Kasteel Middachten Steeg inde KASTELEN ANNEMARIE TEN CATE Speciale expositie t.g.v. herdenkingsjaar William en Mary In verband met het herdenkingsjaar rondom William Mary is het kasteel Middachten in de Steeg, nabij Arnhem, in de maand juni een aantal dagen extra opengesteld. Ook is er om dezelfde reden een expositie samengesteld die de betrokkenheid met dit konings paar en de heren van Middachten laat zien. Enkele bijzondere voorwerpen zijn vanuit Engeland in bruikleen verkregen. Kasteel Middachten is onder de Nederlandse kastelen een bijzonderheid. Niet alleen omdat het nooit via verkoop in andere handen is overgegaan, maar ook omdat het nog particulier bewoond en in het eigen onderhoud van kasteel en park voorzien wordt. Michdat In 1299 wordt voor het eerst de naam Mid dachten genoemd, wanneer Jacobus van Michdat als getuige optreedt voor Otto I van Celre. In 1299, een eeuw later, wordt Everardus als de eerste heer van Mid dachten genoemd. In 1403 kreeg Hendrik van Middachten.dat huys te Middachten ende dat voorgeborchte mit sijnen tobeho- ren...', waaronder enkele boerderijen in leen van de graaf van Gelre. Een belang rijke figuur voor de bouwgeschiedenis van het slot is Codard van Reede geweest, die in 1666 Ursula van Raesfelt, vrouwe van Middachten huwde. Godard, tevens heer van Amerongen, maakte een grootse mili taire carrière en was bevriend met Koning Stadhouder Willem III. Deze gaf hem, als dank voor zijn militaire prestaties in Ier land, de titels graaf van Athlone en baron van Aughrim. In 1702, vlak voor zijn dood werd hij veldmaarschalk en opperbevel hebber van de Nederlandse troepen. In 1853 kwam het slot via vererving in handen van de familie Van Aldenburg Bentinck. De huidige vrouwe en eigenaresse, Isa- bella Adriënne van Aldenburg Bentinck huwde in 1951 met Aurel graaf van Orten- burg, waarmee er wederom sprake is van een nieuw geslacht op Middachten. Jacob Roman en Steven Vennecool De voorgeschiedenis van het huidige huis moet waarschijnlijk gezocht worden op de plaats van de voorburcht. In het midden van de 14de eeuw moeten er grote bouw activiteiten hebben plaats gevonden, om dat er in die tijd vier leningen op het huis werden gedaan. Het oudste gedeelte van het complex is de oostelijke voorburcht, die het jaartal 1572 draagt; de westelijke is van iets latere datum. Het uiterlijk van het huidige slot dateert echter uit de periode van Godard van Reede. Hij liet het kasteel, nadat de Fran sen het slot in 1672/3 in brand hadden ge stoken, grondig verbouwen. In 1681 werd Jacob Roman (1640-1715) aangesteld als stadhouderlijk architect. De vriendschal tussen Godard en Willem III, die zowel het hof te Dieren als het jachtslot Het Loo be zat, heeft de keuze van de architect be paald. (Van Romans hand zijn o.a. Het Loo, het kasteel te Voorst en de voorgevel van het Deventer stadhuis). Bij de verbouwing van Middachten werd een deel van de oude muren en de slot gracht gehandhaafd en ook de kelderver dieping is grotendeels middeleeuws. Dit is uitwendig te zien aan de verschillende for maten van de stenen en in de kelders aan de dikte van de muren. Aangebouwd wer den de uitspringende gedeelten aan de vier zijden. De oude binnenplaats werd voorzien van een ovale koepel en een sta tige, rijkgeomamenteerde dubbele trap. Hieromheen werden de vertrekken ge groepeerd en naar Engels voorbeeld lo pen deze in elkaar over. Het slot kreeg een sober classicistisch uiterlijk; slechts de voorgevel werd versierd met een natuur stenen pilasterfront. Bovenin prijken krijgsattributen, die verwijzen naar de car rière van Van Reede. De bekroning wordt gevormd door het alliantiewapen van van Reede-Van Raesfelt. Deze werden ook in het gestucte trappehuis verwerkt. De voor gevel en de detaillering van het interieur zoals het trappehuis werden ontworpen door Steven Vennecool (1657-1719), die in 1695 bij de bouw werd betrokken. De voorgevel toont nauwe verwantschap met diens stadshuis in Enkhuizen uit 1688. Weinig veranderd Eigenlijk heeft het huis na het overlijden van Godard van Reede weinig veranderin gen ondergaan. In het interieur hebben Achterzijde kasteel Middachten, gezien vanaf de IJssel Heemschut, mei 1988 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 11