Het Groninger stads- en dorpsvemieuwingsfonds STADS' EN DORPSVERNIEUWING Woonhuismonumenten Voor heemschutters is belangrijk de res tauratie van woonhuismonumenten, die in het pakket voor subsidiabele onderdelen zitten. Dit zijn de 'maatregelen met betrek king tot het wonen'. De officiële folder geeft als commentaar: 'Gemeenten die daarvoor in aanmerking komen (of dit wensen) moeten hun behoefte kunnen aantonen in de vorm van een meerjaren- overzicht, dat het best de vorm kan heb ben van een 5-jarig voortschrijdend pro gramma'. In 1987 werd voor de restauratie en reno vatie van woonhuismonumenten 500.000,- beschikbaar gesteld, waarvan 403.800,50 besteed werd. Stads- en dorpsgezichten Een goed voorbeeld van de rehabilitatie van een woonhuismonument uit het mid den van de negentiende eeuw is het pandje Heralmasstraat Iin Saaksum. Het restauratieplan werd gemaakt door het ar- chitektenburo Groenhof van der Veen (zie afb.). Het evenwichtig geproportio neerde dwarshuis uit het midden van de negentiende eeuw werd uitgebreid met een scheve arm tot een komma-platte grond. In de nieuwe aanbouw is een hal, bijkeuken en normale keuken onderge bracht. Al met al een zeer bewoonbaar pand! De instandhouding van karakteris tieke panden en woonhuismonumenten is slechts een bescheiden onderdeel van de stads- en dorpsvemieuwingsmaatregelen in de provincie Groningen. Voor de totale gebouwde omgeving in Groningerland is van belang, dat niet al leen in plaatsen met fraaie stads- en dorps gezichten wordt gesubsidieerd, maar ook daarbuiten. Daarbij telt de provincie Gro ningen zelfs 47 beschermenswaardige stads- en dorpsgezichten (zie kaart). Stads- en dorpsgezichten zijn te omschrij ven als een compacte groep van gebou wen die vanwege hun homogeniteit en ar- chitektonische en esthetische eenheid van cultuur-historisch belang zijn. EVERHARDJANS In een officiële folder van de provincie Groningen staat te lezen: 'Met ingang van 1 januari 1985 is de nieuwe wet op de stads- en dorpsvernieuwing in werking getreden. Dit feit heeft de nodige gevolgen, met name ook voor de financiering vanuit de te voeren maatregelen. Uitvoerder van het door het rijk naar de provincie gedelegeerde beleid is de socio loog drs. H. M. M. de Boer, hoofd van het bureau stads- en dorpsvernieuwing en volkshuisvesting (gehuisvest in de Provin ciale Griffie). Hij zegt: 'Het geld dient niet onnodig lang op de plank te liggen - geld moet rollen'! De intentie van de wet is, zo spoedig mogelijk de daarvoor bestemde gelden te besteden. Soms kunnen er kostbare knel punten zijn. In de provincie Groningen ko men 43 gemeenten in aanmerking voor de besteding van deze rijksgelden, die door het Ministerie van VROM ter beschikking worden gesteld. Hiervan ontvangen 7 gemeenten het geld direct. Er wordt ieder jaar (interessant in een tijd van bezuinigingen!) méér geld be schikbaar gesteld. In 1988 ontving de pro vincie Groningen 25% van het totaal be schikbare bedrag: 14.000.000 - Infrastructurele maatregelen Tenslotte vallen onder de wet nog infra structurele maatregelen als de bouw van bruggen en overkluizingen, herstel van ka demuren, voorzieningen voor de water sport, rioleringsprojecten, bodemsanerin gen, geluidwerende voorzieningen, herin richting woonomgeving, aanleg sportvoor- zieningen, wegbelijning en verlichting, voetgangersoversteekplaatsen, herinrich ting van kruisingen, welzijnsaccommoda- ties en de (ver)bouw van scholen voor ba sisonderwijs. 1) Maatregelenplan stads- en dorpsver nieuwing en Verdelingsverordening; Uit gaven van de provincie Groningen. Behalve uit het stads- en dorpsver nieuwingsfonds kan Groningen ook nog putten uit het zogeheten Integraal Structuurplan Noorden deslands. On langs werd er nog f 850.000,- beschik baar gesteld uit dit fonds. Monument waardige boerderijen werden in dit verband bedacht met een totale restau ratie- en renovatiebijdrage van f 135.527,50. V 36 Heemschut, maart-april 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 36