De stelling van Amsterdam: een'nieuw' monument VERDEDIGINGSWERKEN BERTFRANSSEN Vanaf 23 juni liefst negen exposities Is het mogelijk, dat zelfs ervaren Heemschut-terriërs met van het bestaan van een be langrijk monument op de hoogte zijn? De vraag stellen is al gewaagd. Niettemin. Tot voor enkele jaren was geen mens in Nederland zich bewust van de Stelling van Amsterdam, een ring van 42 forten rond onze hoofdstad. Natuurlijk, de forten zelf, die waren bekend, zij het ook niet wijd en zijd. Maar dat er tussen deze werken - gebouwd rond de eeuwwisseling en als reuzenmolshopen oprijzend in het landschap - een bepaald ver band bestond, op die gedachte was nog niemand gekomen. In 1979 gebeurt er iets, dat tot een verba zingwekkende reconstructie van onze ver dedigingsgeschiedenis zal leiden. In dat jaar werd Ford Velsen gesloopt, het was bij opbod verkocht. Bij de provincie Noord-Holland begon nu een signaal te knipperen. Men besloot tot een inventari satie van de forten in het zuiden van de provincie. Landschappelijk, ecologisch, planolo- gisch-juridisch, recreatief, cultuurhisto risch: in al deze opzichten werd onderzoek gedaan. Het cultuurhistorische gedeelte was voor rekening van Rob Schimmel, hoofd van de sectie Monumenten van de Provin ciale Planologische Dienst van Noord-Hol land en lid van de provinciale commissie Heemschut Noord-Holland. Zijn onder zoeksrapport verscheen onder de titel De cultuurhistorische betekenis van forten. Schimmel probeerde literatuur over de forten te verzamelen, maar moest consta teren, dat ze nagenoeg aan de geschreven geschiedenis ontrukt waren. Een werkje uit 1910, dat fundamentele vragen openliet, dan had je het wel zo'n beetje gehad. In de loop van deze eeuw raakte de Stelling blijkbaar in de vergetelheid. Onlogisch was dat niet: na de Eerste Wereldoorlog fungeerden de forten niet langer als ver dedigingswerken en kregen ze een op slagfunctie voor Defensie. Niemand, be halve defensie dus, had er nog iets mee te maken, ook de gemeentebesturen niet, ze verdwenen eenvoudig uit het gezichtsveld. Schimmel viel van de ene in de andere ontdekking. 'Het was net schatgraven,' zei hij, 'Je deed het ook stap voor stap. Na een maand dacht ik: nu heb ik hem, nu weet ik alles van de Stelling. Maar ik las het nog eens door en ik realiseerde me dat ik niets wist. Ik ben naar het Rijksarchief in Den Haag gegaan en heb de stelling helemaal doorgespit. Al die merkwaardige kleine feitjes, de verbanden, de details kwamen boven. De organisatie, de sectorparken.' De forten van de Stelling van Amster dam zijn - misschien wel typisch Neder lands - geen monumentale bouwwerken met een reeds van grote afstand wen kende grandeur. Integendeel. Eenvoudige molshopen, dat zijn het. Wél markant in het landschap voor wie er oog voor heeft, vooral door de spontaan opgekomen bo men die er meestal omheen staan. Maar ze zien er wat zwakjes uit, geen argeloze voorbijganger kan vermoeden, dat ze voor de landsverdediging ooit van enige bete kenis hebben kunnen zijn. Dit nu is toch een misvatting. Al die ogenschijnlijk zwakke bouwwerkjes hebben tesamen de sterkste kringstelling van Europa ge vormd! Wat echt invloed had op het den ken van de omliggende landen. Lange tijd vrijwel onneembaar. Hoe kan een 'zwak1 werk zo sterk zijn? Dat zat hem in de inundatievelden: door het onder water zetten van omliggend land konden vijandelijke troepen gestuit wor den. In de tweede helft van de negen tiende eeuw besloot men een centraal re- duit rond Amsterdam aan te leggen, een laatste stelling, waarop men troepen zou kunnen terugtrekken en die tot het uiterste zou moeten worden verdedigd. Een laatste verdedigingsmiddel, als de vijand aan de grens niet tot staan was gebracht en alle verdere hindemissen genomen waren. Al lerlei sluizen moesten voor de eventuele inundatie zorgen. Zo'n inundatie moest aan bepaalde voorwaarden voldoen. Het water moest diep genoeg zijn om het terrein on begaanbaar te maken en ondiep genoeg om er doorheen te kunnen varen. Een ver nuftig systeem, dat bleek bijvoorbeeld bij de Eerste Wereldoorlog. Er zijn Duitse spionagerapporten en brieven, waaruit blijkt, dat de Stelling van Amsterdam in 1914 een zwaarwegende reden was om Nederland niet in de oorlogshandelingen te betrekken. Je moest als aanvaller zor gen het fort te bereiken vóór de inundatie begon, anders kon je het wel vergeten... Of hopen, dat het begon te vriezen Alleen monument? Je kunt de forten als monumenten benade ren, je kunt vooral letten op hun land schappelijke of hun ecologische waarde. Je kunt ook alle aspecten meenemen. Rob Schimmel kiest voor het laatste: 'Als je al leen naar de landschappelijke en ecologi sche waarde kijkt zou je het hek dicht moeten doen en er nooit meer naar omkij ken. Dat zou aan de monumentale waarde afbreuk doen. Als je alleen maar let op de monumentale waarde doe je de land schappelijke en ecologische aspecten te kort. Verder kunnen de forten een belang rijke recreatieve functie hebben. Je fietst door gebieden die enorm aantrekkelijk zijn en waar je normaal niet komt. De sluis jes waar je vroeger argeloos overheen fietste komen veel meer tot leven als je weet dat ze onderdeel van de Stelling zijn geweest. Een dijkje waar je langs rijdt is een inundatiekade, terwijl je eerst dacht: wat moet dat daar? De Stelling van Amster dam moet je benaderen als een conglome raat van allerlei gebeurens, het ene springt niet boven het andere uit. Fietsroute ANWB Fietsen van fort naar fort: is dat geen aar dige recreatie? Sommige vooruitdenkers zien het al helemaal vóór zich. Er is al over leg gaande met de ANWB, die zeer veel belangstelling voor een fietsroute heeft. En plan in deze richting zal uitmonden in aan bevelingen voor routebeschrijvingen en wegbewijzering, maar ook wegverbeterin- gen. Sommige delen van de Stelling zijn heel slecht, sommige helemaal niet te be reiken. Op dit moment zijn slechts een paar forten te bezoeken. De meeste wor den nog steeds gebruikt door Defensie en Domeinen. Maar dat blijft niet zo, de meer derheid zal naar verwachting geleidelijk aan voor hergebruik beschikbaar komen. Als je vooraf al een visie hebt over de toe komst van de forten ben je in het voordeel, dacht de provincie Noord-Holland. Over de Stelling ligt sinds juli 1987 een beleids visie, getiteld De Stelling van Amsterdam', een provinciale beleidsvisie. Krachtig wordt gepleit voor het tot ontwikkeling brengen van een roeristisch-recreatieve functie. Alle onderdelen zouden onder be scherming van de Monumentenwet ge bracht moeten worden. Om een paar pun ten te noemen. Van de 42 forten worden er op dit moment 12 gebruikt door Defensie, 12 door Domei- Scherfvrije schuilplaats in noordwal fort Spaamdam-Zuid. (foto: R. Schimmel) 16 Heemschut, mei 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 16