De Stichting Oude Groninger Kerken EVERHARDJANS Restauratie van de A-kerk in Groningen door aannemer Jurriëns in opdracht van de Stichting (foto Jan Hovinga) moeten die wel goed aansluiten op de be staande bebouwing. Reijenga: 'Er stonden hier een paar flinke markante panden, die een prima overgang vormden naar de his torische binnenstad. Die werden echter gesloopt en de resterende Frascati-bebou- wing zal straks misschien het loodje moe ten. Als we voorbij het station oostwaarts lo pen passeren we de schilderachtige villa bebouwing van het Zuiderpark, die waar schijnlijk onaangetast zal blijven en nog verder naar rechts zien we woontorens van Rem Koolhaas. Dit zouden aanvanke lijk mooie slanke torentjes worden. Toen deze niet exploitabel bleken kwamen er veel massievere torens voor in de plaats, die door hun breedte nu als een hinderlijk scherm werken, vindt de commissie. Na deze actiepunten bespreken we eerst even wat beleidspunten. Groningen heeft, anders dan Friesland, weinig stadjes met een oude historische kem en er zijn de laatste tijd nauwelijks gemeentelijke monumentencommissies bijgekomen. Wel komt er een provinciale monumentencom missie en dat is eigenlijk niet zo gek want veel plaatsen zijn eigenlijk te klein om zelf een monumentenbeleid te ontwikkelen. De provincie kan nu een stimulerende en coördinerende rol gaan spelen. Ook op fi nancieel gebied want veel gemeenten zijn ook weer te klein om zelf over subsidie potjes te kunnen beschikken. Een heel an dere ontwikkeling als in Gelderland waar veel middelgrote plaatsen zijn, waar het afgelopen jaar heel wat monumentencom missies ingesteld konden worden. Het wordt tijd voor de excursie, die we op het programma hebben staan. Het eer ste interessante object, dat we tegenko men is de onlangs afgebrande sterren wacht, waar ooit de astronoom Kapteyn werkte. De commissie zou graag willen, dat die weer werd opgebouwd met koepel en al. Langs de Turfsingel lopend passeren we heel aardige stadsvernieuwing, die goed aansluit op de bestaande woningen met zadeldaken. We zien de oude Stallen van het Prinsenhofcomplex, waarin nu be jaardenwoninkjes zijn gebouwd. We pas seren de Kreupelstraat, waarvoor een pro ject in ontwikkeling is, dat door zijn afme tingen en schaal in conflict is met de om geving. Gasthuis En tenslotte komen we bij het monumen tale 15e eeuwse St.Geertruids Gasthuis, waar ooit bedevaartgangers, die de zorg vuldig in de Martini-kerk bewaarde arm van de heilige Sint Jan kwamen eren gele genheid kregen te overnachten. Het com plex, later uitgebreid met twee hoven, wordt binnenkort gerestaureerd maar wordt nu op schrijnende wijze gemaltrai teerd door de bouw vlak ernaast van grootschalige bouwsels als het Casino en het Mullercomplex. Bezorgd wijst architect Bameveld op een oud poortje in het Gasthuis, dat als ge volg van de nieuwbouw geweldig is ver zakt. Een trieste aanblik. Gelukkig komen we op onze terugweg ook weer tal van aardige voorbeelden van stadsver nieuwing tegen, zodat Heemschut ook in Groningen de moed niet hoeft op te geven. In Groningen is de Stichting Oude Gronin ger Kerken al jaren actief om het erfdeel der gelovigen te beschermen tegen de tand des tijds. Nog niet zo lang geleden ontvingen we het jaarverslag van deze stichting, waaruit we hieronder een kleine greep doen. Op 6 augustus werd in het kerkje van Wehe een plaquette onthuld ter nagedach tenis aan de laatste Gouverneur-Generaal van voormalig Nederlands-Indië: jhr. mr. dr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. De restauratie van de kerken in Oostemieland en Niehove werden voortgezet. Met het herstel van kap en dak aan het kerkje van Wittewierum werd een begin gemaakt. In de toekomst zal het zwaartepunt van het werk door de Stichting Oude Groninger Kerken wellicht het onderhoud van de in bezit zijnde gebouwen vormen. Dit past in de huidige lijn van de monumentenzorg sinds enkele jaren. Restauratie is vaak achterstallig onderhoud: beter voorkomen dan genezen - dus: preventief! Zo werden in 1986 de goten van de kerk in Kiel-Windeweer gedicht, het metsel- en voegwerk nagezien en de ventilatie verbe terd. Vrijwilligers legden de laatste hand aan het in 1983-'85 gedeeltelijk gerestau reerde kerkje te Feerwerd: de witkwast werd opnieuw gehanteerd, en het meubi lair kreeg een goede beurt. Decentralisatie De Stichting Oude Groninger Kerken ziet in het huidige tijdsbestek als ideaal een gebundelde decentralisatie van gemeen- Vervolg op pagina 42 Heemschut, maart-april 1988 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 7