plan na vaststelling een zelfbin- dend karakter heeft voor de be trokken instanties. Het college meent dat extra zorg nodig is voor het doorgaande karakter van het water en voor de diverse karakte ristieke bruggen. Het college wil ij veren voor verbetering van de S 14 bij de Ramelerbrugm de ge meente Deventer. Als het fietspad over de brug in stand blijft, kan deze brug behouden blijven, ook al wordt het kanaal voor de scheep vaart gesloten. Buren - De raad heeft ingestemd met het voorstel van B en W om op het terrein tussen de Buitenbuurt en het Kastanjelaantje ten hoogste vier woningen ?e bouwen, een plan waartegen de Bond Heemschut be zwaar maakte (zie Heemschut '88 nr. 1, blz. 22). De bond ging tegen dit raadsbesluit in beroep bij Ge deputeerde Staten in de mening dat dit gedeelte van de stad open moet blijven en gevrijwaard moet blijven van historisch vreemde ele menten, zoals in het Bestemmings plan 1977 werd vastgelegd. Vol gens de bond dienen fouten uit het verleden niet te worden herhaald of versterkt. De historisch-ruimte- lijke en visueel-ruimtelijke waarde van het stadssilhouet verdient be scherming. Vught - Aan de zuidelijke oever van de IJzeren Man mogen volgens een uitspraak van de Kroon geen recreatieve voorzieningen worden aangelegd. Het moet natuurgebied blijven. De Bond Heemschut is te gen de recreatieplannen en vond in een eerder stadium Gedepu teerde Staten al aan zijn zijde. Aan de noordelijke oever mogen de re creatievoorzieningen bij het al be staande zwembad wel worden uit gebreid. Zie voor de voorge schiedenis Heemschut 1987, nr. 1, blz. 15; nr. 3/4, blz. 30 en nr. 5, blz. 24. Alphen a/d Rijn - De gemeente wil het 18e-eeuwse pand Juliana- straat 36 verkopen aan iemand die er een winkel in wil gaan drijven. Het pand, dat in de 19e eeuw aan de voorgevel werd gewijzigd, ver keert in een redelijk goede staat op constructieve gebreken aan de zijgevel na. Volgens de Bond Heemschut dient dit pand behou den te blijven. Het is historisch zeer waardevol en komt zeker voor plaatsing op de gemeente lijke monumentenlijst in aanmer king. De bond gaat ervan uit dat het pand zonder problemen in oude luister kan worden hersteld. Behoud behoeft een aangepaste winkelbestemming niet in de weg te staan. Uiteraard zal de verkoop waarde wel dalen, maar de monu- mentenwaarde rechtvaardigt dit alleszins, meent de bond. Als de gemeente tot verkoop wenst over te gaan, verzoekt de bond het col lege van B en W een restauratiebe ding op te nemen. Heemschut, mei 1988 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 21