Neo-gotische gevel bewaard RESTAURATIE zich slechts kleine noodzakelijke wijzigin gen voorgedaan. De enige grote verande ring, onder invloed van de smaak des tijds, is dat nagenoeg al het houtwerk ontdaan werd van schilderwerk. Het trappehuis moet er licht geschilderd heel anders heb ben uitgezien. Restauraties Het kasteel werd in de jaren 1968-1971 ge restaureerd, waarbij vooral in de kelders resten van de middeleeuwse burcht wer den aangetroffen. De tuinen werden in 1983 gerestaureerd als afscheidscadeau aan de heer Geertsema, die het huis sedert 1975 huurde toen hij commissaris van de koningin in Gelderland was. Na Geertse- ma's vertrek werd het huis niet meer ver huurd. Bijzonder is dat al het meubilair hoegenaamd compleet is. Het meubilair en de schilderijen werden van de zolders ge haald en zoveel mogelijk op de oorspron kelijke plek teruggeplaatst. Successieve lijk krijgen alle vertrekken een opknap beurt en worden het meubilair en de schil derijen gerestaureerd. Voor dergelijke projecten als Middach- ten betekent de decentralisatie een ramp', aldus N. W. Conijn, die samen met de gra vin de organisatie voert. De laatste twee jaar werd er geen subsidie toegekend, want de gemeente Rheden ontvangt slechts 120.000 gulden. Wel wordt er voor het meubilair en de schilderijen uit een an der potje van WVC gesubsidieerd. En voor de tuinen kan men weer gedeeltelijk op andere bronnen aanspraak maken, zo als het werkvoorzieningschap Presikhaaf en de Stichting tot Behoud van Historische Buitenplaatsen, die assisteert bij het hove- nierswerk. Overige inkomsten voor onder houd worden verkregen door entreegel den en door het huis te verhuren voor spe ciale gelegenheden zoals jaarvergaderin gen, diners etc. Op de dagen dat het kas teel voor publiek opengesteld wordt, kan gelukkig voor een groot deel aanspraak gemaakt worden op de bereidwilligheid van vrijwilligers uit de omgeving. De pu blieke functie die een dergelijk slot eer tijds genoot, heeft het nu eigenlijk weer, alhoewel het vaak een zware dobber is om financieel rond te komen. Evenementen Literatuur Dr. WïiJem Bergé in: 'De Woonstede door de eeuwen heen', 1983, afl. 58. P. 2-31. Daar sta je dan op een grauwe februari-ochtend vooreen schijnbaar niet zo interessant gebouw in het Westlandse Nootdorp, naast de katholieke kerk uit 1871 (Bartholomeus- kerk). Men had ons meegedeeld, dat het Jozef-gebouw, want daarover hebben we het, gerestaureerd was, hetgeen dus betekende dat er sprake was van een bouwwerk, dat de moeite waard moest worden gedacht, behouden te blijven. Bij onze eerste aanschouwing was het dus een kwestie van: schijn bedriegt. Met deze waarheid hebben we in de sfeer van de monumentenzorg vaak te maken. Om daar achter te komen is een historisch èn architectonisch-geschiedkundig onderzoek nodig. Dat was met het Jozefhuis in Noot dorp, dat niet alleen als tuindersdorp bekendheid geniet, maar ook in de paardensport wereld een belangrijke positie inneemt, ook wel nodig. De naam Nootdorp gaat terug tot de 13e eeuw, dus ver na de Romeinse tijd, maar het is wel zo, dat er Romeinse bewoning is geweest. Van deze aanwezigheid valt in onze tijd echter niets meer terug te vinden; wel in de naaste omgeving. Afgezien van de Romeinse periode, is uit de geschiede nis van het dorp heel weinig bewaard ge bleven. In feite heeft Nootdorp slechts één be schermd monument: de uit omstreeks 1500 daterende torep, nu behorende bij de her vormde kerk in het midden van het dorp, waar men de vroegere tijd heeft opgeroe pen door wat in oude stijl opgetrokken pandjes waarbij het moderne gemeente huis zich wonderwel heeft aangepast. De kerk, die bij de oude toren behoort is niet de originele, want die is afgebrand. De herbouwde hervormde kerk met haar oude toren, werd in het laatst van de vo rige eeuw gerestaureerd, Terug naar het Jozefhuis. Dat werd in 1904 ontworpen door architect C. L. M Robbers uit Haarlem. In 1907 werd het ge bouw - bejaardenhuis en zusterklooster - voltooid. Als zodanig