NIEUWS UIT DE PROVINCIES Drenthe Groningen Friesland Plan Tolbrug II mag niet doorgaan Geen appartementen in groene ruimte Renoveer raadhuis Tracés rijkswegen in Limburg accoord Haarlems sloopplannen mogen niet doorgaan Nieuw plan Statenzaal geaccepteerd Brouwerij in boerderij Oude spieker en put Beschermd dorp Red café Siegers Hoogste terp kalft af worden aangepast omdat dit plan volkomen in strijd is met de histori sche structuur van de binnenstad. Het verkeer in het centrum zal moeten worden teruggedrongen tot een zodanig niveau dat de oude stratenstructuur weer te gebruiken is zoals ze bedoeld is. 's-Hertogenbosch - De Bond Heemschut blijft bij zijn bezwaren die werden ingediend tegen het ontwerp-bestemmingsplan Tol brug II, waarover wij uitvoerig be richtten in Heemschut september 1987, nr. 9, blz. 10. Het betreft on der meer de uitbreiding van het Crootziekengasthuis, het handha ven van het Mariapaviljoen en de fiets- en wandelroute tussen Nieuwstraat en Burgemeester Loeffplein. Nu de gemeenteraad de bezwaren niet heeft gehono reerd, heeft de bond zich gericht tot Gedeputeerde Staten. 's-Hertogenbosch - Tegen het plan om 42 appartementen te gaan bouwen op de hoek van de Grego- riussmgel en de Pettelaarseweg heeft de Bond Heemschut bezwa ren ingediend bij B en W. De bond acht het plan een aantasting van de groene ruimte tussen de stadswal met rondelen en bastions en de be bouwing van Plan Zuid. Bovendien wordt ter plaatse het gezicht op de oude stad aangetast. De overgang tussen oude stad en de zuidelijke uitbreiding vervaagt, de afschei ding tussen beide wordt verdoe zeld, wat een aantasting betekent van de oude stad en met name van de stadswal, een rijksmonument. Daarnaast komt er ter plekke nog meer parkeerdrukte, vervuiling en geluidoverlast. Een andere consequentie van het plan is dat de fraaie School voor Kunst en Nijverheid uit 1952 van de architecten J. G. Deuren C. Pouderoyen zal moeten worden af gebroken. Dit thans verlaten, unieke bouwwerk is indertijd op gezet als een werkgemeenschap van docenten en cursisten en dient volgens de bond een andere be stemming te krijgen in plaats van te worden gesloopt. Zoeterwoude - Tegen de plannen om het representatieve voorge deelte van het raadhuis uit 1870 en 1900 te slopen, komt de Bond Heemschut in het geweer. Het ex terieur is gaaf van ontwerp, duide lijk herkenbaar als gemeentehuis met zijn symmetrische gevel, vak kundig metselwerk, opvallende klokketoren en bakstenen ballus- trade op het dak. Dat het voorgebouw scheuren vertoont, is waarschijnlijk het ge volg van de rigoureuze doorbra ken die in de jaren vijftig en nog korter geleden onoordeelkundig tot stand kwamen. Volgens de bond kunnen in de hal enige ver sterkte kolommen de druk beter verdelen. Verder kunnen gevel- en dakisolatie gemakkelijk tot een be ter binnenklimaat leiden. Als er in het achterdeel ruimtegebrek is, ligt het volgens de bond voor de hand dat gedeelte uit te breiden en niet het geheel te slopen. Daarvoor heeft het gebouw een te grote ge voelswaarde. Maastricht - De Bond Heemschut heeft de tekeningen met toelich ting bestudeerd van de plannen voor de tracés van Rijksweg 73 Venlo- Weert en Bundes Auto Bahn 61 vanuit Kaldenkirchen, die nabij Tegelen aansluiting krijgt op RW 73. Sinds 1982 heeft de bond zich in de plannen verdiept en een aantal bezwaren gehonoreerd gezien. Er is nog wel wat te wensen, maar de bond kan, gezien de nadelen van andere tracés, met de uiteindelijke plannen instemmen en heeft dat aan de directie Limburg van Rijks waterstaat meegedeeld. Haarlem - De sloopplannen van de gemeente van een aaneenge sloten rij panden achter het Stad huis aan de Jacobijnestraaten de Koningstraat vinden bij de Bond Heemschut bepaald geen weer klank. In de panden zijn thans ge meentelijke diensten gehuisvest; Jacobijnestraat 24 en Koningstraat 16 t/m 22 zijn rijksmonumenten. Naar de mening van de bond heeft de betreffende bebouwing oud heidkundige waarde, met uitzon dering van