1 Activiteiten provinciale commissie 18eeeuws gehout beddeschot in een woning te Leens, oorspronkelijk afkomstig van elders (foto Meijnard Scheersjr.) Restauratiefilosofie Scheers: 'Wij spreken zelf van een inte grale restauratie; d.w.z. dat zowel bij het exterieur als het interieur de bestaande structuur zoveel mogelijk gehandhaafd of terug gebracht wordt.' Modern gerief moet er zijn en zo zie je vaak in de door de Stichting gerestaureerde huizen, dat het beddeschot gehandhaafd werd en dat zich daarachter een trap, badruimte of kasten bevinden. 'Wat de kleurstelling betreft zijn wij heel rigoreus. We zoeken naar de ori ginele kleur en deze wordt dan weer aan gebracht'. Ook wordt er wel 'invulling' toe gepast. Zo werden in de schuur bij een boerderij te Rasquert vier modeme wonin gen ingebouwd. Sancties Bij verkoop worden speciale bepalingen opgesteld, soms inclusief de kleurstelling, om wijzigingen te voorkomen. Bij niet-na- leving kan er sprake zijn van sancties of boetebedingen. Indien de nieuwe eige naar toch veranderingen wil aanbrengen dan dient deze daartoe een schriftelijk verzoek in te dienen bij de Stichting. In een speciaal voor de Stichting opge maakte hypotheekakte staat dat de bedin gen bij verkoop moeten worden overge nomen. Ondanks deze 'strenge' houding brengt deze wijze van restaureren met zich mee dat de woningen snel verkocht worden en dat er veel vraag naar is. Een voordeel hierbij is dat het meestal om kleinere dus betaalbare woningen gaat. Bij verkoop wordt het project getaxeerd. 'De koopprijs is naar marktwaarde en soms kan de prijs iets hoger komen omdat het een monu ment is', aldus Scheers. In ieder geval is er sprake van een gezonde aanpak en schiet de Stichting er dan ook niet bij in. Het bestuur bestaat uit leden die allen een drukke baan hebben, maar ieder doet dit er graag bij, hoeveel tijd het ook kost. Dit enthousiasme blijkt ook uit hét gege ven dat er bijna geen bestuurswisseling plaats vindt, waardoor een zekere conti nuïteit verzekerd is. De administratie is uit besteed bij een accountantskantoor even als de loonadministratie van beide uitvoer ders en leerlingen. Smederij annex woning Naast de bouwhistorisch interessante pas torie van Warffum, woning van de heer Scheers (waarover wij t.z.t. meer hopen te berichten) ligt de oude dorpssmidse die door de eigenaar in samenwerking met de Stichting is gerestaureerd. Hier Werd ik na afloop van het gesprek rondgeleid. De nauwkeurigheid waarmee men te werk gaat bleek uit vele details. Oude onderde- Achterzijde van de voormalige slagerij annex woning aan de Havenstraat te Winsum. In 1982/83 gerestaureerd door de stichting. len, zoals een uitgesleten stenen trap en een versleten stenen keldervloer zijn na verwijdering op dezelfde manier weer te rug gebracht. De eigenaar van dit project werkte eigenhandig alle vrije uurtjes mee. Op een dergelijke manier is samenwer king met de Stichting dus ook mogelijk. Op dit moment heeft de Stichting drie projecten onderhanden die nog niet ver kocht zijn. Het zijn woningen in Godlinze, Leermens en 't Zandt. De eigenlijke restau ratie moet nog beginnen en voor poten tiële kopers zijn er aantrekkelijke fiscale voordelen mogelijk. Informatie over de Stichting 'Het Woon huismonument'kan men schriftelijk inwin nen via postbus 20, 9939 ZG Warffum. 