heeft het tot in de jaren zeventig dienst gedaan. Een school gebouw er achter, functioneert nog steeds. Het Jozefhuis is uit bruin-rode baksteen met banden van gele verblendsteen opge trokken. Het heeft een hoog, omlopend schilddakje met dakkapellen, bekroond door een vierkant houten klokketorentje Het Jozefhuis aan Veenweg 4 te Nootdorp met eenvoudige spits. Tegen de rechter zijde van de voorgevel bevindt zich een driezijdige, erkervormige uitbouw, die op de verdieping de rondbogige vensters van de (oude) kapel bevat. Bij de recente res tauratie is die kapel deels behouden. Deze kapel heeft een eenvoudig gestucadoord houten gewelf met Tudorbogen. In de rondboogvensters bevinden zich ramen van glas-in-lood. Intem heeft die kapel dus een beperkt historisch-architectonische waarde, die men bij de restauratie zoveel mogelijk heeft willen behouden. Deze bijzonderhe den ontleenden we aan een rapport van drs. H. P. R. Rosenberg, die het Jozefhuis karakteristiek voor de stijl van zijn ont staan noemt. Hoewel het architectonisch- historisch gezien niet tot de belangrijkse gebouwen uit de periode van de overgang van de eeuwwisseling behoort, is het met zijn monumentale dakpartij, bekroond door het klokketorentje, van betekenis voor het landelijk gebleven aspect van dit deel van Nootdorp. Ook de stedebouw- kundige relatie met de neo-gotische Bar- tholomeuskerk van E.J. Margryen de bij behorende pastorie in de directe omge ving noemde drs. Rosenberg een niet te verwaarlozen factor. Afbraak van het Jo zefhuis zou, volgens drs. Rosenberg, voor de belevenswaarde en de identiteit van dit deel van Nootdorp een verlies betekenen, en met dit oordeel heeft de Bond Heem schut zich gaarne kunnen verenigen. De gemeentelijke monumenten-veror dening had intussen wat moeite met de vaststelling van de monumentale waarde van het Jozefhuis. Die verordening ging niet verder dan 'een beeld-ondersteunend monument'. Maar dat was naar het inzicht van o.m. Heemschut niet voldoende. Het Jozefhuis diende in het kader van de mo numenten-verordening omschreven te worden als 'beeld-bepalend' en zo is het na enige jaren van touwtrekkerij ook ge beurd. En dit niet zonder inspanningen van o.a. twee leden van de Bond Heemschut, de heren K. A. B. Tubbingen B. Tabingh Suermond. Aan hen in samenwerking met anderen is de interne restauratie in mo derne stijl te danken en kan het Jozefhuis als een gemeenschapshuis fungeren, waarin allerlei activiteiten (van kruiswerk tot scouting) kunnen worden ontwikkeld. Zo heeft Nootdorp een beeld-bepalend gebouw kunnen behouden. Niet erg be langrijk misschien, maar wel karakteris tiek. J. E. v.d. Wielen Openstelling 1988 van 10.30 - 16.00 uur. 21,22, 23 mei (Pinkste ren), 24 t/m 31 juli, IS, 16,17 oktober. Middachten is te bezoeken op 29 mei, alle zondagen in juni, op 31 juli, 28 augustus en 25 september. De entree is 5per persoon. In verband met het herdenkingsjaar van William Mary is er vanaf juni tot 15 oktober een speciale tentoonstelling ingericht met objecten uit de nalatenschap Hans Willem Bentinck, hertog van Portland. Hieronder bevindt zich een juwelenkist die door Willem III werd geschonken aan de gravin van Portland met daarin een ring, die Mary bij haar kroning in 1689 heeft gedra gen. Op verzoek kunnen er op woensdag en donderdag rondleidin gen gegeven worden voor groepen van minimaal 20 personen. (Telefonische informatie bij N. W. Conijn 01751-14343). In het kasteel is een gidsje verkrijgbaar, geschreven door gravin Van Ortenburg-Bentinck en J. A. Conijn, met daarin een korte ge schiedschrijving en een beschrijving van de te bezoeken ver trekken. De tuinen zijn dagelijks open van 15 mei tot 15 septem ber. Eveneens in verband met het herdenkingsjaar van William Mary wordt vanaf 16 mei acht maal het televisieprogramma 'Ontdek je plekje' aan dit onderwerp gewijd (maandagavond 18.40 uur). Op 6 juni is hierin o.a. aandacht voor Kasteel Mid dachten. 12 Heemschut, mei 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 12