Uitgeput huisraad Geschiedenis van Zuidhom Groninger Historische Reeks Bibliografie van Groningen HEEMSCHUT IN AKTIE Hoogbouw bif station detoneert te sterk Frascatibebouwing in stand houden Plan Stadskern nog verder aanpassen Door diverse auteurs zijn in dit boek bij dragen geleverd over de geschiedenis van Zuidhom, van de ijstijd tot vandaag de dag. Een selectie uit de onderwerpen: de bodem en de vroegste bewoning (door A. E. Clingeborg), de bevolking 1796-1960 (door R. J. Prins en K. Reindershet kerke lijk leven (door C. A. Tukker), de bebou wing langs de oude Rijksstraatweg (door J. Boersma), de traditionele boerderijbouw (door B. K. Pater) enz. Bedum, Uitgeverij Profiel, 1986. ISBN 90 70287 34 x. 42,50. De Stichting Groninger Historische Publi- katies, opgericht in 1986, stelt zich tot doel de uitgave van een reeks monografieën, onder de titel Groninger Historische Reeks, met daarnaast andere publicaties die onderwerpen behandelen uit de ge schiedenis in de ruimste zin van de provin cie Groningen of van plaatsen of streken in die provincies gelegen. In het bestuur worden o.a. vertegenwoordigd de Vereni ging 'Stad en Lande', het Rijksarchief in en het gemeentearchief van Groningen en het Agronomisch-Historisch Instituut. Inmiddels zijn de volgende uitgaven ver schenen: Groningen 1870-1914; sociale veranderin gen en economische ontwikkeling in een regionaal centrum; door Dr. P. Kooij. 416 pp. Prijs, 65,- (serieprijs 57,-) De Ommelander Borgen en Steenhuizen; door Dr. W. J. Formsma, R. A. Luijtjens- Dijksveld Stol en A. Panthuis. Dit boek is een tweede druk van de inmiddels al lang uitverkochte uitgave van 1973. Het bevat gegevens over de nog bestaande borgen, hun bewoners en lotgevallen. Nieuwe ge gevens werden verzameld door dr. W. J. Formsma en dr. F. C. J. Ketelaar en deze werden in een supplement verwerkt. Vele foto's, tekeningen en kaarten vergezellen de tekst. 620 pp. Prijs 125,- (serieprijs ƒ110,-) In voorbereiding zijn uitgaven over 'Bedel orden en begijnen in de stad Groningen tot 1594'en 'Kloosters in Groningen'. Het adres van de Stichting is: St. Janstraat 2, 9712 JN Groningen. AMtC Een boekje over twee Groninger beerput ten in historisch archeologisch perspec tief; door A. Carmiggelt, H. van Gangelen, G. Kortekaas en W. van Zeist. In 1983 werd in de stad Groningen de Stichting, 'Monument en Materiaal' (M. M.*) opgericht met ondermeer als doel het stimuleren en uitvoeren van archeolo gisch onderzoek binnen de gemeente. Bo vengenoemde publicatie is de eerste uit gave van deze Stichting. Eind 1984 werden twee beerputten uit de 17e en 18e eeuw aan de Schoolstraat ter hoogte van nr. 10 en 12 aangetroffen en leeggehaiald. Het gevonden materiaal betrof huisraad, bot ten, metaal, plantenresten enz. Gecombi neerd met archiefonderzoek werd het vondsmateriaal geanalyseerd en beschre ven. Een schat aan gegevens over de toen malige gebruikers kwam zo aan het licht. Al deze gegevens werden vervolgens in een historisch-archeologisch perspectief gezet. Vele van de gevonden voorwerpen werden afgebeeld en de tekst is verder doorspekt met tekeningen en tabellen. In de stad Groningen is er tot op heden nog geen gemeentelijk archeologisch bu reau noch een stadsarcheoloog aange steld. Gelukkig wordt er wel onderzoek verricht, onder andere zijn er onderzoe ken verricht o.l.v. prof. dr. A. E. Giffin. Mo menteel is er echter veel werk te verrich ten; in feite zou ieder braakliggend terrein onderzocht moeten worden alvorens er nieuwbouw gepleegd wordt. De archeolo gen van de Stichting M. M. springen vaak in. Niettemin blijft er sprake van 'noodopgravingen' omdat het in de Gro ningse knelsituatie onmogelijk is om prio riteiten te stellen. Onder het motto, 'redden wat er te redden