het voormalige school gebouw Jacobijnestraat 30-34. De bond bepleit bij B en W herge bruik van alle panden behalve ge noemde school. Verder zou het misschien mogelijk zijn het in re delijke staat verkerende carrévor- mige gebouw van de voormalige Eerste Haarlemse Hogere Burger school aan Jacobijnestraat 24 te laten gebruiken door het nabij ge legen Gymnasium, dat immers een tekort heeft aan leslokalen. Volgens de bond mag van een gemeente worden verwacht dat zij het voorbeeld geeft en be schermde monumenten in stand houdt. Zij kan anders geen rechten laten gelden indien particulieren hun monument zouden willen af breken. In algemene zin kan wor den gezegd dat de bestaande be bouwing in Haarlems stadscentrum karakteristiek is en bijdraagt aan het gevarieerde beeld van de bouwkunst uit het verleden. Met name Koningstraat 20 en Jacobijne straat 24 typeren aspecten van de stadsontwikkeling. Laatsgenoemd pand vormt met de belendende panden een van de gevelwanden van het Prinsenhof en heeft visueel direct een relatie met de gevel van het Stadhuis en het Gymnasium aan de overzijde, schrijft de bond aan B en W. Nieuwbouw zou de harmo nie en sfeer danig verstoren en grote afbreuk doen aan het be schermde stadsgezicht. Middelburg - De Rijksdienst voor de Monumentenzorg is akkoord gegaan met de herziene verbou wingsplannen voor de Statenzaal in het Middelburgse abdijcomplex. De Monumentenraad was er overi gens niet echt enthousiast over. Te gen de oorspronkelijke plannen van architect Cees Dam kwam een storm van protesten (zie Heem schut mei 1987, nr. 5), onder meer van Heemschut. Omdat minister Brinkman de vergunning weigerde moest architect Dam zijn aanvan kelijke plannen terugnemen. Het nieuwe ontwerp is soberder, maar volgens Heemschut redelijk ac ceptabel. Het komt aardig in de richting van de alternatieve visie van de Bond op de verbouwings plannen. Peize - Er zijn ver gevorderde plannen om in de 18e-eeuwse boerderij aan de Hoofdstraat een bierbrouwerij onder te brengen, compleet met tapperij en exclusief restaurant. De boerderij kwam on langs leeg en de gemeente zocht naar een zinvolle relatie met het verleden. Peize was tot 1800 een belangrijk 'hopdorp' waarvan de hop in Groningen werd verwerkt. Comeille F. Janssen, directeur van het Bureau Monumentenzorg van de provincie Drenthe opperde het idee de boerderij om te bouwen tot brouwerij. Zuidbarge - Vrijwilligers van de Stichting Archeologie en Monu menthebben aan de Rietlanden straat een duizend jaar oud graan- schuurtje, een zogenoemde spieker, en een uit vuurstenen keien - flinten - opgetrokken wa terput opgegraven. De spieker was voor een deel gebouwd over een nog oudere, houten put, die niet meer kon worden gered. De Stichting Landschapsbeheer Dren the conserveert de opgravingen. Het ministerie van WVC heeft de vondst op de monumentenlijst ge plaatst. Drenthe kende tot nu toe twee spiekers, een in Lhee, bij Dwingeloo, en een in Emmen. De laatste ging verloren bij de bouw van het winkelcentrum De Weiert. Warffum - Een groot deel van het oude Warffum gaat beschermd dorpsgezicht worden. Het gebied omvat de samenhangende stede- bouwkundige structuur op de dorpswierde en het open gebied rondom de haven. Warffums wierde bestaat uit een stelsel van parallel gelegen straten, dat een historische dorpsstructuur ver toont. Aduard - Het voormalige café Siegers aan de Burgemeester Van Barneveldweg dreigt te worden gesloopt ten behoeve van de bouw van twaalf bejaardenwoningen. Een actiegroep in Aduard verzet zich hiertegen en heeft van een derde van de bevolking een hand tekening op een lijst met voorstan ders van behoud van het pand. Er zijn aanwijzingen dat in 1599 in een voorloper van het huidige pand al een herberg bestond. Hogebeintum - Frieslands hoog ste terp, die van Hogebeintum, ligt 8.80 m boven de zeespiegel en dreigt af te kalven door de hoge grondwaterstand en overvloedige 44 Heemschut, maart-april 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 44