Excursie Groningen 'Tot hun contentement gemaeckt' Duiker nabij fort Spaamdam-Noord. (foto: R. Schimmel) nen. Maar naar verwachting zal de over heid ze geleidelijk afstoten. Lawaai Je kunt, als zo vaak, alleen ongelukken voorkomen als je oplossingen hebt voor hergebruik. Nu is het zo, dat de forten wel iswaar een aantal nadelen in zich bergen - ze liggen vaak nogal geïsoleerd bijvoor beeld - maar onmiskenbaar zijn er ook specifieke voordelen, die je kunt benutten. Zo'n voordeel is bijvoorbeeld de uitste kende temperatuurbeheersing. Heel ge schikt voor wijnopslag. Als het buiten vriest dat het kraakt, als je kunt schaatsen op het IJsselmeer, dan heerst binnen nog een redelijk temperatuurtje. Een fort is bo vendien heel makkelijk te verwarmen. Het geheim zit hem in de aarden wallen en de geringe luchtstroming. De warmte wordt vastgehouden en de hitte geweerd. Er zijn meer mogelijkheden voor herge bruik. Sommige forten hebben zo veel te bieden dat aan een museale bestemming gedacht kan worden. De provincie Noord- Holland denkt daarbij met name aan het fort bij Edam. Indrukwekkend is zeker ook het fort Spijkerboor. Het geschut is er nog helemaal intact; er werden muurschilde ringen aangebracht. Tot de oorlog fun geerde het als kamp voor dienstweige raars, in de oorlog werd het een echte ge vangenis. Het is zo groot, dat er meerdere functies tegelijk in ondergebracht kunnen worden. Groot en indrukwekkend is ook het fort IJmuiden, een van de twee kustfor- ten van de Stelling van Amsterdam (het an dere lag op het eiland Pampus in het IJ). Voor een bezoek kun je rustig een dagje uittrekken, zo groot is het. 'En dan de sfeer eromheen,' mijmert Rob Schimmel: de ha venmond, de zee, de ruigte, de meeuwen, diepe stilte. Die Zauberflöte Over hergebruik gesproken. In het fort aan de Drecht (bij Uithoorn) is een groep van kunstschilders actief. Ze organiseren er jaarlijks drie tentoonstellingen, krijgen veel bezoek. Ze wilden de opening van hun expositieruimte opluisteren met een uitvoering van Die Zauberflöte. Maar het regende onbehoorlijk en het kon geen doorgang vinden. De uitvoering verhuisde naar een op het terrein staande ge- nieloods. In de schemering, met twee peertjes verlicht, de toeschouwers opeen gepropt, klonk Mozart.fantastisch. De inspanningen van de provincie Noord-Holland monden steeds uit in een appel aan gemeenten en burgers: houd de vinger aan de pols, probeer ongewenste ontwikelingen te voorkomen als de forten straks vrijkomen. Rob Schimmel bena druk: 'Als Domeinen de forten gaan afsto ten, moeten gemeenten al plannen klaar hebben liggen. Ik vrees anders dat men zich rot schrikt en zich afvraagt wat moe ten we ermee. Het heeft zo lang buiten hun gezichtsveld gelegen, omdat de forten ei gendom van Defensie of Domeinen waren en ze zich er niet mee mochten bemoeien. Het was uitgesneden uit hun denken en nu moet het er weer in gevoegd worden. Zo'n fort als Spijkerboor is een prachtding. De gemeente moet het voortouw nemen om zoiets te redden, burgers alleen redden het niet.' Ook Heemschut heeft een bij drage geleverd aan het behoud van de Stelling. De bond steunde de aankoop van een schotbalkenloods bij Beverwijk via een gift uit het Hoegenfonds. Binnenkort (23 juni) beginnen in Noord- Holland liefst zeven tentoonstellingen over Noordhollandse verdedigingswerken. De Stelling van Amsterdam is prominent aan wezig. De belangrijkste vindt plaats in het Frans Halsmuseum te Haarlem. Ook ver- Wegens grote belangstelling wordt de ex cursie 1987 herhaald. Niet op 28 mei zoals in het vorige nummer foutief stond ver meld maar op zaterdag 4 juni a.s. is er een excursie naar het cultuur- en