valt' probeert de Stichting Monument en Materiaal iedere vrijko mende lokatie aan een (vluchtig) onder zoek te onderwerpen, aldus gemeente-ar chivaris J. van den Broek in de inleiding bij het boekje. Een uitgave van de Stichting Monument en Materiaal, 82pp. ISBN90.72177.01.0. Prijs 17,50 f 2,50 porto, over te maken op rek. nr. 63.98.19.729 bij Banque Parisbas te Groningen t.n.v. Stichting Monument en Materiaal. Het adres van de Stichting is Lutke- nieuwstraatje 9, 9712 AWGroningen. AMtC De 'bibliografie betreffende de geschiede nis en taalkunden van de provincie Gro ningen' werd in 1983 gestaakt. Sedert kort is er echter sprake van een samenwer kingsverband tussen het Rijksarchief, Ge meentearchief, enkele bibliotheekinstel lingen en de Rijksuniversiteit Groningen met het streven ieder jaar een bibliografie uit te geven. Men is begonnen met het jaar 1983, het jaar dat onlangs als deel 1 is ver schenen. 1984 en 1985 zullen binnenkort het licht zien, spoedig gevolgd door 1986 en 1987. Eind 1988 hoopt men bij te zijn. De bibliografie bevat titels van publicaties die verband houden met de provincie Gronin gen, zowel boeken, brochures, tijdschrift artikelen, rapporten enz. Een uitgave van Boekhandel Boomker, Groningen (tel. 050-1225 77) Jaardeel 1983, 50pp. 524 titels. ISBN90.71809.072. Prijs 14,90 (bij intekening 12,50). AMtC Haarlem - Het plan om aan het Kennemerplein, aan de achterzijde van het station, drie gebouwen neer te zetten, kan geen goedkeu ring krijgen van de Bond Heem schut. De bond heeft B en W ge schreven dat dominerende bouw massa's in deze omgeving het voornamelijk horizontaal uitge voerde monumentale stationsge bouw als centraal element zullen gaan overheersen. Aan de stads- zijde zijn de horizontale lijnen van het stationsgebouw al danig aange tast en dat wordt nu kennelijk ook aan de achterzijde noodzakelijk geacht. De bond wijst B en W erop dat het gebied waar de nieuwbouw is geprojecteerd, deel uitmaakt van het beschermde stadsgezicht. Bovendien is de nieuwbouw wel erg dicht nabij het station gedacht. Groningen - De Bond Heemschut maakt bezwaar tegen de bouw plannen aan de Emmasingel daar deze op een aantal punten in strijd zijn met het Bestemmingsplan Sta tion en omgeving. De bezwaren zijn ter kennis gebracht van de af deling Juridische Planbegeleiding van de Dienst Ruimtelijke Orde ning van de gemeente Groningen. Volgens de bond mag de bebou wing uitsluitend aaneengesloten worden uitgevoerd en mag de pandbreedte niet boven de 10,40 m uitkomen. De bond geeft in over weging bij herziening van de plan nen de waardevolle bebouwing van Frascati in stand te houden, zo als dat ook als uitgangspunt gold bij de opzet van het complex van de Centrale Directie van PTT, dat thans wordt gebouwd. 's-Hertogenbosch - Nu de ge meenteraad slechts ten dele is te gemoet gekomen aan de bezwaren die de Bond Heemschut indiende tegen het Plan Stadskern, brengt de bond zijn bezwaren nu in bij Ge deputeerde Staten. Voor een uit voerig ovérzicht zie Heemschut, november-december 1987, nr. 11/ 12, blz. 31. Het betreft onder meer het historische rooilijnenbeloop, dat naar de mening van de bond overal in de stadskern moet wor den teruggebracht. Verder is het begrip 'gebouw' te definitief voor de winterterrassen die op de Markt mogen worden opgetrok ken. Het spreekt de bond voorts niet aan dat de gemeente consideratie wil hebben met de belangen van de bank aan de Waterstraat. Als een onderneming op die plek in de binnenstad wil blijven, zal zij ook de consequenties moeten aanvaar den van nieuwbouw in de lengte richting, meent de bond. Tot slot blijft de bond erbij dat het Verkeerscirculatieplan moet Heemschut, maart-april 1988 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 43