1986 2 jan. Brief aan cie. beroep- en bezwaarschriften gem. Gronin gen met betrekking tot bouwplan CD-P.T.T., voorzover is ge weigerd de bestaande karakteristieke Emmasingel-bebouwing in de plannen te integreren. 6 mrt. Indiening schorsingsoorzaak bij Raad van State met be trekking tot besluit van G.S. om verklaring van geen bezwaar te verlenen en tegen besluit van B. en W. van Groningen bouwver gunning te verlenen voor nieuwbouw P.T.T. bij het station. 17 april Brief aan Raad van Veendam over aan te leggen par keerplaats in Juliartapark. 12 mei Brief aan B. en W. en Raad van Bedum in verband met dreigende afbraak van karakteristieke boerderij aan de Ba zuinslaan. 12 juni Gevraagd advies met betrekking tot herstel (interieur) van de gereformeerde kerk in Uithuizen. 2 juli Adhesie-betuiging aan vereniging tot behoud van het Zuid* erpark e.o. in Groningen. 29 juli Bezwaarschrift aan G.S. tegen partiële herziening (Kreu- pelstraat) bestemmingsplan binnenstad; vervolg van reeds in 1985 aangevangen actie. 29 juli Bezwaarschrift aan B. en W. tegen bouwplan - Kreupel- straat met bijvoeging van alternatief voorstel. 25 aug. Brief aan B. en W. van Hoogezand over stationsgebou wen in Hoogezand en Kropswolde. Medio aug. Overleg met gemeente Bierum en Stichting woon huis-monument over dreigende sloop van een beeldbepalend pand in Godlinze, Hoofdweg 29. Eveneens overleg met prov. schoonheidscommissie. 23 sept. Reactie aan B. en W. op commentaar B. en W. op be zwaarschrift d.d. 29-7-'86. 29 sept./16okt. Brieven aan resp. G.S. en gemeenteraad Gronin gen naar aanleiding van aanvraag verklaring van geen bezwaar tegen bouwplan Kreupelstraat, Groningen. 12 nov. Start samenwerking Heemschut met Veenkoloniaal Mu seum Veendam, Streekhistorisch centrum en museum-stoomge maal Winschoten in een werkgroep. 14 nov. Commentaar op ontwerp-structuurplan van gemeente Groningen. 29 dec. Reactie op voorontwerp herinrichting deelgebied Oude Veenkoloniën met betrekking tot bepaald wegtracée, sloop wo ningen en Verlaats/iLuste Wildervank. 1987 22 jan. Assistentie subsidie-aanvraag hekwerk (restauratie) Scholtenskoepel in Groningen. 5 mrt. Bezwaarschrift aan B. en W. tegen bouwplan Westerkade 5 en sloop van bestaand karakteristiek pand in Groningen. 6 april Brief aan B. en W. van Zuidhom over behoud van het café 'Gouden Leeuw' in Noordhom en overleg met burgemeester. 7 april Reactie op Beleidsplan stadsvernieuwing Veendam-cen- trum. 6 juni Ledenexcursie in Oost-Groningen. 1 juli Brief aan B. en W. en Raad van Bellingwedde in verband met dreigende sloop voorgebouw voormalig hotel 'Reiderland'. 9 juli Bezwaarschrift aan Raad over ontwerp-structuurplan van gem. Groningen. 4 sept. Uitreiking Heemschut-jubileumprijs aan gemeente Ad- orp in verband met geslaagde restauratie van het Witte Hoes aldaar. 12 sept. Medewerking aan 'Open Momumentendag1 in stad Gro ningen. 23 sept. Brief aan B. en W. en Raad over cultuurhistorische bete kenis en mogelijk alternatieve bestemming van Westerkerkin Groningen. 6 nov. Brief aan B. en W. en Raad over bouwplan t.p.v. Frascati en sloop bestaande karakteristieke bebouwing. 19 nov. Hoorzitting naar aanleiding van bezwaarschrift d.d. 9-7- '87. ir. P. Reijenga, secretaris Heemschut Groningen Heemschut, maart-april 1988 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 35