Hilversum niet zuinig met Salm SLOOP BOEKEN Kijken naar monumenten in Nederland In Hilversum zijn op één na alle bouwwer ken van de eclectische architect Cerlof Bartholomeus Salm (1831-1897) gesloopt. Als gevolg van de verkoop van 'Cinecen- trum'is nu dan het Heuvelhoeve aan de beurt, tegelijk met de Villa Corvin die ont worpen is door C.B. 's zoon, de eclectische architect A. Salm (1857-1914). Voor het terrein waarop beide buitenhui zen staan, heeft de gemeente in 1985 een bestemmingsplan goedgekeurd. Er zullen nieuwe woningen worden gebouwd. Vanaf 1834 was de cultuurhistorie van Hil versum nauw verweven met de familie Salm, doordat de Amsterdamse makelaar in verzekeringen Hendrik Salm (1796-1862) hier toen de allereerste buitenplaats liet bouwen: het houten Heuvelhoeve. Hendriks dochter Bregtje Maria trouwde in 1856 met haar volle neef, de jonge veel belovende architect Gerlof B. Salm. Bregtje overleed op Heuvelhoeve, vlak na de dood van haar jongste zoon, in hetzelfde jaar als haar vader, 1862. Gerlof is drie jaar later hertrouwd met Jacoba Maria de Jongh. De eerste zoon van Bregtje en Gerlof, Abra ham, zou net als zijn vader een belangrijke architect worden en groot maatschappe lijk aanzien verdienen. Gerlof had in Amsterdam een reeks nutsgebouwen ontworpen en enkele woonhuizen, toen Abraham in 1880 zijn ar chitectenstudie in Parijs afsloot. In de peri ode 1882-1888 hebben Gerlof en Abraham samen gewerkt aan een zevental projecten in Amsterdam en Haarlem (het Artis-aqua- rium, de eerste Gereformeerde kerk aan de Keizersgracht 566 in Amsterdam, het Gebouw voor Publieke verkopingen aan de Smedestraat 23 in Haarlem). In 1889 heft Gerlof een imposante stenen Heuvelhoeve gebouwd op dezelfde plaats Het voorjaar is het seizoen bij uitstek voor het maken van uitstapjes, dag- en week- endtochten. Steeds meer Nederlanders blijven in lente en vroege zomer in eigen land en ontdekken hoeveel unieke monu menten en bezienswaardigheden Neder land te bieden heeft. Voor deze groeiende groep belangstellen den is Kijken naar monumenten een even nuttige als leerrijke reiswijzer. Het levert een schat aan ideeën voor alleraardigste speurtochten op cultuur-historisch gebied. Het is de, in samenwerking met Monumen tenzorg, geheel bijgewerkte en geactuali seerde heruitgave van twee eerder ver schenen, succesvolle delen 'Kijken naar...' In één band verzameld, geeft het de lezer informatie over: stads- en dorpsgezichten woonhuizen De imposante Heuvelhoeve uit 1889 van C. B. Salm in Hilversum, waar zijn eerste vrouw en hun tweede kind in 1862 gestorven waren. (Het houten Heuvelhoeve is toen naar de Vredelaan in Laren verplaatst, waar het nu nog staat.) Daama heeft Gerlof voor Hilversum het kantongerecht en de Doopsgezinde kerk gebouwd, naast enige buitenhuizen, waar onder zijn eigen Villa Jacoba. Gerlof is 65 jaar oud geworden. Zijn zoon, Abraham, heeft heel veel in Amsterdam gewerkt, maar ook op veel an dere plaatsen. Hij was o.m. de architect van de Nederlandse Bankgebouwen in veel steden. Voor Hilversum werden een tiental villa's plus enige bijgebouwen, een elektrische centrale, en het Logegebouw door hem ontworpen. Abraham is maar 58 jaar oud geworden. De Stichting Architecten G.B. en A. Salm is op 15 januari 1985 in Hilversum opge richt. Ze stelt zich ten doel om de belang stelling voor het werk van vader en zoon Salm te bevorderen, en zó mee te werken aan het behoud ervan. Ondanks de inspan ningen van de Stichting en vele anderen, heeft de gemeente Hilversum in 1987 de Villa Corvin van A. Salm gesloopt. Wij we ten nu dat Hilversum het Heuvelhoeve gre tig inruilt tegen woningbouw. Daar heeft Hilversum veel voor over. Het boekje 'De Amsterdamse familie Salm en Hilversum' is uitgegeven door de Stich ting Architecten G.B. en A. Salm, en kost 7,50. Het is te bestellen op het adres Groenburgwal 35,1011HS te Amsterdam. Een tweede uitgave van de Stichting is het boekje 'Het Huis Herengracht 380-382 Am sterdam', gebouwd door A. Salm, van de hand van drs. P. A. H. M. de Wijs. Gerda Spruit, free-lance medewerkster Heemschut kastelen en buitenplaatsen kerken molens vestingwerken klokken en torenuurwerken historisch straatmeubilair Kijken naar monumenten in Nederland is schitterend geïllustreerd met meer dan 600 afbeeldingen in kleur en zwartwit. On der eindredactie van A. P. Smaal en met lucide bijdragen van tal van specifieke deskundigen, geeft het boek een fraai overzicht van Nederlands boeiendste mo numenten. Dankzij de medewerking van Monumen tenzorg kunnen wij het boek voor een een malige, zeer aantrekkelijke actieprijs brengen. Voor 25,- stuurt Heemschut dit boek naar u thuis. Het is trouwens ook in de boekhandel te krijgen. Unieke cultuur-historische gids voor eenmalige actieprijs JJÊI: -WPilMÉÉii Heemschut, mei 1988 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 13