Stichting Monument en Materiaal RESTAURATIE Opgraving van middeleeuwse sloten en greppels (ca. 900-1515) onder het voormalige Zuider kerkhof aan het Gedempte Zuiderdiep (foto P. Broekhuizen, 1985). In 1983 werd in Groningen de Stichting Monument en Materiaal opgericht. Doel was het verwerven van oude bouwmaterialen, het opzetten van een depót daarvoor en het stimu leren van hergebruik daarvan. Voorts het stimuleren en uitvoeren van archeologisch onderzoek in de gemeente Groningen en tenslotte het zorg dragen voor de instandhou ding van cultuurhistorisch waardevolle panden, met name op het gebied van exterieur en interieur. Vooral de eerste twee doelstellingen zijn de laatste jaren belangrijk gebleken. Door tal van particulieren en vooral door de Stichting Stadsherstel worden in toene mende mate woonhuizen gerestaureerd. Aan de andere kant worden in het kader van de stadsvernieuwing veel oude ge bouwen gesloopt. Niet alleen bij sloop, maar ook bij renovatie verdwijnen veel waardevolle oude bouwmaterialen in de container. De Stichting tracht oude slooppanden zo goed mogelijk te documenteren en de waardevolle oude bouwmaterialen veilig te stellen. Vervolgens voert de Stichting een nood-opgraving uit om ook het bodem archief te dokumenteren en vondsten vei lig te stellen. Wat betreft de derde doelstelling, door ingrijpen van de Stichting kon het 17de eeuwse pakhuis De Laan 26 voor de stad Groningen behouden blijven. Het werd in 1985 gerestaureerd in plaats van afgebro ken. Oude bouwmaterialen Bij de restauratie of renovatie van oude huizen zijn oude bouwmaterialen nodig om het huis te completeren. Zulke materialen zijn b.v.: schoorsteen mantels, paneeldeuren, lijstwerk, bed- schotten, trapleuningen, ramen, bovenlich ten, maar ook dakpannen, tegels en pla vuizen. Om aan de - toenemende - vraag naar deze materialen te voldoen, heeft de Stich ting een depot opgezet. Door een actief verzamelbeleid en dankzij de medewer king van woningbouwverenigingen, archi tecten, slopers, aannemers, de gemeente en particulieren kunnen bijna alle soorten bouwmaterialen uit voorraad worden gele verd. In de werkplaats worden diverse bouwonderdelen gerestaureerd of gecom pleteerd. De levering van de materialen is echter gebonden aan de voorwaarde, dat het hergebruik op juiste wijze plaatsvindt. Voor de levering van de bouwonderdelen en voor de diensten van de Stichting wordt een redelijke vergoeding gevraagd. De Stichting houdt zich aanbevolen voor materialen, die bij een restauratie of reno vatie over blijven en op een andere plaats kunnen worden hergebruikt. Behalve voor opslag en herplaatsing van bouwmaterialen, draagt de Stichting ook zorg voor de opslag van historische bouw elementen. Hieronder worden verstaan b.v. gevelstenen, gedenkplaten, maar ook bijzondere bouwconstrukties. In de afgelo pen jaren konden een aantal laatmiddel eeuwse dakkonstrukties, een deêl van de achtergevel van een vakwerkhuis en di verse gevelstenen worden veilig gesteld. Meestal zijn deze materialen niet her plaatsbaar maar zijn uit cultuurhistorisch oogpunt het bewaren waard. Depöt Geïnteresseerden kunnen het depöt be zichtigen en voor een restauratieproject materialen aanschaffen. Eventueel kunnen adviezen voor plaatsing worden gegeven. Het depöt is op werkdagen tussen 9.00 en 17.00 uur geopend. Het adres is Lutke- nieuwstraatje 9 Groningen, telefoon: (na 1 mei 1987: 050-146246. Contactpersoon: A. Aalberts, tel. 050- 139943, b.g.g. 050-415155. Stadshistorisch onderzoek Behalve met oude bouwmaterialen houdt de Stichting Monument en Materiaal zich ook bezig met stadshistorisch onderzoek. Door middel van dit onderzoek wordt ge tracht inzicht te krijgen in de ontwikke lingsgeschiedenis van de stad Groningen in het algemeen, of de bewoningsge- schiedenis van een bepaalde locatie in het bijzonder. Bij stadshistorisch onderzoek wordt ge bruik gemaakt van verschillende soorten bronnen en hun onderlinge samenhang. In de laatste decennia is de stadsver nieuwing in hoog tempo doorgevoerd. Hierdoor zijn in veel Nederlandse steden, waaronder Groningen, met name de twee eerstgenoemde bronnen voor stadshisto risch onderzoek snel aan het verdwijnen. Het bodemarchief wordt door de tegen woordig gebruikte bouwmethoden doorlo pend bedreigd en vernietigd, vóórdat het 'gelezen' kan worden middels archeolo gisch onderzoek. De geschreven of ge drukte bronnen voor stadshistorisch on derzoek vormen hiervoor onvoldoende compensatie, omdat deze meestal weinig of geen informatie bevatten over het dage lijkse leven van de mensen van vroeger. In tegenstelling tot veel andere plaatsen in Nederland van vergelijkbare omvang be schikt de gemeente Groningen niet over een officiële stadsarcheoloog. Om al deze redenen kent de Stichting dan ook een hoge prioriteit toe aan het verrichten van stadshistorisch onderzoek. In het kader hiervan worden intensieve contacten onderhouden met o.a. aanne mers en gemeentelijke instanties. Het door vrijwilligers van de Stichting uitgevoerde archeologisch onderzoek staat onder su pervisie van het Biologisch-Archaeolo- gisch Instituut (B.A.I.) van de Rijksuniversi teit Groningen. Bij de opgravingen vindt veelal ondersteuning plaats door leden van de Archeologische Werkgemeen schap voor Nederland (A.W.N.), afdeling Noord-Nederland. De vondstverwerking vindt plaats in het pand van de Stichting, Lutkenieuwstraatje 9, Groningen. Hier worden de vondsten gereinigd, gerestau reerd, getekend, etc. Uiteindelijk wordt het materiaal overgedragen aan de arche ologische afdeling van het Groninger Mu seum. Tenslotte rekent de Stichting Monument en Materiaal het tot haar taak om de resul taten van het verrichte stadshistorisch on derzoek openbaar te maken. Dit gebeurt door middel van regelmatig terugkerende exposities en publicaties. Op deze wijze hoopt de Stichting de bevolking van de stad Groningen te informeren over haar verleden. Informatie over het stadshistorisch onder zoek van de Stichting ist te verkrijgen bij: G. Kortekaas, tel. 050-146246b.g.g. 415155. Stichting Monument en Materiaal Lutke nieuwstraatje 9, 9712 AW Groningen, tele foon (na 1 mei 1987): 050-146246. Red. Heemschut, maart-april 1988 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 39