natuurhisto risch rijke gebied Westerwolde, een af wisselend landschap met daarin vele mo numenten. Om 10 uur vertrekt de bus van station As sen. De tocht gaat over de Drentse Honds rug, een stukje veenkoloniën, door het schilderachtige Oude Pekela en door het (eens verdronken) Reiderland. Daarna be zichtiging van het gerestaureerde ves tinkje Oude Schans; dan een rit door Bel- lingwolde (het 'Zeist' van Groningen). Van 12.30 - 14.00 uur ontvangst op 'De Boschplaatse' met lunch; dan een korte le zing over het landschap van Westerwolde. Verder met de bus naar Huis te Wedde en het oud-saksische gehucht Smeerling in het Metbroekbos aan de meanderende Ruiten A; dan naar het Klooster in Ter Apel en naar Hotel 't Boschhuis voor de thee (16.30 - 17.00 uur). Terug in Assen 17.45 uur. U kunt zich opgeven door overmaking van 35,- per persoon op girorekening nr. 124326 t.n.v. Bond Heemschut te Amster dam, onder vermelding van 'Excursie Gro ningen'. Deze excursie komt tot stand door een samenwerking van gastheer/reislei der drs. H. R. Caderius van Veen en de Provinciale Commissie Groningen. schijnt er binnenkort een boek over de Stelling, waaraan ook Schimmel mee werkte. De Toer-in loopt van 25 juni t/m 28 au gustus 1988. Er zijn dan tentoonstellin gen in de volgende plaatsen: Haarlem: De Vishal (Overzichtsten toonstelling) Den Helder: Marinemuseum (de Franse tijd) Hoofddorp: Raadhuis (de Stelling van Amsterdam) Naarden: Vestingmuseum (tentoon stelling over Krayenhoff) Purmerend: Purmerends Museum (de Stelling van Amsterdam) Velsen: Koetshuis Beeckestijn (de Atlantikwal) IJmuiden: Stadhuis (het Fort-eiland en westelijk deel van de Stelling van Amsterdam) Ook aan oudere verdedigingswer ken wordt aandacht besteed, o.a. in: Hoorn: Westfries Museum ('Zout en slaven', met o.a. forten in West-In- dië) Enkhuizen: Zuiderzeemuseum ('Cartografie van de VOC') Het kunstbezit van het Hoogheemraad schap van Rijnland: door drs. S.B. van Raay, drs. W.P. Spies en drs. R. van Zoest. Het Hoogheemraadschap van Rijnland be staat sedert de 13e eeuw en draagt zorg voor het waterstaatkundig beheer van het omvangrijke gebied Rijnland. Zowel de dijkgraaf als de leden van de raad stam den uit belangrijke geslachten en zij lieten hun status ondermeer blijken door indruk wekkende gemeenlandshuizen te bouwen en deze op een imposante wijze in te rich ten. In 1578 werd te Leiden een pand aan de Breestraat (nu no 59) gekocht, dat in de 17de eeuw aanzienlijk werd verbouwd. Tussen 1645 en 1648 werd in Zwanenburg een nieuw gemeenlandshuis gebouwd naar een ontwerp van Pieter Post. (het ge bouw maakt nu deel uit van de suikerfa briek CSM te Halfweg). In Spaamdam be vindt zich het gebouw dat thans bekend staat als gemeenlandshuis en dat nog in functie is. Het huidige pand dateert uit 1641, maar heeft enkele voorgangers ge had in de vorm van schuren en barakken. De geschiedenis van het Hoogheemraad schap en van de betreffende gebouwen worden successievelijk beschreven. Voor de samenstelling hiervan werd intensief archiefonderzoek verricht. Het kunstbezit en een boedelbeschrijving uit 1624 komt vervolgens aan bod. Het tweede deel van het boek bestaat uit een catalogus met af beeldingen en beschrijvingen van alle be zittingen; van snijwerk, plafondschilderin gen en goudleer behang tot glaswerk, penningen, meubilair enz. Aan het slot van ieder hoofdstuk worden uitgebreide litera tuuropgaven gegeven. Een uitermate boei ende geschiedenis en een zorgvuldig sa mengesteld en uitgegeven boek. Amsterdam, de Bataafsche Leeuw, 1987. ISBN90.6707.145.5.184pp. Prijs/55,-. AMtC Heemschut, mei 1988 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 17